یکی از مفاهیم اصلی و مهم در بازار فارکس مفهوم لوریج و یا اهرم است. با این مفهوم بسیاری از معامله گران و تحلیل گران بازار فارکس آشنایی دارند و در زمان معامله با آن سر و کار دارند. از این رو، برای اکثریت معامله گران و حتی سایر فعالان در بازار فارکس لازم است، که با این مفهوم و نحوه استفاده از آن آگاهی داشت و به این صورت، به نحوه بهتر و مناسب تر بتوان از آن در معاملات و داد و ستدهای خود استفاده نمایند. به همین دلیل در این مقاله به بررسی مفهوم لوریج در بازار فارکس می پردازیم.

لوریج

در انگلیسی لوریج (Leverage) به معنی اهرم می باشد. در بروکر از این اصطلاح زمانی استفاده می شود، که معامله گران بتوانند بیشتر از موجودی حساب خود معامله کنند. در بازار فارکس لوریج به نسبت دارایی های معامله گر به اندازه اعتبار کارگزار و یا بورکر گفته می شود. معامله گران با استفاده از آن می توانند سرمایه اصلی خود را تا چندین برابر سرمایه اصلی خود افزایش دهند. به این صورت که فرد می تواند تا چند برابر سرمایه خود از کارگزار قرض بگیرید و با آن سرمایه گذاری نماید. در واقع باید گفت که در این روش، کارگزار به دلیل دادن مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری و معامله در بازار با او شریک می شود. البته ضریب شراکت آن ها با هم یکسان نیست و بر اساس شرایطی معامللاتی به وسیله بروکر تعیین می شود.

برای این که بتوان مفهوم لوریج را به صورت دقیق و مناسب توضیح داد، می توان از مفاهیم فارسی آن کمک گرفت و ابتدا با آن ها آشنا شد. برای این منظور استفاده از مفهوم حاشیه و یا مارجین استفاده کرد. حاشیه و یا مارجین مقدار پولی است، که در یک معامله شرکت داده می شود. برای نمونه به این مثال توجه کنید. برای نمونه این طور فرض کنید، که شما برای معامله در حساب خود حدود ۵ هزار دلار پول دارید. ولی با این وجود قصد خرید هزار یورو را دارید. همه مان در جریان هستیم که یورو گران تر از دلار می باشد. ولی فرض می کنیم، ارزش هر یورو دو دلار باشد. حال ما فرض می کنیم، که شما می خواهید ۲ هزار یورو خریداری کنید. در این صورت باید در حساب خود در حدود چهار هزار دلار پول داشته باشید. در این حال، ما مارجین و یا حاشیه پول شما را ۴۰۰۰ دلار در نظر گرفته می شود.

ولی حال فرض می کنیم، که ما می خواهیم ۵ هزار یورو خریداری کنیم. در این صورت باید در حسابمان ده هزار دلار پول داشته باشیم. ولی حساب در حساب ما تنها ۵ هزار دلار وجود دارد. در این شرایط کارگزار می تواند باقی پول را تامین کند تا ما بتوانیم خرید مورد نظر را داشته باشیم و به این صورت در معامله شرکت می شود. معمولا در بازار فارکس لوریج را یک به صد می گویند. یکی اگر ما یک صد ارزش چیزی را که می خواهیم خریداری کنیم را داشته باشیم، در این صورت می توان از لوریج و یا همان هرم استفاده کرده و آن را خریداری کرد. بنابراین و به صورت کلی و خلاصه می توان گفت که لوریج به معنی استفاده چند باره از سرمایه اصلی و اولیه خود می باشد.

