امروزه دیگر کمتر معامله گری است که در بازارهای مالی فعال باشد و به خرید و فروش بپردازد. ولی با این حال، از پرایس اکشن و استراتژی هایی که در آن استفاده می شود، آگاهی نداشته باشید. ولی با این وجود، در این مقاله برای آشنایی بهتر و استفاده اصولی و دقیق از استراتژی های پرایس اکشن در بازار معاملاتی به بررسی آنها می پردازیم. بنابراین برای آشنایی دقیق با این استراتژی ها و نحوه استفاده از آنها، همراه ما باشید.

آشنایی با پرایس اکشن

اگر چه در مقالات متعدد در مورد پرایس اکشن صحبت کرده ایم. که برای آشنایی کامل با آن می توانید به مقالات مرتبط با پیرایش اکشن که در سایت منتشر شده است، مراجعه کنید. ولی با این حال، در اینجا به صورت خلاصه و اجمالی به بررسی پرایس اکشن می پردازم. تا به این صورت، خوانندگان عزیز قبل از آشنایی با استراتژی های مهم و اصلی لازم است به صورت خلاصه و اجمالی با پرایس اکشن آشنا شد.

اصطلاح و عبارت کامل پرایس اکشن به انگلیسی عبارت از Price Action Trading می باشد. امروزه این اصطلاح به صورت مخفف و خلاصه مورد استفاده قرار می گیرد که به صورت PAT نوشته و خوانده می شود. منظور از این اصطلاح، عبارت است، از این که همه تریدرها همه تصمیمات خود را در مورد تریدر تنها و فقط بر اساس نمودار قیمت می گیرند. به این صورت که تریدرها در تصمیمات خود توجهی به هیچ یک از اندیکاتورها، اکسپرت ها و غیره ندارند.


به انگلیسی پرایس اکشن به معنی عملکرد قیمت و یا حرکات قیمت است. از این رو، تریدرها در این روش تنها و تنها بر اساس عملکرد قیمت و یا حرکات قیمت است که تصمیم به معامله می گیرند. از این رو، می توان گفت که وقتی معامله گر به روش های دیگری مانند تحلیل تکنیکال و یا نمودار قیمت تصمیم به معامله می گیرد، در آن صورت شیوه معاملاتی آن متفاوت می شود. از این رو، معامله گران در بازار بورس لازم است که با این اصطلاح و استراتژی های آن آشنایی کامل داشته باشند. در بازار بورس هزاران استراتژی وجود دارد که بدون آگاهی از آنها امکان معامله و کسب موفقیت در معامله بسیار دشوار و سخت است. از جمله این استراتژی ها می توان به استراتژی معامله گری بر اساس پرایس اکشن اشاره کرد.

معامله بر اساس پرایس اکشن

با توجه به آنچه که گفته شد، می توان گفت که برای معامله کردن در انواع بازارهای مالی می توان از استراتژی های پرایس اکشن استفاده کرد. معامله بر اساس پرایس اکشن به این معنا است که همه تصمیماتی که برای معامله گرفته می شود همگی بر پایه و اساس حرکات قیمت یک دارای و یا یک سرمایه است. بنابراین افرادی که با استفاده از پرایس اکشن اقدام به معامله می کنند، برای معامله نیازی به استفاده از اندیکاتورها و یا سایر روش های تحلیل استفاده نمی کنند. ولی با این وجود، اگر به استفاده از انواع اندیکاتورها و غیره بپردازد، در این صورت، این ابزارها وزن چندانی در معامله نخواهد داشت. از این رو، باید گفت که یک فرد زمانی با استفاده از پرایس اکشن به معامله می پردازد. که بارو دارد اطلاعات واقعی در مورد قیمت یک دارای و یا سرمایه را دارد. بنابراین وقتی قیمت ها افزایش پیدا می کند، معامله گر می تواند تشخیص دهد که افراد در حال خرید می باشند. بر این اساس معامله گر می تواند قدرت و تهاجمی بودن خرید را مورد ارزیابی قرار دهد. ولی با این وجود، لازم است که معامله گری که بر این اساس اقدام به معامله می کند، با انواع استراتژی های پرایس اکشن آشنایی داشته باشد و بتواند از آنها استفاده نماید. به این صورت امکان خرید بهترین و مناسب ترین دارایی ها با ارزان ترین و مناسب ترین قیمت وجود خواهد داشت.

