یکی از مهمترین و اصلی ترین ابزارهایی که در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی و بورس مورد استفاده اکثر کاربران قرار می گیرد، اندیکاتورها می باشند. اندیکاتورها انواع و اقسام بسیار زیادی دارند که می توانند برای تشخیص بهترین و مناسب ترین موقعیت و زمان برای معامله بسیار مناسب باشند. یکی از بهترین و کاربردی ترین اندیکاتورها می توان به اندیکاتور سایک و یا روانی اشاره کرد. با وجود کاربردی بودن این اندیکاتور، بسیاری از معامله گران و افراد فعال در بازار بورس و سایر بازارهای مالی با آن آشنایی کامل ندارند. از این رو، در این مطلب به بررسی اندیکاتور روانی و یا سایک می پردازیم.

اندیکاتور و انواع آن

یکی از ابزارها و امکاناتی که معامله گران در بازار بورس و سایر بازارها با آن آشنا می شوند، اندیکاتورها می باشند. می توان گفت که اندیکاتورهای از جمله ابزارهای مهم در ترید و یا معامله می باشند. این ابزارها ر واقع برنامه ها و توابعی هستند که می توانند حجم معاملات، روند، و یا نوسانات بازار را نشان دهند. از جمله ویژگی های مهم و ضروری اندیکاتورها، ارائه سیگنال های برای ورود و یا خروج ترید می باشد. به این صورت اندیکاتورها می توانند مانع از ورود و یا خروج هیجانی تریدها به بازار شوند. علاوه بر اینها، استفاده از اندیکاتورهای مزیت های زیادی دارد. از جمله این مزیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از ربات برای معامله: اندیکاتور باعث می‌شود که تحلیلگر حدالامکان معاملات خود را به صورت ربات انجام دهد.
  • تشخیص روند بازار: اندیکاتور کمک میکند تا تحلیلگر روند بازار را بتوانند تشخیص دهند.
  • کاهش اشتباهات: از دیگر مزیت هایی که اندیکاتورها دارند، کاهش اشتباهات است. اندیکاتور باعث میشود که اشتباه تحلیلگر به طور چشمگیری کاهش پیدا کند.

امروزه اندیکاتورها را می توان به چند دسته اصلی و مهم تقسیم بندی کرد. از جمله این دسته بندی ها می توان به اندیکاتورهای روندنما یا دنبال کننده روند، اندیکاتورهای نوسان نما یا اسیلاتور و اندیکاتورهای حجمی اشاره کرد. امروزه اکثریت تحلیل گران تحلیل تکنیکال دارای تجربه مثبت و خوشایندی در استفاده از اندیکاتورها دارند. به همین دلیل است که اندیکاتورها با استقبال بیشتری از روی عموم تحلیل گران مواجه شده است.

اندیکاتورها می توان گفت که نمودارهای کمکی در تحلیل تکنیکال می باشند. از اندیکاتورها به عنوان شاخص هم یاد می شود. اندیکاتورها از مواد خام تحلیل تکنیکال یعنی قیمت، زمان، و حجم و ترکیب آن با توابع ریاضی به دست می آید. و در یک بررسی ساده و اولیه می توان گفت که اندیکاتورها با استخراج داده هایی از نمودار قیمت و زمان آن ها را در توابع ریاضی تعیین شده ای قرار می دهد که خروجی انجام این پروسه، اطلاعات و نمودارهای مناسبی به منظور بهبود فرآیند تصمیم گیری در جهت خرید و فروش بهتر و پرسود تر خواهد بود.

اندیکاتور سایک

این اندیکاتور اگر چه یکی از اندیکاتورهای کمتر شناخته شده می باشد. ولی با این وجود یکی از بهترین و برترین اندیکاتورها است. ظاهر این اندیکاتور با داشتن پایین نمودار قیمت، مدلی از نوسانات را نشان می دهد. در این اندیکاتور، تشخیص میزان خرید و فروش با استفاده از این نوسانات انجام می شود. همچنین این اندیکاتور دارای علامت هشدار به صورت فلش است که بر روی نمودار ظاهر می شود. این اندیکاتور با دادن گراهای بصری سیگنال های مهم بازار را به معامله گران نشان می دهد. بنابراین می توان با توجه به این سیگنال ها به خرید و یا فروش پرداخت. کار کردن با این اندیکاتور کار دشواری نیست و به راحتی می توان آن را مورد استفاده قرار داد.

