یکی از مهم ترین و کاربردی ترین نرم افزارهای در تحلیل تکنیکال، نرم افزار متاتریدر است. امروزه از این نرم افزار به صورت گسترده و وسیع در انواع بازارهای مالی و بورس برای تجزیه و تحلیل وضعیت بازار استفاده می شود. با استفاده از این نرم افزا می توان به راحتی وضعیت فعلی بازار را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و سپس اقدام به پیش بینی وضعیت آینده نمود، تا به این صورت بهترین و مناسب ترین زمان را برای انجام معامله تشخص داد.

  • تحلیل تکنیکال

در بازار سهام و ارز یکی از محبوب ترین تحلیل ها، تحلیل تکنیکال است. این تحلیل با استفاده از اعداد و ارقام صورت می گیرد، که معامله گر با استفاده از گذشته یک سهم و جریان بازار سعی در تشخیص بهترین و مناسب ترین زمان برای معامله دارد. در حقیقت باید گفت که تحلیل تکنیکال بررسی نمودار قیمت ها و شناسایی الگوهایی قیمتی است تا به این صورت تحلیل گرد و معامله گر بتواند در جهت پیش بینی حرکتی آینده بازار موقعیت و فرصت مناسب برای خرید و یا فروش را تشخیص دهد. از آنجایی که در تحلیل تکنیکال ما با کوهی از اطلاعات و داده ها مواجه هستیم، بنابراین برای راحتی و بهتر شدن کار از انواع نرم افزارها استفاده می شود. اگر چه اکثر نرم افزارهای تحلیل تکنیکال شبیه به هم هستند، ولی با این حال، برخی تفاوت های جزیی با هم دارند، که همین تفاوت ها سبب محبوبیت یکی بر دیگری می شود. از جمله این نرم افزارها می توان به نرم افزار تحلیل تکنیکال متاتریدر اشاره کرد.

  • نرم افزار متاتریدر

یکی از اولین و بهترین نرم افزارهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال، نرم افزار متاتریدر است. آخرین نسخه این نرم افزار نسخه چهارم و پنجم آن است. امروزه این نرم افزار یکی از بهترین و مناسب ترین پلتفرم های تجاری محسوب می شود که معمولا بسیاری از تحلیل گران و معامله گران از آن در بازارهای فارکس و سی اف دی (cfd) استفاده می کنند. با استفاده از این نرم افزار می توان ده ها هزار معامله را به صورت راحت و آسان انجام داد. در این نرم افزار، زبان برنامه نویسی MetaQuotes Language 4 است. در این نرم افزار، معامله گران می توانند اندیکاتورها و اکسپرت ها خود را ایجاد نمایند و به این صورت استراتژی های خود را بر اساس داده های تاریخی بنا نمایند. نرم افزار متاتریدر دارای همه امکانات و خصوصیاتی است که برای تجارت لازم می باشد. معامله گران با استفاده از این نرم افزارهای می توانند به استفاده از ابزارهای خطی، ترسیمی و اندیکاتورها و غیره بپردازند و علاوه بر آن به دریافت اخار، مشاهده نمودارها و نوسانات واقعی قیمت بپردازند.

  • مزایای استفاده از این نرم افراز

استفاده از نرم افزار متاتریدر مزایای زیای دارد، که از جمله آن می توان به این موارد اشاره کرد. از جمله این مزیت ها می توان به این موارد اشاره کرد:

۱- انجام معامله با این نرم افزار بسیار راحت است. تنها به یک کلیک می توان معامله خود را انجام داد.

۲- دومین مزیتی که استفاده از نرم افزار دارد، امکان ویرایش معاملات و تغییر سطوح حد ضرر و سود است. برای این کار می توان تنها با استفاده از موس و کشیدن و رها کردن ماوس می توان این کار را انجاد داد.

۳- از دیگر مزیت ها و ویژگی هایی که نرم افزار متاتریدر دارد، داشتن دیتای تعدیل شده و رایگان است که به صورت آنلاین انجام می شود.

۴- ارسال نوتیفیکشن ها به تلفن همراه و یا موبایل افراد دارای حساب کاربری برای هر تغییری که در بازار به وجود می آید، از دیگر ویژگی ها و خصوصیات این نرم افزار است.