انواع استراتژی های پرایس اکشن

اگر تصمیم به استفاده از پرایس اکشن برای انجام معاملات خود  دارید، در این صورت، بهتر است، حتما با استراتژی های آن به صورت کامل آشنایی داشته باشید و آموزش های لازم در این زمینه را طی کرده باشید. برای دریافت آموزش ها و همچنین مشاوره و راهنمایی در این مورد می توانید با استاد یزدانی در تماس باشید. ولی با این حال، در ادامه به معرفی برخی از استراتژی های مورد استفاده از پرایس اکشن می پردازیم.

استراتژی بریک اوت

یکی از مهمترین و اصلی ترین استراتژی هایی که در پرایس اکشن مورد استفاده قرار می گیرد و علاقه مندان زیادی دارد، استراتژی برک اوت می باشد. در ترجمه این استراتژی می توان آن را به شکست ترجمه کرد. این استراتژی به این گونه است که زمانی که قیمت یک دارای در حال حرکت با گرایش خاصی است، باید به آن توجه و دقت ویژه ای داشت. چرا که اگر آن گرایش شکسته شود، می تواند نشان دهنده یک فرصت مناسب و عالی برای معامله باشد. بنابراین معامله گران از این فرصت شکست گرایش در قیمت یک دارای می توانند زمان مناسب برای خرید و فروش را تشخیص دهند. برای درک این استراتژی بهتر است به این مثال توجه کنید:

فرض کنید قیمت یک سهم در طول یک ماه گذشته بین ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ نوسان داشته است و بر این اساس معامله شده است. ولی اکنون قیمت ها بالای ۱۱۰۰ رفته است. در این صورت این می توان گفت که یک فرصت معاملاتی برای افراد تشکیل شده است. چرا که قیمت ها به ۱۲۰۰ احتمالا خواهد رسید.

در این استراتژی شکست قیمت ها دارای الگوهای مختلفی می توان رخ دهد. از جمله این الگوها می توان به محدوده های رنج، الگوهای مثلث، سروشانه و پرچم اتفاق می افتد. منظور از شکست در این الگوها به این معنا نیست که قیمت ها در مسیر پیش بینی شده حرکت خواهد کرد، اغلب هم در این مسیر حرکت نمی کنند. وقتی که قیمت ها بعد از شکست در یک سطح، دوباره به آن سطح قبلی خود باز می گردند، در آن صورت گفته می شود که شکست کاذب رخ داده است. از این رو، باید به شکست کاذب توجه داشت، چرا که در اغلب موارد فرصت های معاملاتی در خلاف جهت شکست خود را نشان می دهند. البته باید دقت داشت که شکست ها می تواند بزرگ و یا کوچک باشد.

وقتی که در قیمت ها ثبات وجود دارد، در این صورت، قیمت ها برای مدت کوتاهی هم که شده باشد، در یک محدوده خاص حرکت می کند و نوسان دارد. از این رو، شکست هایی که در این روند، رخ می دهد، پتانسیل سودی عالی را ایجاد می کند که معامله گران می توانند از آن بیشترین استفاده را داشته باشند.

جمع بندی

در نهایت باید گفت که وقتی معامله گر با پرایس اکشن به صورت کامل و دقیق آشنایی داشته باشد، در این صورت خود را بی نیاز از دیگر ابزارها و الگوها و اندیکاتورها کرده است. از این رو، کارش بسیار آسان خواهد بود و می تواند به راحتی و آسانی انواع و اقسام معاملات را انجام دهد. ولی با این وجود باید گفت که پرایس اکشن و نحوه استفاده از آن دارای پیچیدگی ها و دشواری های متعددی می باشد. از این رو، نمی توان با خواندن چند تا مقاله و یا مطلب آن را فرا گرفت. لازم است برای آموزش دقیق آن از دوره های آموزشی که برای این منظور برگزار می شود، استفاده کرد و یا با افراد متخصص در این مورد مشورت نمود.