برای بسیاری از افراد که در بازار بورس و سایر بازارهای مالی فعال می باشند، پرایس اکشن می تواند آشنا باشد. بسیاری از معامله گران و تحلیل گران بازار بورس در تحلیل تکنیکال با پرایس اکشن مواجه می شوند. از این رو، آشنایی با آن بسیار مهم است و می توان با یادگرفتن آن و آشنایی با نحوه استفاده آن بهترین و مناسب ترین روش استفاده از آن را یادگرفت و به صورت دقیق و درست آن را به کاربرد.

پرایس اکشن

پرایس اکشن برگردان و ترجمه شده اصطلاح انگلیسی Price Action Trading است. امروزه این اصطلاح را به صورت خلاصه و  مخفف PAT می نامند. این اصطلاح از دو کلمه پرایس (Price) به معنی قیمت و اکشن (Action) به معنی عمل یا واکنش تشکیل شده است. در پرایس اکشن می توان گفت که تریدرها تمام تصمیمات خود در مورد تریدر را بر اساس نمودار قیمت ها بدون این که اندیکاتوری و یا کسپرت و غیره را لحاظ کنند، اخذ می کنند.

یکی از شیوه های رایج و مطرح معامله گری شیوه پرایس اکشن است. در این شیوه از معامله تنها ها داده های قیمت مبنای تحلیل است. به این صورت می توان نقاط ورود و خروج را شناسایی کرد. در این روش از معامله گری هیچ گونه اندیکاتوری استفاده نمی شود. چرا که همه تحلیل ها بر روی نمودار قیمت ساده انجام می شود. این روش و تکنیک به معامله گران این اجازه را می دهد، که حرکات زنده و واقعی قیمت ها را دنبال نمایند. یکی از مهم مزیت هایی که استفاده از این شیوه معامله دارد، این است، که در این شیوه دیگر حواس معامله گران به اندیکاتورهایی که معمولا از قیمت ها جا می مانند، پرت نمی شود. به طور کلی می توان گفت که  پرایس اکشن در بسیاری از موارد از جمله در تحلیل فاندامنتال و استفاده از نوسانگرها نادیده گرفته و نمودار قیمت در ساده ترین حال خود تحلیل نمود.

اهمیت استفاده از پرایس اکشن برای معامله گران

مبنای داده های پرایس اکشن داده های خام قیمتی است که می توان آن را در قالب های مختلف نموداری مانند کندل استیک به کار گرفت. نمودار کندل استیک در میان معامله گران طرفداران بسیار زیادی دارد. چرا که این نمودار به صورت گرافیکی نوسانات و حرکات قیمتی را نشان می دهد و علاوه بر این می تواند به بهترین و مناسب ترین صورت داده های مختلف مانند ارزش باز، بسته، بالاترین و پایین ترین را نمایش دهد. پرایس اکشن دارای سه الگوی تفسیر شده ای می باشد، که معامله گران در زمان مشاهده آن ها می توانند تصمیمات معینی را برای انجام معامله اتخاذ نمایند.

از جمله این نمونه های تفسیر شده ی پرایس اکشن می توان به الگوهای سمعی هارامی، انگالفینگ و سه سرباز سفید اشاره کرد. ولی با این وجود باید گفت که در پرایس اکشن الگوهای کندل استیک بسیاری وجود دارد، که هر کدام از آن ها می تواند انتظارات مشخص و خاصی را در تریدرها به وجود آورد. بنابراین می توان از انواع الگوهای پرایس اکشن برای تشخیص و انجام بهترین و مناسب ترین نوع معاملات استفاده کرد.

نحوه استفاده از پرایس اکشن

بعد از این که با پرایس اکشن آشنا شدیم، باید در مورد نحوه و چگونگی استفاده از آن اطلاعاتی داشته باشیم. برای استفاده از پرایس اکشن باید به نکات مختلفی توجه کرد. در درجه اول باید توجه کرد، که پرایس اکشن یک ابزار نیست. بنابراین پرایس اکشن را نباید با ابزارهایی مانند MACD در تحلیل تکنیکال یکی شمرد. بلکه باید گفت که پرایس اکشن یک منبع از داده ها می باشد، که بر اساس ابزارهای مختلف ساخته شده است. برای کار با پرایس اکشن بیشتر معامله گران نوسانی و تریدر روند تمایل نشان می دهند و آن ها ترجیح می دهند که از آن استفاده کنند. چرا که این معامله گران تمایل زیادی به استفاده از تحلیل فاندامنتال و اندیکاتور ندارند.