شاخص ها و عوامل مهم این اندیکاتور

به طور کلی می توان گفت که اندیکاتور روانی دارای دو عامل بسیار مهم است. از این رو، لازم است در زمان استفاده و کار با آن به این دو عامل توجه و دقت بیشتری داشت. این دو عامل مهم در اندیکاتور روانی عبارتند از:

  • وجود نوسانگر در پنل پایین

اولین عامل در این اندیکاتور وجود نوسانگر در پانل پایین می باشد. به طور کلی می توان گفت که منظور از نوسانگر، نمایش تصویری است که می تواند نقاط اوج و میانگین روانشناسی بازار را به خوبی نشان دهد. در این اندیکاتور افراط سهامداران یعنی اشباع خرید و یا فروش زمانی نشان داده می شود که اندیکاتور روانی بالای ۸۰ و یا پایین ۲۰ باشد. علاوه بر این، این اندیکاتور می تواند بر اساس حرکات قیمت برگشتی نقاط دارای پتانسیل را مشخص نماید.

  • نمایش هشدارها با پیکان

از دیگر ویژگی ها اندیکاتور روانی می توان به نمایش هشدارها با علامت پیکان در نمودارها اشاره کرد. این پیکان ها دارای الگوهای روانشناسی می باشند و به همین دلیل می توانند احتمال بیشتری از حرکات قیمت پرایس اکشن و یا کندل شمعی را نشان دهند. سر پیکان در این اندیکاتور در بالا و یا پایین کندل قرار دارد. وقتی که یکی از پیکان ها سبز می شود، در این صورت می توان حرکت قیمت ها را صعودی فرض کرد. اما وقتی که قیمت یک پیکان قرمز رنگ شد، در این صورت می تواند این پیش بینی را کرد که قیمت ها نزولی می باشد.

نحوه استفاده از اندیکاتور روانی

بعد از این که با این اندیکاتور به صورت خلاصه آشنا شدیم، اکنون این سوال در ذهن بسیاری از افراد پیش می آید که چگونه می توان از آن استفاده کرد. در پاسخ به این سوال و سایر سوالات مشابه باید گفت که برای استفاده از این اندیکاتور استراتژی های زیادی وجود دارد. از این رو، بر اساس این استراتژی ها می توان از اندیکاتور روانی استفاده کرد و با پرداختن به آنها با جزییات بیشتر بازار معاملاتی آشنا شد. از جمله این استراتژی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  •  استراتژی خطوط روند، حمایت و مقاومت
  •  استفاده از استراتژی پین باز در اندیکاتور روانی

مزیت های استفاده از اندیکاتور روانی

نحوه کار و عملکرد این اندیکاتور بسیار ساده است. با استفاده از آن می توان نمودارها را به صورت واضح و دقیق مشاهده کرد. چرا که این اندیکاتور کمک های بصری منظم را بر روی نمودارها نشان می دهد. علاوه بر این، استفاده از این اندیکاتور برای رواشناسایی بازار هم مناسب می باشد. چرا که با استفاده از آن سیگنال های تجاری به نمایش گذاشته می شود. در کنار این ها، باید به قابلیت و امکان استفاده در تمامی فریم ها نیز اشاره نمود. از این رو، این اندیکاتور کارکرد عالی و بسیار مناسبی دارد و می تواند با استفاده از آن به راحتی و آسانی سیگنال ها را تشخیص داد. اندیکاتور روانی با دیگر اندیکاتورها به راحتی و آسانی  کار می کند و حتی سبب ورود به پوزیشن و یا حتی الگوهای شمعی می شود.

جمع بندی

در نهایت باید گفت که یکی از مهمترین و پر کاربردی ترین اندیکاتورها، اندیکاتور روانی و یا سایک می باشد. این اندیکاتور، اگر چه در بین تحلیل گران و معامله گران کمتر شناخته شده است. ولی با این وجود کاربرد زیادی دارد و برای انجام یک معامله موفق و سودبخش نیاز به استفاده از آن می باشد. برای استفاده دقیق از این اندیکاتور بهتر است، آشنایی های اولیه و لازم را به دست آورد و با افراد متخصص و آشنا به اندیکاتورها مشورت نمود. تنها در این صورت است که می توان به نحوه دقیق و درست از این اندیکاتور برای معامله استفاده کرد و معاملات موفق داشت.