مردم برای این که ارزش پول خود را حفظ کنند و همچنین سود به دست آورند، اقدام به سرمایه گذاری در عرضه های مختلف می کنند. یکی از مهمترین و جدیدترین حوزه هایی که بسیاری از افراد برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند، بازار بورس می باشد. این بازار، امروزه سود بسیار خوبی می دهد. اما به شرط این که بتوان اطلاعات لازم را در مورد آن به دست آورد و سهم های مناسب و سوددهی را انتخاب کرد. از این رو، لازم است با سهم بنیادی در بورس آشنایی داشت و با خرید آن بهترین و مناسب ترین نوع سود را به دست آورد. برای کسب سود تضمین شده خرید سهم بنیادی مهم و ضروری است. ولی با این وجود، سوالی که برای بسیاری از ما به وجود می آید، این است که سهم بنیادی چیست و چگونه می توان آن را خریداری کرد؟ از این رو، در این مقاله به بررسی سهم بنیادی و نحوه خرید و فروش آن می پردازیم.

سهم بنیادی

همان طور که می دانیم در بازار بورس انواع سهم ها مورد خرید و فروش می شوند. یکی از مهمترین و اصلی ترین نوع این سهم ها، مربوط به سهم بنیادی است. سهم بنیادی سهمی است که به روش بنیادی انتخاب و خرید می شود. از این رو، افرادی که می خواهند به صورت قطعی در بازار سود کنند، به خرید و استفاده از این سهم می پردازند. چرا که سهام بنیادی همیشه در بازار بورش رو به رشد بوده و جزو سهام هایی است که کم ریسک و کم خطر محسوب می شود. از این رو، سود خوبی به همراه دارد.

برای افرادی که می خواهند سرمایه گذاری سودآور داشته باشند، استفاده از یک استراتژی مناسب اهمیت دارد. استراتژی که بر اساس مدت زمان، بازده انتظاری و میزان ریسک پذیری بررسی شده باشد و بتواند یک سرمایه گذاری تضمین شده و پر سود را به همراه داشته باشد. برای این که بتوان یک استراتژی مناسب داشت، باید در مرحله اول، سهام مناسب و مفیدی را خریداری کرد. سهامی که بتواند سود دهی بالایی داشته باشد و آینده سرمایه گذاری را تضمین کند. استراتژی خرید سهام باید به گونه ای طراحی و تدوین شود، که بتواند سهام مناسب را برای خرید به ما نشان دارد. این استراتژی باید دارای مولفه هایی مانند میزان سود آور ی، چشم انداز سهم، قدرت نقد شوندگی، میزان نقدینگی، بدهی ها، ترکیب سهام داران و غیره باشد. از این رو، می توان به طراحی و تدوین یک استراتژی مناسب و بهینه بهترین و مناسب ترین سهم را خریداری کرد. برای خرید یک سهم بنیادی علاوه بر استراتژی لازم است که سهام شرکت ها را به صورت بنیادی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. با تجزیه و تحلیل دقیق می تواند وضعیت شرکت را بررسی کرد و پیش بینی ها دقیق را انجام داد.

روش تحلیل بنیادی برای خرید سهام

همان طور که گفته شد، سهم بنیادی سهمی کم خطر و کم ریسک است. این سهم به وسیله روش بنیادی خریداری می شود. روش تحلیل بنیادی روشی است که با استفاده از آن می توان سهام و یا اوراق بهادار را آنالیز کرد و ارزش ذاتی آن را به دست آورد. در تحلیل بنیادی همه عوامل و فاکتورها مانند وضعیت مالی، مدیریت شرکت ها، سنعت و شرایط اقتصادی کلان و غیره مورد بررسی قرار می گیرد. به این صورت می توان ارزش اصلی را به دست آورد و با قیمت های فعلی سهام مقایسه کرد.

تجزیه و تحلیل بنیادی

می توان گفت که تجزیه و تحلیل بنیادی در اصل بررسی و مطالعه ترازنامه، وضعیت نقدی، در آمد و نحوه کنار هم قرار گرفتن آنها با همدیگر می باشد. ولی با این وجود، علاوه بر موارد گفته شد، می توان گفت که تجزیه و تحلیل بنیادی یک جنبه ویژه نامشهود نیز به کیفیت مدیریت و سهم بازار می دهد. بنابراین در تجزیه و تحلیل بنیادی به صورت همزمان از دو روش کمی و کیفی استفاده می شود. اکثر تحلیل گران هم این دو روش را با هم به کار می برند.

