در تحلیل تکنیکال از الگوهای مختلفی استفاده می شود. بسیاری از معامله گران و فعالان این حوزه با این الگوها به صورت کلی آشنایی دارند. ولی با این وجود، الگوهای هارمونیک علیرغم کاربردهای زیاد و متنوع، کمتر شناخته شده می باشند و بسیاری از افراد فعال در این حوزه از آنها اطلاعات کافی ندارند. از این رو، در این مقاله به بررسی الگوهای هارمونیک پر طرفدار در معاملات می پردازیم. برای آشنایی با این الگوها، همراه ما باشید و این مقاله را تا آخر مطالعه بفرماید.

چیستی الگوی هارمونیک

از جمله الگوهایی که در معاملات استفاده می شود و بسیار پر طرفدار می باشند، می توان به الگوهای هارمونیک اشاره کرد. این  الگوها دارای ساختارهای قیمتی خاص می باشند و از ویژگی های مختلفی برخوردار هستند. از جمله ویژگی هایی این الگوها می توان به این موارد اشاره کرد:

– برای محاسبه الگوهای هارمونیک از محاسبات فیبوناچی استفاده می شود و این الگوها با کمک محاسبات فیبوناچی تعیین می شوند.

– در این الگوها، ساختارهای قیمتی مانند برآوردها، اصلاح های متمایز و متوالی بر اساس فیبوناچی هستند.

– این الگوها دارای جوانب متعدد فیبوناچی هستند که به صورت ساختار قیمتی محاسبه می شود.

– الگوهای هارمونیک معمولا به عنوان نواحی بازگشتی با بیشترین احتمال در حرکات قیمتی توصیه می شود.

در الگوهای هارمونیک، نقاطی مشخص می شود که در این نقاط، احتمال بازگشت بازار وجود دارد. برای مشخص کردن این نقاط از سطح فیبوناچی استفاده می گردد. به این نقاط در اصطلاح PRZ گفته می شود. در این الگو دو اصطلاح پر کاربرد وجود دارد که لازم است فعالان این حوزه با آن آشنایی داشته باشند. این دو اصطلاح عبارتند از Bullish  و Bearish می باشد که مکررا استفاده می شوند. اصطلاح Bullish به معنی گاوی و به حرکت صعودی بازار اطلاق می گردد. در حالی که اصطلاح  Bearish به معنی خرسی است و به حرکت نزولی بازار اطلاق گفته می شود.

ساختارهای قیمتی در الگوهای هارمونیک

اولین و مهمترین نکته ای که در استفاده از الگوهای هارمونیک باید مدنظر داشته باشید، این است که در آموزش این الگوها، بین الگوهای قیمتی تکنیکال استاندارد و همچنین الگوهای سرو شانه و تکنیک معاملات شباهت های بسیار زیادی وجود دارد.

در این روش، برای این که بتوان الگوهای قیمتی را به راحتی و آسانی تشخیص داد، تمرکز بر روی شکل خاص حرکات قیمتی می باشد. این الگوها، می توان گفت که الگوهای بسیار خاص می باشند که با استفاده از محاسبات فیبوناچی خاص خود انجام می شوند. روش محاسبات فیبوناچی دارای مزیت های بسیار زیادی است. از این رو، معامله گران بازار می توانند از آن بهره مند شده و آن را مورد استفاده قرار دهند. از جمله مزیت هایی که محاسبات فیبوناچی دارد، از این مزایا برای تعیین و دسته بندی سطوح قیمتی تکنیکال متمایز استفاده می شود.

بر این اساس می توان فرصت معاملاتی محتمل را با توجه به محاسبات نسبت های فیبوناچی در هر ساختار قیمتی تعیین و مشخص نمود. هر کدام از این فرصت های معاملاتی نشان دهند موقعیت مشخص برای معامله و همچنین استراتژی الگو محور می باشد. البته ساختارهای قیمتی مشابه و یکسان نبوده و نیستند. از این رو، باید الگوها دقیقا تعریف و تعیین شوند. بنابراین از هر تعریف خاص الگو می توان اطلاعات زیادی را بر اساس حرکات قیمتی احتمال آتی تشخیص داد و مورد استفاده قرار داد.

