برای بسیاری از افراد که در بازارهای مالی و بورس فعال می باشند، اصطلاح لبه معاملاتی یکی از آشناترین اصطلاحات می باشد. بسیاری از افراد این اصطلاح را به صورت روزانه از سایر افراد و تحلیل گران بازار می شوند و یا با آن سر و کار دارند. ولی با این حال، بسیاری از افراد با وجود داشتن اصطلاح از لبه معاملاتی در مورد چیستی و چرایی آن اطلاعات دقیق ندارند. به همین دلیل، در این مطلب تصمیم گرفتیم به بررسی و معرفی لبه معاملاتی بپردازیم.

لبه معاملاتی

اصطلاح لبه معاملاتی از دو اصطلاح لبه و معاملات تشکیل شده است. لبه کلمه ای است ترجمه شده و برگرداند عبارت انگلیسی Edge می باشد. اگر به ترجمه و معنی این کلمه دقت و توجه داشته باشیم، متوجه می شویم که این عبارت انگلیسی در دیکشنری ها به عبارت هایی مانند لبه، حاشیه امن، مزیت و یا برتری و غیره ترجمه شده است. از این رو، می توان گفت که منظور از این اصطلاح در معامله گری، امکان به وجود آمدن و وقوع یک پیشامد نسبت به دیگر پیشامدها می باشد. یعنی به شرایطی گفته می شود که در آن احتمال رخ دادن موفقیت یک معامله بیشتر از شکست آن است. در نتیجه توجه به لبه معاملاتی در زمان معامله و خرید و فروش می تواند سبب به وجود آمدن یک معامله موفق گردد. از این رو، می توان گفت که منظور از لبه معاملاتی استراتژی و روش معاملاتی افراد است که احتمال بالایی برای به سود نشستن معاملات دارد.

بنابراین لبه معاملاتی بهترین و موجه ترین دلیل برای جستجوی سیستم های معاملاتی و استراتژی های معاملاتی است. به همین دلیل است که معامله گران ساعت ها، روزها و یا حتی گاهی برای سال ها زمان صرف می کنند تا لبه معاملاتی را در سیستم های مکانیکی به دست آورند. چرا که برای تمایز قائل شدن بین سود و زیان از لبه معاملاتی استفاده می شود. به همین دلیل است که می توان گفت که لبه معاملاتی تجارت را با قمار متمایز می کند. ولی با این حال، بسیاری از معامله گران و فعالان در بازارهای معاملاتی مفهوم لبه معاملاتی را اشتباه درک می کنند. بنابراین به طور کلی می توان گفت که لبه معاملاتی همه چیز یک معامله است. از این رو، اگر می خواهید به یک معامله گر موفق تبدیل شوید، در این صورت، باید لبه معاملاتی را به دقت بررسی کنید و بتوانید از آن استفاده نماید.

شرایط داشتن یک لبه معاملاتی

مسلما با توجه به آنچه که گفته شد، بسیاری از افراد به ویژه افرادی که درگیر و فعال در بازارهای معاملاتی هستند به دنبال داشتن یک لبه معاملاتی مطمئن و ایمن می باشند. از این رو، اگر در اینترنت و گوگل اصطلاح لبه معاملاتی را سرچ کنید، با انبوهی از مقالات و نوشته ها در این مورد مواجه می شوید. از این رو، ممکن است تعدد مقالات و منابع مختلف در این مورد، شاید سبب ایجاد سردرگمی و یا گیجی در بین مردم شود. از این رو، در ادامه به صورت خلاصه و اجمالی به بررسی شرایط و نحوه داشتن لبه معاملاتی می پردازیم.