اصول کمی در تجزیه و تحلیل بنیادی

این اصول همان طور که از نامشان پیداست، قابل اندازه گیری می باشد. این اصول دارای ویژگی های عددی در مورد عملیات تجاری می باشند. معمولا اصول کمی از طریق صورت حساب های مالی شرکت ها به دست می آیند. برای آنها نام های مختلفی مانند صورت حساب، سود، درآمد، نقدینگی و غیره داده می شود. همگی این ها، به صورت کمی میزان سود و زیان شرکت ها را با صورت قابل اندازه گیری نشان می دهد.

اصول کیفی تجزیه و تحلیل بنیادی

برای تجزیه و تحلیل بنیادی علاوه بر این که نیاز به بررسی اعداد و اصول کمی آن می باشد، نیاز به بررسی اصول کیفی آنها، نیز است. در اصول کیفی تحلیل گر و حتی معامله گر به بررسی و تجزیه و تحلیل جنبه های نامشخص کسب و کار می پردازد. در این شیوه در مورد مدل کسب و کار شرکت، فعالیت های اصلی آن و غیره بررسی ها انجام می گردد. با به دست آوردن این اطلاعات می تواند ارزش واقعی سهم را به راحتی تشخیص داد و در نتیجه اقدام به خرید آن نمود.

چهار چوب تجزیه و تحلیل سهم بنیادی

برای این که یک سهم را بتوان خریداری کرد، در تجزیه و تحلیل بنیادی ابتدا به بررسی وضعیت اقتصادی کشور و همچنین اقتصاد جهانی پرداخته می شود. با توجه به این تجزیه و تحلیل ها می توان شرایط مناسب را برای ورود به بازار و خرید تشخیص داد. بعد از این که زمان مناسب و درست را تشخیص دادیم، نیاز است که به فاکتورها و عوامل دیگری نیز در این ارتباط دقت و توجه داشته باشیم. از جمله این ها، تجزیه و تحلیل شرایط شرکت می باشد. در ابتدا باید به بررسی و تجزیه و تحلیل شرکت ها در حوزه ای فعالیت خود پرداخت. به این صورت می توان سهم بنیادی و سودآور را تشخیص داده و با خیال راحت تر آن را خریداری و سرمایه گذاری نمود. برای این که بتواند تشخیص داد که سهام بنیادی مربوط به یک شرکت سود آور است و یا نه لازم است که تحلیل گر بنیادی به بررسی و تجزیه تحلیل عوامل و فاکتورهایی مانند استهلاک، میزان فروش، حاشیه سد، سطح فناوری، نرخ مالیات، منابع مالی و غیره بپردازد.

عواملی مانند سودآوری شرکت ها در تشخیص و خرید سهم بنیادی اهمیت زیادی دارد. سودآوری شرکت ها را می توان بر اساس میزان دارای، میزان در آمد، حقوق صاحبان سهام و همچنین میزان فروش تشخیص داد. همچنین می توان به میزان استهلاک شرکت ها توجه و دقت داشت. هر چقدر میزان استهلاک ماشین آلات یک شرکت بیشتر باشد، در آن صورت سود آوری آن کاهش می یابد. بنابراین با بررسی میزان استهلاک شرکت ها می توان از سود آور بودن و یا نبودن آن اطمینان حاصل نمود.

بنابراین می توان گفت که با استفاده از یک چهار چوب دقیق و درست می توان به راحتی و آسانی به تجزیه و تحلیل پرداخت و بر این اساس اقدام به خرید سهم بنیادی نمود. وقتی ما به صورت دقیق بازار اقتصادی، وضعیت شرکت ها و غیره را بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم. در نتیجه می توانیم بهترین و مناسب ترین نوع سهم را خریداری کنیم. سهمی که سود آوری آن قطعی است و امکان ریسک و خطر آن بسیار کمتر می باشد. ولی با این وجود، این امکان برای همه فراهم نیست. اما می توان از تخصص افراد وارد در این حوزه استفاده کرد و با کمک آنها سهم بنیادی مورد نظر را خریداری نمود.