برای معامله در بورس و خرید و فروش سهام روش های زیادی وجود دارد. یکی از بهترین و مناسب ترین راه ها برای خرید سهام روش پله است. به احتمال زیادی بسیاری از شما با این روش آشنایی دارید و نام آن را از طریق فعالان این حوزه شنیده باشید. با توجه به اهمیت و ضرورت آشنایی با روش خرید پله ای در بورس، از این رو، در این مطلب به بررسی این روش می پردازیم.

خرید پله ای

با شنیدن این اصطلاح اولین برداشتی که در ذهن ایجاد می شود، خرید قدم به قدم و مرحله به مرحله است. به این معنی که خرید پله ای خرید سهام در چند مرحله می باشد. در این روش، سرمایه گذار و خریدار سعی می کند، در مراحل مختلف سهام مورد نظر خود را خریداری کند. در نتیجه در خرید پلیه ای سهام در چند مرحله و با قیمت های مختلف و در فواصل زمانی متفاوت انجام می شود. این روش خرید، بیشتر برای زمانی استفاده می شود، که سرمایه گذار از رشد یک سهم آگاهی بالایی دارد. ولی با این وجود از وضعیت کوتاه مدت آن آگاهی ندارند و در این مورد اطمینان ندارد. از این رو، سعی می کند خریدهای خود را به صورت پله ای و در مقاطع مختلف انجام دهد. بنابراین در این روش معامله، سرمایه گذار هر بار بخشی از سرمایه خود را وارد بازار می کند. در نتیجه اگر تحلیل ها و خریدهای اشتباه باشد، در این صورت، سرمایه گزار از ادامه سرمایه گذاری منصرف شده و دیگر اقدام به خرید نمی کند. به همین دلیل می تواند به راحتی و آسانی جلوی ضرر و زیان بیشتر را بگیرد. با توجه به آنچه که گفته شد، می توان گفت که خرید پله ای نوعی خرید مرحله به مرحله می باشد. فلسفه و دلیل استفاده از این روش، جبران ضرر و زیان می باشد. البته باید به این نکته دقت کرد، که جبران ضرر با کاهش ریسک متفاوت است. چرا که اگر روش خرید پله ای به صورت دقیق و درست انجام نشود، در این صورت می تواند ریسک و خطر معامله را بالا ببرد.

تجزیه و تحلیل این روش

در مورد این که روش خرید پله ای روشی مناسب است و یا نه؟ نظرات مختلف و گوناگونی در بین تحلیلگران و کارشناسان وجود دارد. در این میان برخی به طرفداران این روش شهرت دارند و با آوردن دلیل و مدرک از این روش، خرید حمایت می کنند. در حالی که برخی دیگر به مخالفان آن شهرت دارند. طرفداران این روش، معتقد هستند که با خرید پله ای میانگین خرید کم می شود. به این صورت این روش، برای خرید سهام بسیار مناسب و کاربردی می باشد. اما مخالفان این روش، بر این اعتقاد هستند که این روش منجر به یک ضرر و فاجعه بزرگ می شود. برای این که بدانیم، واقعا این روش مناسب است و یا نه. نیاز به بررسی های بیشتر و تجزیه و تحلیل های جامع تر می باشد. ولی با این وجود می توان گفت که طرفداران این روش دیدگاه بلندمدتی دارند. این افراد معتقدند که باید بر خلاف روند قیمت آن سهم و یا دارایی عمل کرد. برای مثال، برخی از سرمایه داران با شناخت و آشنایی که از سهام انواع شرکت ها دارند، اقدام به خرید سهام آنها در زمانی که شرکت در حال زیان و ضرر میباشد، می کنند. خرید به این صورت را این با عنوان خرید تخفیف دار نام می برند. برای درک بهتر، می توان به یک مثال ساده تر روی آورد. برای نمونه اگر شما قیمت واقعی یک سهام را مثلا ۱۰۰۰ تومان مناسب می بینید. ولی به هر دلیلی قیمت آن سهم به ۸۰۰ تومان کاهش پیدا می کند. در این صورت باید خوشحال باشید. بنابراین باید مقداری بیشتر از آن خریداری کنید.

