سهام اصطلاحی است که امروزه برای بسیاری از مردم حتی افرادی که در بازار سهام و بورس فعالیت ندارند نیز آشنا می باشد. ولی با این وجود، شاید اصطلاح سهام دلاری برای کمتر کسی آشنا باشد و کمتر کسی با این اصطلاح سر و کار داشته باشد. از این رو، در این مقاله به بررسی چیستی سهام دلاری می پردازیم و سعی در بررسی ابعاد  مختلف آن  داریم. برای آشنایی با سهام دلاری همراه ما باشید و این مطلب را تا آخر مطالعه بفرماید.

چیستی سهام دلاری

برای آشنایی با سهام دلاری باید به این نکته توجه داشت که در بازار بورس شرکت هایی فعالیت دارند و هستند که برای تولید نیاز به مواد اولیه دارند. در صورتی که این شرکت ها نتوانند مواد اولیه مورد نیاز خود را تولید کنند، در این صورت مجبور هستند که آن را از کشورهای دیگر و خارج وارد نمایند. در این صورت، مسلما آن چه که رخ می دهد این است که واردات این مواد اولیه به دلار خواهد بود. چرا که امکان واردات با ریال و یا تومان وجود ندارد. در این صورت با واردات دلاری شرکت مواجه است. در این شرایط این واردات به دلیل افزایش هزینه های تولید بر روی سودآوری شرکت می تواند اثر منفی بگذارد. در اصل می توان گفت که شرکت در این شرایط سود خود را کم می کند. ولی سوالی که مطرح می شود این است که چرا شرکت سود خود را کاهش می دهد. در پاسخ به این سوال باید گفت که شرکت مواد اولیه را به دلار خریداری می کند، ولی مواد تولید را به ریال و تومان به فروش می رساند. به همین دلیل الست که سود شرکت کم می شوند. در چنین شرایطی که سهام شرکت تحت تاثیر واردات مواد اولیه به دلار قرار دارد، می توان گفت که سهام دلاری به وجود آمده است.

بنابراین و به صورت خلاصه می توان گفت که سهام دلاری به سهامی شرکت های گفته می شود که در آمد آنها بر اساس دلار می باشد و محصولاتشان به کشورهای دیگر صادر می شود و در ازای آن به جای ریال ارز دریافت می کنند.

سهام غیر دلاری

برای درک بهتر و دقیق ترین سهام دلاری باید به تعریف سهام غیر دلاری هم بپردازیم. با تعریف این نوع سهام می توان به صورت راحت تر و بهتر مفهوم سهام دلاری را درک کرد. سهام غیر دلاری می توان گفت که دقیقا بر عکس سهام دلاری است. به این صورت که شرکت ها برای تامین مواد اولیه خود کاملا از بازار داخل استفاده می کنند و نیاز به واردات مواد اولیه از کشورهای دیگر ندارند. این شرکت ها بر خلاف شرکت های دسته اول، فروششان در داخل کشور نیست و بیشتر شرکت های تجاری می باشند و صادرات محور هستند. در نتیجه می توان گفت که مواد اولیه این شرکت ها به راحتی و آسانی در داخل تهیه می شود و قیمت آنها به ریال و یا تومان است. علاوه بر این، هزینه های تولید آن نیز بسیار کمتر است. از این رو، شرکت سود آوری بیشتری دارد و در واقع می توان گفت که یا یک تیر دو نشان می زند.

از سوی دیگر و مهمترین از همه باید به این نکته توجه داشت که به دلیل فروش خارجی محصول این شرکت ها، قیمت آنها به دلار است و در نتیجه سود بیشتری به دست می آورند. در واقع این دسته از شرکت ها از دو طرف سود می کنند.