در درجه اول باید لبه معاملاتی را به صورت دقیق و خلاصه تعریف کرد. به نظر می رسد، در پاسخ به این سوال، می توان گفت که منظور از لبه معاملاتی روش معامله گری موفق است که از طریق متد و روش مشخصی آزمایش شده و تجربه شده می باشد. از این رو، فرصت های مناسبی از بازار را شناسایی کرده و در بلند مدت می توان بر اساس آن نتایج مثبتی را به دست آورد. به این فرصت مناسب برای معامله می توان گفت که لبه معاملاتی است. بنابراین یک معامله گر موفق فردی است که در همه معاملات خود موفق است. چرا که این فرد از طریق لبه معاملاتی توانسته است نتایج مثبتی به دست آورد و بهترین معاملات را داشته باشد. این فرد، شخصی است که از روش ها و متدهای مناسب استفاده می شود و می تواند لبه معاملاتی را شناسایی کرده و آن را به درستی مورد استفاده قرار دهد.

اصول و مولفه های یک لبه معاملاتی موفق

یکی از مهمترین و اصلی ترین اشتباهاتی که در بسیاری از مواقع معامله گران در استفاده از لبه معاملاتی انجام می دهند، این است که آنها این طور فکر می کنند که فقط باید شناسایی نقاط ورود را داشته باشند. از این رو، می توان گفت که یکی از مهمترین اشتباهات معامله گران می باشد. چرا که به این صورت معامله گران از دیگر موله های مهم و اساسی معامله غافل می شوند و از این رو، نمی توانند به درستی معامله خود را انجام دهند. بنابراین برای این که بتوان معامله گری موفق بود، باید حتما به برخی نکات در استفاده از لبه معاملاتی دقت و توجه داشته باشیم. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • شناخت دقیق وقت های مناسب برای معامله

اولین و مهمترین نکته ای که برای تشخیص لبه معاملاتی باید مدنظر داشت و بر اساس آن عمل نمود، شناخت وقت هایی معامله است. شناخت دقیق بازارها و همچنین فریم های مناسب برای معامله گری بسیار مهم است. از این رو، یک معامله گر قبل از این که بخواهد اقدام به معامله کند، باید به شناخت دقیقی از بازار دست پیدا کند.

  • شناخت دقیق وقت های نامناسب برای معامله

معامله گر نه تنها باید زمان و وقت مناسب برای معامله را تشخیص دهد، بلکه باید بتواند زمان ها و فریم های نامناسب برای معامله را نیز تشخیص دهد و بر این اساس عمل نماید. معامله گران حرفه ای و دقیق می دانند که حفاظت از سرمایه اولین و مهمترین اولویت آنها می باشد. از این رو، آنها باید از موقعیت هایی که نامناسب است و غیر مطمئن می باشد به دور باشند و معامله در این شرایط انجام ندهند.

داشتن هدف برای معامله

از دیگر نکاتی که باید معامله گران و تحلیل گران بازار مدنظر داشته باشند تا بتوانند از لبه معاملاتی به درستی و با دقت استفاده کنند، دانستن این نکته است که با معامله هایشان چه کار باید بکنند. چرا که بسیاری از معامله گران وقتی در معامله هستند، نمی دانند که با معامله خود چکار باید بکنند. از این رو، یک معامله گر موفق به خوبی می داند که چگونه باید از موقعیت های معاملاتی خود محافظت کند و معاملات خود را انجام دهد. گاهی برخی از معامله گران خیلی زود از ضرر خارج می شوند و گاهی برخی دیگر علیرغم ضرر به معامله خود ادامه می دهند. در چنین شرایطی با استفاده از لبه معاملاتی می توان تشخیص داد که آیا باید با اولین و کوچکترین ضرر از معامله خارج شد و یا باید ادامه داد.

جمع بندی

با توجه به آنچه که گفته شد، می توان گفت که استفاده از لبه معاملاتی برای موفقیت در معاملات بسیار ضروری و اساسی است. تنها در صورتی می توان موفقیت در یک معامله را تضمین کرد و به سود رسید که بتواند لبه معاملاتی را به دقت و به درستی تشخیص داد و بر اساس آن اقدام به معامله نمود. از این رو، آشنایی و آگاهی از لبه معاملاتی بسیار مهم و ضروری است. چرا که برای موفقیت در معامله باید حتما لبه معاملاتی را به دقت و با ظرافت تشخیص داد و بر اساس آن اقدام به معامله نمود. لبه معاملاتی برای ما راه و روشی را تعیین می کند که برای معامله بسیار لازم و ضروری است.