از جمله مفاهیم پر کاربرد و کاربردی در تحلیل تکنیکال واگرایی است. این اصطلاح به حدی در بازار بورس و تحلیل تکنیکال استفاده می شود که بیشتر افراد شاغل در این بازارها با آن آشنایی دارند و آن را شنیده اند. ولی با این حال، بسیاری از افراد با این مفهوم آشنایی کامل ندارند. از این رو، در این مطلب بر آن شدیم تا به معرفی واگرایی در تحلیل تکنیکال بپردازیم و همچنین آن را به صورت خلاصه و جزئی برای آموزش دهیم. طبیعی است که امکان آموزش کامل آن در یک مقاله وجود ندارد. از این رو، برای آموزش های لازم می توانید با ما تماس بگیرید.

چیستی واگرایی

برای آشنایی با نحوه و چگونگی استفاده از واگرایی در تحلیل تکنیکال ابتدا باید به بررسی چیستی آن پرداخت. واگرایی در بورس می تواند نشان دهنده تغییرات در بازار سرمایه باشد. در اصل می توان گفت که واگرایی در تحلیل تکنیکال یکی از اجزای روانشناسی بازار بورس می باشد. از این رو، می توان گفت که واگرایی در بازار بورس زمانی اتفاق می افتد که معامله گران در گام آخر دچار تردید می شوند و این موقع زمانی است که سهم روند خود را تغییر داده و بر خلاف روند قبلی خود حرکت می کند. یکی از مهمترین و اصلی ترین نکاتی که در زمان به وجود آمدن واگرایی در بازار بورس باید به آن توجه و دقت داشت، این است که وقتی واگرایی در بازار بورس رخ می دهد، می توان به آن با درصد بالایی اعتماد نمود. از این رو، می توان گفت که واگرایی در تحلیل تکنیکال نسبت به روش های دیگر تکنیکالی از اعتبار بیشتری برخوردار است. از این رو، معامله گران باید شناسایی واگرایی در در اولویت های خود قرار دهند.

آشنایی با واگرایی در تحلیل تکنیکال

وقتی که در تحلیل تکنیکال قیمت یک سهم و اندیکاتور بر خلاف هم دیگر و در جهت عکس هم حرکت کنند، در آن صورت می توان گفت که واگرایی رخ داده است. در این صورت می توان گفت که واگرایی نشان دهنده ضعف در یک روند می باشد. چرا که قیمت یک سهم به انتهای روند خود می رسد تمایل به تغییر روند دارد. در این شرایط است که گفته می شود واگرایی در بازار بورس رخ داده است. علاوه بر این، باید گفت که از واگرایی برای تشخیص و شناسایی سطوح مهم قیمت سهم از جمله سطوح حمایت و مقاومت هم از آن استفاده کرد. بنابراین می توان گفت که اگر واگرایی صحیحی در بورس به وجود آید، در آن صورت احتمال دارد، شاهد برگشت قیمت سهم باشیم.

بنابراین و به صورت کلی باید گفت که واگرایی در زمانی اتفاق می افتد که خریداران و فروشندگان در تصمیم خود دچار تردید شوند. برای شناسایی واگرایی در انواع و اقسام اندیکاتورها می توان استفاده کرد. از جمله این ها می توان به این اندیکاتورها مانند اندیکاتور مکدی، آر اس ای، سی سی آی و غیره اشاره نمود. در این میان می توان گفت که اندیکاتور مکدی یکی از بهترین و اصلی ترین اندیکاتورهایی است که برای شناسایی واگرایی در بازار بورس مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع و اقسام بازار واگرایی در بازار بورس

بعد از این که به صورت کلی و اجمالی با واگرایی در بازار بورس آشنا شدیم، حال می توانیم بگویم که تحلیل تکنیکال در بازار انواع و اقسام مختلفی دارد. از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

  • واگرایی معمولی

در انتهای یک روند است که واگرایی معمولی در تحلیل تکنیکال رخ می دهد. از این رو، می توان گفت که واگرایی معمولی در بازار بورس زمانی به وجود می آید که قیمت یک سهم با اندیکاتور بر خلاف جهت هم حرکت می کند. این نوع واگرایی که در بازار بورس رخ می دهد نشان از بازگشت قیمت سهم دارد. بعد از این که واگرایی معمولی در تحلیل تکنیکال به وجود آمد، قیمت سهم متوقف می شود و در جهت مخالف آن حرکت می نماید. علامتی که واگرایی معمولی را در تحلیل تکنیکال نشان می دهد، علامت RD است. این نوع واگرایی در بازار بورس به دو دسته واگرایی معمولی مثبت و واگرایی معمولی منفی تقسیم بندی می شود.

