برای بررسی و تحلیل بازارهای مالی از روش تحلیل تکنیکال استفاده می شود. در تحلیل تکنیکال با استفاده از نمودارها و داده هایی مختلف مانند قیمت ها و حجم معاملات به بررسی و ارزیابی ارواق بهادار و سایر معاملات مالی پرداخته می شود. البته نکته ای که در تحلیل تکنیکال باید به آن اشاره کرد، این است، که در تحلیل تکنیکال هدف بررسی و به دست آوردن ذاتی ارزش یک کالا و یا اوراق بهادار و غیره نیست، بلکه تحلیل تکنیکال در صدد است، بتواند با استفاده از آمارها، نمودارها، الگوها و سایر ابزارهای روند قیمت ها را تشخیص دهد و برای آینده الگویی را ارائه دهد.

تحلیل تکنیکال و اصول حاکم بر آن

باید گفت که امروزه اکثر افرادی که به نوعی در بازارهای مالی و بورس و غیره فعالیت می کنند، به ناچار هم که شده باشد، از روش ها و اصل مختلف تحلیل تکنیکال استفاده می کنند. تحلیل تکنیکال برای اولین بار به وسیله چارلز داو مطرح شود. نظریه ای که چارلز داور مطرح کرد به نام او ثبت شد و به نظریه تحلیل تکنیکال شهرت پیدا کرد. بر اساس نظریه ای که چارلز داو مطرح می کند، روش تحلیل تکنیکال دارای سه اصل مهم و کاربردی است.

اصل اول: قیمت ها همه چیز را نشان می دهند

از جمله این اصول که در نظریه تحلیل تکنیکال داو مورد توجه و دقت قرار گرفته است می توان به این نکته که بازار می توان همه چیز را منعکس کند اشاره کرد. چارلز داو بر این عقیده بود که در تحلیل تکنیکال همه جیز در قیمت لحاظ می شوند. یادگیری این اصل بسیار مهم و ضروری است. در صورتی که افراد این اصل را نتوانند به خوبی آموزش ببینند، در این صورت نمی توانند با تحلیل تکنیکال کار کنند. در توضیح این اصل باید گفت که در تحلیل تکنیکال همه چیز در بازار بر روی قیمت نهایی تاثیر می گذارد. فاکتورهای سیاسی، اقتصادی، جغرافیایی و همه موارد و اتفاقات تاثیر خود را در قیمت نهایی یک کالا به جا می گذارد.

اصل دوم: قیمت ها بر اساس روند تغییر می کنند

دومین نکته ای که در نظریه داو مورد توجه است و یکی از اصول مهم و بینادی تحلیل تکنیکال را امروزه نشان می دهد، این است، که قیمت ها بر اساس روندها حرکت می کنند. یعنی این که تغییرات به وجود آمده در قیمت یک کالا و غیره اصلا تصادفی نیست و بلکه این روندها هستند که قیمت ها را مشخص و تعیین می کنند. بنابراین قیمت ها بر اساسی روندی که دارند، تغییر می کنند. این فرضیه را می توان به صورت ساده با قانون اول نیوتن یکی دانست.

اصل سوم: قیمت ها تکرار می شوند

سومین اصل و نکته ای که بر اساس نظریه داو می توان مطرح کرد، تکرار تاریخ است. به عبارت دیگر بر اساس این اصل می توان گفت که قیمت ها تکرار می شود. به همین دلیل است، که بسیاری از تحلیل گران بازارهای مالی سعی و تلاش می کنند تا با استفاده از روند تکرار قیمت ها با توجه به پیشینه تغییرات به پیش بینی قیمت آینده بپردازند. با تشخیص روند قیمت ها می توان بهترین و مناسب ترین زمان افزایش قیمت ها را تشخیص داد و در بهترین موقعیت برای کسب سودحداکثری اقدام نمود. این که قیمت ها تکرار می شود، موضوعی روانشناسانه است. بر اساس مباحث روانشناسانه افراد فعال در بازار سعی می کنند به محرک های مشابه و یکسان واکنش های یکسانی نشان دهند. به همین دلیل با ایجاد محرک های مشابه قبلی می توان واکنش فعالان بازار را شناسایی کرد و بر اساس آن اقدام به تصمیم گیری نمود.