۵- داشتن پلتفرم یکپارچه تحلیلی، از دیگر مزیت این نرم افزار است. با استفاده از این نرم افزار می توان به صورت تخصصی معاملات مختلف را با اندیکاتورها مناسب انجام داد.

  • نحوه کار با این نرم افزار

اگر می خواهید با این نرم افزار کار کنید، بهتر است ابتدا آن را بر روی سیستم خود نصب کنید. بنابراین ابتدا نرم افزار متاتریدر را دانلود و نصب کنید. سپس فابل نصبی را در سیستم خود ران (Run) کنید و سپس می توانید زبان نصب را انتخاب کرده و بر روی دکمه Next کلیک کنید. روند نصب نرم افزار به پایان برسانید و سپس برنامه را باز کنید. بعد از پایان نصب نرم افزار، ابتدا در آن ثبت نام کنید. بنابراین اطلاعات کاربری خود را پر کرده تا یک حساب آزمایشی درست کنید.

برای این که اطلاعات خود را فراموش نکنید، توصیه می شود، آن را بر روی یک برگه کاغذ بنوسید. اکنون نرم افزار را به صورت دقیق و درست نصب کرده اید.

  • طریقه کار با این نرم افزار

حال که نرم افزار را به درستی و دقیق نصب کردید، حال می توانید شروع به کار با آن کنید. برای کار با این نرم افزار، ابتدا باید به اندیکاتورها و اکسپرت ها موجود در این نرم افزار آشنا شوید، و بتوانید آن ها را استفاده کنید. در این نرم افزار سه نوع مختلف نمودار وجود دارد، که عبارتند از:

– نمودار خطی

– نمودار میله ای

– نمودار کندل استیکی

هر کدام از این نمودارها به شیوه ها و طریقه خاصی کار می کنند. برای کار با هر کدام بهتر است، به نحوه کار آن با دقت توجه کنید.

  • نحوه کار نمودار خطی

این نمودار قیمت بسته شدن در هر تایم را نشان می دهد. با استفاده از خطوط مستقیم قیمت ها به هم متصل می شوند. بر این اساس می توان فریم معامله را مشخص کرد. برای تنظیم این نمودار به این صورت عمل کنید. ایتدا کلید ترکیبی  Alt به اضافه ۳ را فشار دهید. از منوی چارت ها (Charts) گزینه لاین چارت (Line Chart) را انتخاب کنید. سپس می توانید نمودار خطی را از پنجره  Chart Setup2 باز کنید.

  • نمودار میله ای

از این نمودار برای نشان داده بازه زمانی تجاری به صورت یک نمودار میله ای عمودی استفاده می شود. این نمودار می توان نشان دهنده حداکثر قیمت (بالای میله)، حداقل قیمت (پایین میله)، قیمت باز شدن که همان خط افقی به سمت چپ میله و قیمت بسته شدن خط افقی به سمت راست میله است. برای باز کردن و کار این با این نمودار به این صورت عمل کنید.

ابتدا کلید ترکیبی Alt به اضافه یک را فشار دهید و منوی چارت ها (Charts) نوار بار چارت (Bar Chart) را انتخاب کنید و سپس می توانید نمودار میله ای را از پنجره Chart Setup باز کنید و مورد استفاده قرار دهید.

  • نمودار کندل استیکی

این نمودار نسبت به نمودار میله ای اطلاعات بیشتری به دست می دهد. این نمودارها نشان دهنده میزان عرضه و تقاضا در بازار است. برای کار با این نمودار می توان به صورت زیر عمل کرد.

ابتدا با استفاده از کلید ترکیبی Alt به اضافه ۲ را با هم فشار دهید. از منویی که ظاهر می شود گزینه Candlestick Chart را انتخاب کنید. این نمودار دارای برخی مفاهیم و مشخصات است، که بهتر است، قبل از کار با آن، آشنایی هایی با آن داشت.

در این نمودار یک بدنه مستطیلی اصلی وجود دارد، که این بدنه نشان دهنده قیمت باز و بسته شدن می باشد. یک خط پایین در این نمودار وجود دارد، که بالاترین قیمت را نشان می دهد و یک خط پایین در این نمودار است، که نشان دهنده پایین ترین قیمت در نمودار است.