اما مخالفان این روش، بیشتر بر دیدگاه های کوتاه مدت تاکید دارند. عقیده مخالفان بر این است که اگر کاهش قیمت ها می تواند در آینده موجب کاهش بیشتر و در نتیجه رخ دادن اتفاقات بدتر شود. مخالفان بیشتر در جهت روند بازار حرکت می کنند. این افراد برخلاف روند بازار، وارد بازار نمی شود. از نظر این افراد، سهامی که قیمت اش در حال افتادن است، مانند چاقویی می باشد که در حال افتادن است. از این رو، نباید هیچ وقت تلاش کرد که این چاقو را گرفت. معمولا این دسته از افراد برای توجیه دیدگاه های خود و بهینه کردن سرمایه گذاری هایشان سعی می کنند از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال مانند price momentum استفاده کنند.

  • کم کردن میانگین

همان طور که متوجه شدید، یکی از اصلی ترین و مهمترین معیارها و فاکتورهایی که برای خرید سهام بهر روش پله ای مدنظر قرار دارد، میانگین می باشد. معیارها خرید و یا نخریدن سهام در این روش، تنها مربوط به کاهش میانگین می باشد. موافقان با کاهش میانگین اقدام به خرید می کنند و آن را فرصت مناسبی محسوب می کنند. در حالی که مخالفان از خرید آن خودداری می کنند.

در تعریف کم کردن میانگین می توان گفت که منظور از آن شرایطی است که پس از خرید یک سهم قیمت آن افت می کند. به همین دلیل سرمایه گذار می تواند با قیمت ارزان تر و کمتر دوباره آن را خریداری کند. نکته مهمی که در این ارتباط باید در نظر گرفت این است که استراتژی کم کردن میانگین حتما باید، بعد از بررسی ها و تحلیل های مورد نیاز بر اساس روش های مختلف تحلیل تکنیکال و یا تحلیل بنیادی انجام شود. از این رو، بدون این که این تحلیل ها را داشت، نباید اقدام به اتخاذ این استراتژی نمود.

  • مزایا و معایب کاهش میانگین

حال که تا حدودی با روش خرید پله ای آشنایی پیدا کردیم، این سوال برای بسیاری از ما ایجاد می شود که این روش خرید چه مزیتها و معایبی دارد. چرا که با توجه به این مزیت ها و معایب است که می توان گفت که تحلیل گران و  معامله گران به دو دسته مخالف و موافق تقسیم شده اند. بنابراین لازم است با مزیت ها و معایب این کاهش میانگین به صورت خلاصه و اجمالی آشنایی داشت.

  • مزیت

مهمترین و اصلی ترین مزیت کاهش میانگین خرید، امکان خرید پله ای است. به این صورت سرمایه گذار می تواند قیمت خرید سهام را تا حدودی زیادی کاهش دهد. در این صورت، اگر قیمت سهام رشد کند، به دلیل این که قیمت سر به سر کمتر است، سریع تر به سود می رسد. چرا که قیمت آن کاهش نیافته است و از این رو، میزان سود آن نیز افزایش می یابد. برای روشن شدن این مطلب اجازه دهید مثالی بزنیم. فرض کنید فردی تعداد ۱۰۰۰ سهام شستا را به قیمت ۸۰۰ تومان می خرید. حال بعد از مدتی قیمت سهام کاهش می یابد و به مبلغ ۶۰۰ تومان می رسد. این فرد دوباره ۱۰۰۰ سهم دیگر می خرد. بنابراین ۱۰۰۰ سهام ۸۰۰ تومانی در مجموع می شود، ۸۰۰ هزار تومان و حالی ۱۰۰۰ سهم ۶۰۰ تومانی که می شود، ۶۰۰ هزار تومان. در مجموع می شود ۲۰۰۰ سهام به مبلغ یک میلیون و چهارصد هزار تومان. حال اگر این مبلغ را به تعداد سهام ها تقسیم کنیم، هر سهم ۷۰۰ تومان می شود.

  • معایب

در کنار مزیت این روش باید به معایب آن نیز اشاره کرد. از جمله معایب آن می توان به عدم امکان پیش بینی راحت تر آن اشاره کرد. چرا که اگر کاهش قیمت ها ادامه پیدا کند، در این صورت، زیانی که سرمایه گذار محتمل می شود، می تواند بسیار بیشتر شود.