خوب و یا بد بودن استفاده از لوریج در معاملات

بعد از این که با این مفهوم آشنا شدیم، این سوال در نظر ایجاد می شود، که آیا استفاده از آن مناسب و مفید است؟ و یا این که داشتن لوریج بالا بهتراست و یا پایین؟ برای پاسخ داده به این سوال و سایر سوالات مشابه باید گفت که، با استفاده از لوریج با ضریب بالا، می توان سرمایه اولیه بسیار کمی را درگیر کرد. ولی در این صورت میزان ریسک سرمایه به همان اندازه زیاد است. بنابراین باید در زمان استفاده از لوریج دقت زیادی داشت و سعی کرد از آن به صورت هدفمند استفاده نمود. معمولا مناسب ترین و بهترین استفاده از لوریج استفاده آن ما بین ۱:۲۰۰ و یا ۱:۵۰۰ می باشد. با این نکته که استفاده از لوریج بالای ۱:۵۰ معمولا در اختیار معامله گران با تجربه قرار داد و افراد کم تجربه و مبتدی بهتر است، از ماکزیمم لوریج ۱:۵۰ استفاده کنند.

با این حال، و به طور کلی و خلاصه باید گفت که با استفاده از لوریج اگر چه می توان سرمایه اولیه خود را چند برابر کرد، ولی با این وجود در صورت زیان و ضرر هم چندین برابر سرمایه اصلی ضرر ایجاد می شود. بنابراین باید با استفاده از لوریج مناسب و دقیق مانع از بین رفتن سرمایه اصلی خود شد.

نحوه مدیریت خطرات و ریسک های لوریج

از دیگر سوالات به وجود آمده برای بسیاری از معامله گران در بازار فارکس نحوه و چگونگی مدیریت خطرات و ریسک های لوریج است؟ چرا که استفاده از لوریج اگر چه می توان سرمایه اولیه افراد را چندین برابر بیشتر کند و سود زیادی را نصب افراد کند. ولی با این حال، در صورت ضرر هم چندین برابر سرمایه اصلی می تواند به افراد ضرر بزند. از این رو، مدیریت آن بسیار مهم و ضروری است. برای مدیریت بهتر و مناسب ترین لوریج باید به برخی نکات مهم و کاربردی در این زمینه دقت داشت، تا به این صورت مدیریت بهتر و مناسبی از لوریج داشت. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– برای انجام معاملات از کارگزار مطمئن و قابل اطمینان استفاده کنید. به این صورت و با استفاده از راهنمایی و مشاوره های آن ها بهتر می تواند لوریج را مدیریت کرد.

– همان طور که مشخص شد و تا این جای مقاله می توان از آن استنباط کرد، افراد مبتدی و کم تجربه برای ورود به بازار فارکس و همچنین استفاده از اهرم و یا همان لوریج بهتر است، از ضریب های کمتر استفاده نمایند. با استفاده از ضریب های کمتر اگر چه سود کمتری به دست می آید ولی با این حال، به دلیل مبتدی بودن که احتمال ضرر بسیار است، در صورت ضرر و زیان هم آسیب و زیان های کمتری متوجه فرد می شود.

– در دیگر نکاتی که برای مدیریت لوریج در بازار فارکس باید به آن اشاره کرد، میزان سرمایه است. عقل سلیم حکم می کند، که برای وارد شدن به این بازار، کمترین مبلغ را در ابتدا در نظر گرفت. برای شروع کار در بازار فارکس بهتر است، با مبلغ و سرمایه اندک کار خود را شروع کنید. بنابراین عاقلانه نیست که از تمامی موجودي حساب براي معامله استفاده شود، به عبارت دیگر عاقلانه نیست که از حداکثر حجم معاملاتی براي باز کردن یک معامله استفاده شود

بنابراین به این صورت و با توجه به راهنمایی ها و مشاوره هایی که افراد آگاه و وارد در این حوزه انجام می دهند، می توان از ابزارها لوریچ در بازار فارکس به خوبی استفاده کرد و با مدیریت دقیق و درست آن مانع از به وجود آمدن ضررها و زیان های بیشتری شد. در کنار این می توان به سود عالی و مناسب نیز دسترسی داشت. در نهایت باید این نکته را در نظر بگیرید، که انتخاب و استفاده از ضریب اهرم و یا همان لوریج در بازار فارکس انعطاف پذیر بوده و قابلیت تنظیم را داد. به این صورت می توان بر اساس نیازها و گزینه های سرمایه گذاران تنظیم و انتخاب گردد.