یکی از کاربردی ترین و اصلی ترین ابزارهایی که در انواع و اقسام بازارهای مالی مورد استفاده قرار می گیرد، ابر ایچیموکو است. از این ابزار در تحلیل تکنیکال به صورت گسترده استفاده می شود و بسیاری از مخاطبان درخواست آموزش و معرفی آن را داشته اند. از این رو، بر آن شدیم تا در این مطلب به بررسی این ابزار در تحلیل تکنیکال بپردازیم و شما را به صورت خلاصه و اجمالی با آن آشنا کنیم. برای این منظور همراه ما باشید و تا آخرین این مطلب را مطالعه کنید.

آشنایی با ابر ایچیموکو

ابر ایچیموکو دارای انواع و اقسام اندیکاتور است. البته لازم به ذکر است که این اندیکاتور در تحلیل تکنیکال به تنهایی یک ابر اندیکاتور شناخته می شود. اما به دلیل این که دارای مجموعه ای از اندیکاتورها می باشد، برای مشخص کردن سطوح حمایت و مقاومت و جهت روند استفاده می شود. از این رو، می توان گفت که ابر ایچیموکو چندین میانگین متحرکت را شامل می شود و همه را بر روی نمودار رسم می کند. علاوه بر این، می توان با استفاده از این اطلاعات و اعداد یک ابر تشکیل داد که حمایت و مقاومت احتمالی نمودار را پیش بینی می کند. همان طور که از نام این اندیکاتور مشخص می شود. ابر ایچیموکو در تحلیل تکنیکال به وسیله یک دانشمند و روزنامه نگار ژاپنی به نام گوییچی هسودار درست شده است. این ابزار از اواخر دهه ۶۰ میلادی مورد استفاده قرار می گیرد و از آن زمان تا کنون به صورت متناوب در تحلیل تکنیکال کاربرد دارد. از جمله نکاتی که در این اندیکاتور باید به آن توجه و دقت داشت، این است که این اندیکاتور دارای نقاط استاندارد بیشتری از یک نمودار شمعی ساده است. در نگاه اول این نوع اندیکاتور به نظر بسیار پیچیده و دشوار می رسد. اما افرادی که با نحوه خواندن آن آشنایی دارد و به خوبی آن را متوجه می شوند، می توانند سیگنال های بسیار واضحی را از آن دریافت کنند و به کار ببرند.

ابر ایچیموکو که امروزه به صورت گسترده در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد، توسط گوییچی هسودا طراحی و ایجاد شد. وی به ایچیموکو سنجین هم شهرت داشت. بنابراین اسم این اندیکاتور از روی شهرت سازنده آن برداشته شده است. وی در حدود سه دهه روی این اندیکاتور کار کرد، تا بتواند نواقص و ایرادهای آن را به صورت کامل برطرف نماند. به همین دلیل بود که در دهه ۱۹۶۰ این اندیکاتور مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران در بازار بورس قرار گرفت. ایده اصلی وی برای ساخت و درست کردن این اندیکاتور استفاده از میانگین متحرک ها بود تا به این صورت بتواند به پیش بینی حرکت و جهت احتمالی روندها دست یابد.

از دیگر عواملی که می توان گفت این اندیکاتور برای پیش بینی قیمت ها استفاده می کند، گذر زمان است. بنابراین می توان گفت که از این جهت، این اندیکاتور شبیه پرایس اکشن می باشد. از این رو، استفاده از این اندیکاتور سبب می شود که ما تصویر واضح تری از سیگنال های موجود در نمودار نسبت به شمع های عادی داشته باشیم.

اجزای اصلی و کاربردی ابر ایچیموکو

همانطور که گفته شد، این اندیکاتور دارای اندیکاتورهای زیاد و متنوع می باشند. ولی با این وجود می توان به برخی از اجزای آن اشاره کرد. به صورت کلی می توان گفت که در ابر ایچیموکو ۵ اندیکاتور مجزا وجود دارد. همه این اندیکاتورها با همدیگر یک اندیکاتور واحد را به وجود می آورند. ولی با این وجود، مهمترین و اصلی ترین بخش این اندیکاتور ابر ایچیموکو کمی باشد.