برای استفاده از پرایس اکشن باید با برخی از مفاهیم و اصطلاحات به کار رفته در آن آشنا شد، تا به این صورت بتوان بهترین و مناسب ترین استفاده از پرایس اکشن را داشت. از جمله مفاهیمی برای کار با پرایس اکشن باید به آن توجه داشت، می توان به این اصطلاحات اشاره کرد. این مفاهیم عبارتند از حمایت، مقاومت و خطوط روند.

  • حمایت و مقاومت

همان طور که گفتیم برای استفاده موفق و درست از پرایس اکشن باید با مفهوم مقاومت و حمایت آشنایی داشت. از این رو، در پرایس اکشن معامله گران باید به دنبال محدوده ها و سطوحی باشند، که در آن قیمت ها واکنش نشان می دهد. به این محدود در اصطلاح محدوده حمایت و مقاومت گفته می شود. این خطوط بعد از این که می شکنند، می توانند به یکدیگر تبدیل شوند. برای مثال می توان گفت که خط حمایتی وقتی شکسته می شود، سدی در برابر افزایش قیمت خواهد بود و در نتیحه به خط مقاومت تبدیل می شود. در استفاده از این خطوط باید گفت که باید به تایم فریم مناسب آن دقت کرد و این خطوط را در تایم فریم مناسب خود استفاده نمود.

  • خطوط روند

از دیگر مفاهیمی که برای کار با پرایس اکشن مهم و ضروری است، خطوط روند می باشد. چرا که یکی از اولین کارهایی که معامله گر باید، انجام دهد، شناسایی روند و پیدا کردن خطوط روند آن می باشد. بسیاری از معامله گران برای این منظور و نشان دادن اهمیت آن از اصطلاح «روند دوست شماست» استفاده می کنند. از اتصال کف ها و سقف ها به همدیگر خطوط روند ساخته می شود. این خطوط نقاط احتمالی برگشت روند البته در صورت شکسته شدن را مشخص می کند. به این صورت معامله گر می تواند در اولین سمعی که از خط روند عبور می کند، تصمیم به خریدن و یا فروختن را بگیرد.

چگونگی شروع به مار با پرایس اکشن برای ترید

بعد از این که با مفاهیم اولیه پرایس اکشن آشنا شدیم؛ می توانیم شروع به کار با آن کنیم. برای این منظور ابتدا باید نمودار خود را برای تحلیل آن آماده کرد. لازمه استفاده از پرایس اکشن خالی کردن نمودار از هر شکل، خط و اندیکاتور اضافه ای می باشد، که برای ساده تر کردن آن لازم می باشد. بعد از این که نمودار آماده شد، با رسم کردن محدوده های مقاومت و حمایت که معمولا رنگ های قرمز و سبزی دارند، بر روی نمودار، می توان مناطقی که قیمت ها به آن واکنش نشان می دهد، را تعیین کرد. با این کار ساده می توان در محدوده هایی که این خطوط شکسته می شود، اقدام به خرید و یا فروش کرد.

مزایا و معایب پرایس اکشن

در نهایت باید گفت که برایس اکشن دارای مزیت ها و معایب مختلفی می باشد. از جمله مزایای که برای پرایس اکشن می توان بر شمرد، استفاده آسان و راحت آن می باشد. با آشنایی از یک استراتژی پرایس اکشن، دیگر نیاز به تحقیق بیشتر نیست. از دیگر مزیت های آن باید به این نکته اشاره نمود، که پرایس اکشن اغلب ورودی ها و خروجی های مطلوب تری در مقایسه با دیگر روش های مبتنی بر اندیکاتور است.

در کنار این مزیت ها باید به برخی از معایب پرایس اکشن نیز اشاره نمود. از جمله این معایب می تواند به این نکته اشاره نمود، که پرایس اکشن، یک استراتژی کامل معاملاتی نمی باشد. علاوه بر این خودکار کردن استراتژی های پرایس اکشن بسیار دشوار است و این یک مشکل اصلی برای آن محسوب می شود. چرا که باید خود معامله گر به صورت مرتب مراقب ایجاد الگوها باشد.