  • واگرایی مخفی

دومین نوع واگرایی در تحلیل تکنیکال مربوط به واگراییی مخفی است. این نوع واگرایی زمانی رخ می دهد که قیمت یک سهم با اندیکاتور بر خلاف جهت هم حرکت نمایند.  به عبارت دیگر می توان گفت که در این نوع واگرایی اندیکاتور توانسته است که کف و یا سقف جدیدی را تشکیل دهد. اما قیمت توانایی تشکیل کف و یا سقف جدید را ندارد. در این حال است که به واگرایی رخ داده در تحلیل تکنیکال را واگرایی مخفی می گویند. این نوع واگرایی در انتهای یک روند اصلاحی به وجود می آید و علامت نشانه دهنده آن HD است. این نوع واگرایی هم در بازار بورس به دو نوع واگرایی مخفی مثبت و واگرایی مخفی منفی تقسیم بندی شده است.

  • واگرایی زمانی

نوع سوم و دیگر از واگرایی که در تحلیل تکنیکال رخ می دهد و می توان به آن اشاره نمود، واگرایی زمانی است. این نوع واگرایی زمانی رخ می دهد که میان قیمت و زمان تضاد وجود داشته باشد. واگرایی زمانی در بازار بورس در یک روند اصلاحی به وجود می آید. زمانی که این نوع واگرایی در بازار بورس به وجود می آید، که یک روند اصلالحی نمودار قیمت نسبت به روند قبلی خود ضعف نشان دهد.

برای این که بتوان با استفاده از این نوع واگرایی در بازار بورس معامله موفقی داشت، لازم است که قدرت خریداران زیاد شود. برای اینکه بتوان یک استراتژی موفق و کارآمدی در واگرایی زمانی در تحلیل تکنیکال داشت، باید زمانی که سرمایه گذاران قدرتمند معاملات خود را انجام می دهند، خرید های خود را تکمیل کنیم. بنابراین و به عبارت دقیق تر می توان گفت که در این شرایط باید در جهت روند بازار بورس حرکت نمود.

این نوع واگرایی در تحلیل تکنیکال با استفاده از فیبوناچی زمانی انجام می شود. علامت اختصاری نشان دهنده آن TD می باشد. این نوع واگرایی هم در بازار بورس به دو نوع واگرایی معمولی و واگرایی زمانی هوشمند تقسیم بندی می شود.

واگرایی و نکات مهم در مورد آن

در نهایت می توان گفت که اگر می خواهید با واگرایی در بازار بورس به فعالیت بپردازید. در این صورت، لازم است که به برخی نکات مهم در این مورد دقت و توجه داشته باشید. تا بتوانید معاملات خود را به بهترین و دقیق ترین صورت انجام دهید. از جمله این نکات می توان به این نکته اشاره کرد که برای استفاده از واگرایی در بازار بورس، بهتر است از دیگر ابزارهای تحلیل تکنیکال نیز در کنار این ابزار استفاده کنید. برای این منظور بهتر است از دو اندیکاتور مطرح و معروف MACD و همچنین RSI استفاده کنید تا انواع این واگرایی را به خوبی تشخیص دهید.

از دیگر نکاتی که برای این منظور باید به آن توجه و دقت نمود، داشتن استراتژی های مختلف برای معامله در بازار بورس با استفاده از واگرایی می باشد. برای این منظور باید استراتژی های مناسب را مدنظر داشته باشید تا بتوانید به بهترین و مناسب ترین صورت معاملات خود را انجام دهید. واگرایی را باید با نمودار قیمت تشخیص داد. زمانی واگرایی اتفاق می افتد که نمودار قیمت در جهت مخالف یک اندیکاتور در حرکت باشد. واگرایی زمانی که مثبت است، نشان دهنده قیمت و رشد سهم می باشد.