امروزه که بازار بورس یکی از پر رونق ترین بازارها محسوب می شود، بسیاری از افراد وارد این بازار شده و به معامله و داد و ستد در آن می پردازند. در این میان، یکی از مشکلاتی که این افراد دارد، شنیدن اصطلاح جدید و عدم آشنایی با آنها می باشد. یکی از مشهورترین و پر کاربردترین نوع این اصطلاحات تریگر است. از این رو، در این مطلب به بررسی بریگر و نقشی که در معاملات دارد، می پردازیم.

چیستی تریگر

در درجه اول باید گفت که تریگر یک واژه انگلیسی است. از این رو، امروزه این واژه را به همان صورت اصلی بکار می برند. ولی با این وجود اگر بخواهیم آن را معنی کنیم، می توانیم به ماشه ترجمه کنیم. تریگر یکی از مهمترین و اصلی ترین اصول مورد استفاده دز تحلیل تکنیکال و معامله گری می باشد. از این رو، بسیاری از فعالان بازار به احتمال زیاد بارها و بارها از آن استفاده کرده اند. البته بدون این که بدانند معنای آن چیست و آشنایی با آن داشته باشد.

اگر بخواهیم به صورت ساده و ابتدایی تریگر را تعریف کنیم، در آن صورت می توان گفت که تریگر در واقع شرط و یا شرایط ورود به یک معامله یا خروج از آن می باشد. بنابراین اگر دقت داشته باشید، متوجه می شود که هم برای ورود و هم برای خروج از معامله نیاز به تریگر است.

توجه به معامله گران بازار

برای این که بتوان تریگرها را به صورت دقیق تر و مناسب تر شناخت لازم است که با انواع معامله گران در بازار آشنایی داشت. به طور کلی معامله گران موجود در بازار را می توان به دو دسته معامله گران تهاجمی و همچنین معامله گران محافظه کار دسته بندی کرد.

تریدها و یا معامله گران تهاجمی افرادی هستند که علاقه زیادی به ورد سریع به بازار دارند. آنها در تلاش هستند که وقتی قیمت ها به ناحیه مورد نظرشان رسید وارد بازار شوند و دیگر منتظر هیچ نشانه دیگری نیستند. این نوع ورود به بازار مزیتها و معایب خاص خود را دارد. مزیت آن عدم انتظار برای نشانه های دیگر از تریگر است. بنابراین اگر معامله در جهت پیش بین شده حرکت کند سود بیشتری به دست می آید. ولی با این حال، معایب آن نیز این است که  ریسک را بسیار افزای شمی دهد.

تریدهای محافظه کار، معامله گرانی هستند که سعی می کنند قبل از این که وارد بازار شوند، به هر معامله ای با یک نشانه خاص و در جهت تایید نظرشان نسبت به حرکت قیمت توجه کنند. برای مثال اگر قیمت به یک ناحیه مقاومتی رسیده باشد، در این صورت تریدهای تهاجمی وارد بازار می شوند. در حالی که تریدهای محافظه کار منتظر می مانند تا قیمت نشانه های خاصی مبنی بر حرکت نزولی از خود در بازار نشان دهد یا نه.

اگر این نشانه و یا سیگنال در بازار خود را نشان داد، در این صورت معامله گران محافظه کار وارد بازار می شوند. این نوع تریدها هم مزیت ها و معایب خاص خود را دارند که از جمله آن مزیت ها می توان به ریسک نسبتا پایین آن و ریسک کنترل شده آن در مقایسه با حالت تهاجمی اشاره کرد. ولی با این حال، عیب این روش هم این می باشد که در حالت انتظار ممکن است قیمت ها از نقطه ورود مناسب دور شود.