در کل می توان گفت که نحوه و چگونگی خواندن اجزای ۵ گانه این اندیکاتور ها به این صورت است که اگر خط قیمت بالاتر از بر حرکت باشد، در این صورت روند مثبت است. ولی اگر این خط پایین تر باشد، در آن صورت می توان گفت که روند منفی است. ولی اگر نمودار قیمت دقیقا درون خود ابر قرار داشته باشد، در این صورت ما با بک روند صاف و تخت مواجه هستیم.

  • عنصر اول: Leading Span A

در این اندیکاتور، اولین و مهمترین نکته ای که در زمان معامله و خرید باید به آن توجه و دقت کرد، خط Leading Span A می باشد. البته به این خط Senkou Span A می گویند. در استفاده از این خط، باید به این نکته توجه کرد که وقتی قیمت سهام در بورس بالاتر از این خط باشد، در این صورت خط بالایی سطح حمایت است و خط پایینی به عنوان سطح حمایت دوم شناخته می شود.

  • عنصر دوم: Leading Span B

علاوه بر این، باید به خط دیگری نیز در استفاده از ابر ایچیموکو  به آن توجه و دقت داشت. به این خط، Leading Span B که نام دیگر آن Senkou Span B می باشد. در این خط هم وقتی Senkou Span B بالاتری از این خط قرار بگیرید، یک روند رو به بالای قدرتمند داریم و ابر به رنگ سبز در می آید. البته وقتی با ابر قرمز رنگ مواجه می شویم، در این صورت، می توانیم با شناسایی اجزای این اندیکاتور راحت تر رنگ ها و سیگنال های موجود در نمودار را درک کنیم.

علیرغم دو اجزای اصلی که در بالا به آنها اشاره شد، می توان گفت که این ابر ایچیموکو دارای سه عنصر دیگر نیز می باشد. این سه عنصر عبارتند از خط پایه و یا Base Line، خط گفتگو یا Conversion Line و همچنین به خط Lagging Span اشاره کرد. هر سه این اجزا در کنار دو جز دیگر از جمله مهمترین و اصلی ترین اجزای مورد استفاده در این اندیکاتور می باشند. البته این سه جز، را بهتر است بعد از این که سیگنال ها را را آموزش دادیم و نحوه خواندن نمودارها در تحلیل تکنیکال را به شما معرفی کردیم، به شما معرفی کنیم.

فرمول محاسبه ابر ایچیموکو

برای این که بتوان ابر ایچیموکو را به صورت دقیق و مناسب محاسبه کرد. می توان از فرمول های مختلفی استفاده کرد. ولی با این وجود، ما در ادامه تنها چند نمونه از فرمول های آسان و راحت آن را به شما معرفی می کنیم.

 

جمع بندی

در نهایت باید گفت که ابر ایچیموکو در تحلیل تکنیکال یک اندیکاتور می باشد. این اندیکاتور می تواند سیگنال های خرید و فروش واضحی را به تحلیل گران ارائه دهد. ولی با این وجود برای این که بتوانید از این اندیکاتور در تحلیل تکنیکال استفاده کنید، باید ابتدا به محاسبه  Base Line و همچنین Conversion Line بپردازید. بعد از این که این عناصر را محاسبه کردید، می توان همه نقاط ورود و خروج را مشخص کنید. به عبارت دیگر این نقاط برای شما مشخص می شود. برای پیدا کردن سیگنال ها در این اندیکاتور راه های بسیار زیادی وجود دارد. برای این منظور می توان به بالاتر رفتن نمودار قیمت از ابر، سبز و یا قرمز رنگ شدن آن و همچنین عبور نمودار قیمت از خطوط تبدیل و پایه اشاره نمود. علاوه بر این، نکته ای که باید به آن اشاره نمود، این است، که عبور خطوط تبدیل، و پایه سیگنال های جداگانه را می تواند نشان دهد.