تکنیک های معاملاتی هارمونیک: الگوها و اصول

می توان گفت که رابطه ای بین حرکات متمایز قیمت و یا همان امواج قیمتی در آموزش الگوهای هارمونیک وجود دارد. برای محاسبه این رابطه ها، با استفاده از تکنیک های معاملاتی هارمونیک می توان از الگوهای قیمتی و همچنین اعداد فیبوناچی استفاده نمود. استفاده از این تکنیک ها سبب می شود که ابزاری برای تعیین محدوده های بازگشتی در اختیار معامله گر قرار گیرد. به طور کلی می توان گفت که فروش اولیه معامله گری هارمونیک با استفاده از یک اصطلاح تکنیکال به نام اصول هارمونیک تعیین و محاسبه می گردد. امواج مجاور قیمتی بر اساس نسبت های فیبوناچی معمولا موردتوجه روش  هارمونیک قرار می گیرد.

جزئیات معاملات در تکنیک های هارمونیک: چگونه از تکنیک های هارمونیک برای معامله استفاده کنیم؟

در روش الگوهای معاملاتی هارمونیک می توان گفت که استفاده از آن، سبب ایجاد معاملاتی می شود که از لحاظ تکنیکال بر اساس حرکات قیمتی گذشته و آینده ایجاد شده اند. از این رو، در این الگوها که همان الگوهای هارمونیک (Harmonic Pattern) می باشند، معامله گر به جای این که مشغول به مسائل بنیادی شود، می تواند تنها حواس خود را بر روی حرکات خالص قیمتی متمرکز نماید.

داشتن اعتماد کامل به حرکات قیمتی در تصمیم گیری های معاملاتی برای از بین بردن تعصبات لازم و ضروری است. به این صورت معامله گر می تواند همه سیگنال های تکنیکال موجود در بازار را  استفاده کند و به کار ببرد. به وسیله محاسبات نسبی روی امواج مجاور قیمتی، سیگنال های مرتبط با نقاط بازگشتی بازار نمایش داده می شود. در این روش، شرایط بازار به وسیله تکنیک های معاملاتی هارمونیک  تعیین می گردد. علاوه بر این، می توان گفت که این تکنیک های معاملاتی هارمونیک برای تشخیص فرصت های معاملاتی در سطوح قیمتی مختلف بسیار مفید و ضروری است. در این سطوح است که خریداران و فروشندگان در حال رقابت با هم دیگر می باشند. آن چیزی که معمولا سبب تغییر این سطوح می گردد، الگوهای قیمتی می باشند.

نکته دیگری که در آموزش الگوی هارمونیک باید به آن دقت و توجه داشت، قواعد دقیق موجود در الگوهای هارمونیک است. این قواعد سیستمی را به معامله گران ارائه می دهد که می توانند بر اساس آن بنیان تمام تصمیمات معاملاتی خود را در الگوهای تکنیکال محسوب کنند. در نتیجه بتوانند معاملاتی را انجام دهند که بر اساس الگوهای هارمونیک دارای دامنه قیمت دقیق می باشد.

الگوها می توانند در این معاملات همه عوامل از جمله حد زیان و سود را به نسبت ساختار قیمتی و همچنین نقطه ورود به معامله را انجام دهند. از این رو، الگوها سبب ایجاد محدوده معاملاتی تعریف شده به وسیله الگوهای قیمتی می شود. علاوه بر این، معامله گر هم حس اطمینان بسیار بهتر و بیشتری پیدا خواهد کرد. چرا که قبل از ورود به معاملات، می تواند تمامی حرکات محتمل به وسیله این الگوهای قیمتی تعیین می گردد.

آشنایی با پرکاربردترین الگوی هارمونیک

الگوهای هارمونیک دارای انواع و اقسام مختلفی می باشند. ولی با این حال، آشنایی با بهترین و پرکاربردترین نوع الگوی هارمونیک می تواند بسیار موثر و مفید باشد. بهترین و پرکاربردترین الگوی هارمونیک، الگوی زیر است.

الگوی AB-CD

یکی از پرکاربردترین الگوهای هارمونیک است. در این الگو چهار نقطه A، B، C و D می باشد. در این الگو، دو خط AB و CD را لگ های الگو می گویند. به خط نیز در این الگو کارکشن و یا اصلاح گفته می شود. همچنین باید گفت که این الگو، یکی از مهمترین و اصلی ترین الگوهای بازگشتی نیز می باشد. برای این که بتوان با استفاده از این الگو، معامله را انجام داد، باید در نظر داشت که بهترین نوع معامله خرید در نزدیکی نقاط A و یا C و همچنین فروش در نزدیکی نقاط B و یا D می باشد. بنابراین معامله گران باید در این الگو به نقاط چهارگانه آن دقت و توجه داشته باشند و خرید و فروش های خود را بر اساس آن انجام دهند. تا به این صورت به سود مناسب دست یابند.