کدام بهتر است سهام دلاری یا غیر دلاری

حال که به صورت خلاصه و اجمالی با سهام دلاری و غیر دلاری آشنا شدیم، این سوال برایمان پیش می آید که کدام یک از این سهام ها با ارزش است و بهتر است انسان در زمان خرید کدام یک را بخرد. برای این منظور باشد گفت که اگر چه در ظاهر سهام غیر دلاری سود بیشتری دارد و شرکت بیشتر سود می کند. ولی به دلیل این که نرخ ارز و دلار در جامعه روز به روز بیشتر می شود و بالاتر می رود. از این رو، خرید سهام دلاری می تواند به صرفه تر و پرسودتر باشد. چرا که در آمد این شرکت ها بستگی زیادی به قیمت دلار دارد و با افزایش قیمت دلار، در آمد این شرکت ها نیز بالا می رود و از این رو، سهام شرکت ارزشمند تر شده و قیمت سهام آن افزایش پیدا می کند. این نکته زمانی جلب نظر می کند که در نظر داشته باشیم، امروزه قیمت دلار در کشور بسیار نوسان دارد و هر روزه بر قیمت آن افزوده می شود. از این رو، خرید سهام دلاری می تواند سبب سود بیشتر افراد و سهامداران شود.

کدام شرکت ها دارای سهام دلاری می باشند؟

با توجه به آنچه که گفته شد، می توان گفت که این سوال برای ما پیش می آید که چگونه سهام دلاری ار تشخیص دهیم و آن را خریداری نمایم. به عبارت دیگر وقتی ارز دولتی حذف شود، کدام یک از شرکتها سهامشان افزایش پیدا می کند.

در واقع می تواند گفت که بعد از حذف و برداشتن سهام ۴۲۰۰ تومانی دولتی، سهام شرکت هایی که به صادرات محصولات خود می پردازند. افزایش می یابند. علاوه بر این شرکت هایی که تهیه مواد اولیه آنها از خارج می باشد نیز سهامشان افزایش می یابد. از جمله این شرکت ها می توان به سهم شرکت های دارویی، دامی، غذایی و پتروشیمی و غیره اشاره کرد. همه این شرکت ها با از بین رفتن ارز دولتی با افزایش قیمت سهام مواجه می شوند و در نتیجه افرادی که سهام این شرکت ها را دارند، می توانند سود بیشتری به دست آورند.

افزایش قیمت ارز و بالا رفتن قیمت های آن امکان دارد جریان ورود نقدینگی را به بازار بورس تا حدودی کند کند و از این رو، سبب کاهش قیمت ها شود. این در حالی است که سهامداران می توانند برای پیشگیری از این اتفاق اقدام به خرید سهام دلاری کنند. در نتیجه نیازی نیست که سهامداران برای سرمایه گذاری وارد بازار موازی دلار شوند. چرا که با استفاده از خرید سهام دلاری همان سودی را به دست می آورند که در صورت خرید دلار به دست می آورند. خرید سهام دلاری به این دلیل مفید و مناسب است که اولا، شرکت هایی که این سهام را دارند، همیشه در آمد بالایی با دلار دارند و اگر قیمت دلار افزایش پیدا کند، در آن صورت به احتمال زیاد، قیمت سهام این شرکت ها نیز افزایش پیدا می کند.

مزیت های داشتن سهام دلاری

در نهایت باید به مزیت هایی که سهام دلاری دارد، اشاره کرد که سبب خرید آن می شود. از جمله مزیت هایی که سهام دلاری دارد، می توان به این موارد اشاره کرد.

  • افزایش قیمت سهام با افزایش قیمت دلار: در نتیجه با افزایش قیمت دلار افرادی که این سهام را دارند، ضرر نمی کنند، بلکه قیمت سهام آنها بیشتر نیز می شود.
  • مصون بودن از کاهش قیمت ریال: مزیت دیگری که برای خرید سهام دلاری می توان بر شمرد این است که خرید این نوع سهام، موجب می شود که سهام داران آن در برابر تغییرات و کاهش قیمت ارزش ریال مصون باشند و ضرر نکنند.

این دو مزیت می توان گفت که بهترین و اصلی ترین دلایل می تواند برای همه سهامداران و شاغلان در بازار بورس باشد، که بتوانند از دارایی ها و سرمایه خود در این بازار به راحتی و آسانی حفاظت کنند.