انواع تریگرها

همانطور که گفته شد، برای ورود به معامله و یا خروج از یک معامله نیاز به استفاده از تریگر است. از جمله اینها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تریگرهای کندلی

از جمله تریگرهای ورودی می باشند. این تریگرها همان طور که از نامشان پیداست بر اساس الگوهای کندلی استفاده می شود و در زمان ورد به معامله به کار برده می شود. برای مثال، فرض کنید که قیمت به یک سطح از مقاومت رسیده است. در این حال، ما این احتمال را می دهیم که قیمت ها می تواند نزولی حرکت کند. بنابراین کمی صبر می کنیم تا یک الگوی کندلی نزولی در همان محدوده شکل بگیرد. از جمله قوی ترین الگوهای کندلی می توان به الگوی شوتینگ استار و پوشانی نزولی اشاره کرد.

  •  تریگرهای شکستی

دومین دسته از تریگر هایی که در زمان ورد به معاملات استفاده می شود، تریگرهای شکستی هستند. منظور از این تریگرها، همان بریک اوت ها می باشند. از این رو، این شکست می تواند در سطوح افقی و یا در سطوح مورب مانند خطوط روند به وجود آید.

رسیدن قیمت به ناحیه مدنظر یکی از روش های ساده گرفتن تریگر ورودی است. در این صورت به تایم فریم های پایین تر رفته و در آنجا منتظر شکسته شدن خط روند در جهت ورود به بازار می شویم.

با استفاده از شکست های معکوس نیز می توان تریگر ورودی را گرفت. برای نمونه زمانی که قیمت ها به یک ناحیه مقاومتی مهم می رسند، یعنی در اثر مقاومت فروشندگان یک رنج قیمت یه وجود می آید، معامله گران می توانند از این رنج ها و شکست معکوس به وجود آمده برای ورود به بازار استفاده کنند.

  • تریگرهای مبتنی بر الگوها

در کنار دو نوع تریگر که در بالا به آنها اشاره شد، می توان به تریگرهای مبتنی بر الگوهای قیمتی نیز اشاره کرد. این تریگرها همانطور که از نامشان پیدا مبتنی بر الگوهای قیمتی می باشند. در این حالت باید منتظر رسیدن قیمت ها به ناحیه تقاضای فریم ماهانه در قالب یک الگو مانند الگوی کنج شد. به این صورت می توان به توجه به شکست ها تریگر ورودی را پیدا کرد.

  • تریگر پولبکی

در نهایت از جمله تریگرهای ورودی که می توان به آن اشاره کرد، تریگر پولبکی است. بسیاری از افراد و معامله گران در بازار، معمولا زمانی اقدام به ترید می کنند که بازار پلولبک دارد. بنابراین و به صورت کلی می توان گفت که در اصل خود پولبک می تواند یک تریگر برای ورود باشد. ولی با این حال، در اکثر مواقع این ترس و اضطراب وجود دارد که قیمت ها به جای انجام پولبک، یک شکست جعلی ایجاد کنند. این امر می تواند سبب سردرگمی افراد شود. بنابراین لازم است با راه های گرفتن پولبک آشنایی داشت و با استفاده از این راه ها اقدام به پولبک گیری نمود. یکی از روش هایی که برای پولبک گیری می توان از آن استفاده نمود، روش های شکست سقف و یا کف ناحیه پولبک می باشد. به این صورت می تواند زمان استفاده از تریگر پولبکی را برای ورود به بازار به دقت و اطمینان تشخیص داد و بر اساس آن اقدام نمود.

. در استفاده از تریگرهای پولبک باید به یک نکته دقت و توجه داشته باشید و آن نکته این است که روش های مذکور برای زمان هایی کاربرد دارند که قیمت پولبک برزگی ایجاد نکرده است. در اصل می توان گفت که پولبک های سریع برای این اعمال روش های مناسب تری می باشد. چرا که اگر پولبک های بزرگی که ایجاد شده باشد، نقطه ورودی بر اساس این روش چه از نظر حاشیه ریسک و همچنین حاشیه سود دیگر مناسب نخواهد بود.

جمع بندی

در این مطلب با انواع تریگرهای ورودی که لازم است معامله گران و تحلیل گران با استفاده از آنها در بازارهای مالی مانند بورس فعال باشند، آشنایی پیدا کردیم. ولی با این حال، باید به این نکته دقت داشت که این تریگرها همگی تریگرهای ورودی بودن و از این رو، از آنها به عنوان تریگرهای خروجی استفاده نشود