اصول و مفاهیم اولیه در تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال دارای اصول و مفاهیم مختلفی است، که برای استفاده از آن باید با برخی از این روش ها و اصول آشنایی های اولیه و مقدماتی را داشت. استفاده از تحلیل تکنیکال در بازارهای مختلف معاملاتی امری اجتناب ناپذیر است. به همین دلیل، لازم و ضروری است، که همه افراد با روش ها و اصول اولیه و مقدماتی تحلیل تکنیکال آشنایی داشته باشند.  از جمله این اصول تحلیل تکنیکال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تایم فریم در نمودار

افرادی که با تحلیل تکنیکال سر و کار دارند و یا در بازارهای مالی حضور دارند، به احتمال زیاد این عبارت را شنیده اند و یا در مورد آن اطلاعاتی دارند. یکی از مهم ترین و اصلی ترین اصولی که در تحلیل تکنیکال باید با آن آشنایی داشت، تاریم فریم و یا به عبارت دیگر دوره زمانی در نمودار است. در نمودارهای مختلف تحلیل تکنیکال باید به تایم فریم ها دقت داشت و آنها را مورد بررسی قرار داد. تایم فریم به زبان ساده و راحت به این معنی است که، هر جزء روی نمودار مانند نقطه، شمع و میله آن را نشان می دهد. بنابراین می توان گفت که در نمودار و یا تایم فریم روزانه هر نقطه، میله و یا شمع روی نمودار نمایانگر یک روز و یا یک دوره زمانی مانند یک هفته در بازار معاملات می باشد. از این رو، تایم فریم ها را می توان بر اساس دوره های زمانی چند دقیقه تا یک ماه تنظیم کرد.

– ترند

از دیگر اصولی که در تحلیل تکنیکال وجود دارد و باید به آن دقت داشت، اصل ترند می باشد. معنایی که از ترند در تحلیل تکنیکال وجود دارد، با معنای که از ترند در دیگر زمینه ها است، متفاوت نیست. اگر به نمودارها در یک الگو و نمودار تحلیل تکنیکال دقت کرده باشید، متوجه می شوید، که قیمت ها معمولا در یک خط مستقیم حرکت نمی کنند و همواره در نوسان هستند. یعنی بالا و پایین می روند. از این رو، در تحلیل تکنیکال روند تشکیل شده از بالا و پایین رفتن قیمت ها در یک الگو و یا نمودار می باشد.

– حجم معاملات

از دیگر اصولی که باید در تحلیل تکنیکال به آن توجه و دقت داشت، حجم معاملات می باشد. بسیاری از ما برداشتی از حجم معاملات داریم. ولی با این حال و به زبان ساده می توان گفت که حجم معاملات در تحلیل تکنیکال به معنای تعداد سهام، قرار داد و یا اوراق بهادار است که در یک دوره زمانی خاص مثلا در طول یک روز و یا یک هفته و غیره معامله و دادستد شده اند. از این رو، در تحلیل تکنیکال باید گفت که هر چقدر حجم معاملات بیشتر و زیادتر باشد، به این معنی است، که بازار مربوط به آن سهام و یا اوراق گرم تر و بیشتر است. بنابراین حجم معاملات نشان از پر رونق بودن و یا نیودن سهام دارد. ولی با این حال برای تشخیص حجم معاملات راحت ترین و بهترین راه توجه به نمودارهای میله است که در زیر نمودارها معمولا نمایش داده می شوند. یعنی تحلیل گران بازار این نمودارهای میله ای را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد و بر اساس آن میزان و حجم معاملات را تشخیص می دهند. این که در یک دوره زمانی و بازه زمانی مشخص چقدر سهم مورد معامله و خرید و فروش قرار گرفته است، را حجم معاملات مشخص می کند.

برای وارد شدن به معاملات و بازارهای مالی باید آشنایی حداقلی با اصول و مفاهیم و پایه های بنیادی تحلیل تکنیکال داشت. از این رو، در این مطلب برخی از اصول اولیه و مفاهیم مورد نیاز در تحلیل تکنیکال مورد بررسی و شناسایی قرار گرفتند. باید توجه داشت، که اصول و مفاهیم تحلیل تکنیکال تنها به این موارد ختم نمی شود، و موارد دیگری را نیز دارند.