یکی از اصطلاحاتی که ممکن است اکثریت افراد فعال در بازار بورس با آن درگیر باشند و به صورت متناوب آن را شنیده باشند و یا با آن درگیر باشند، کد به کد کردن است. کد به کد کردن اصطلاحی است که با وجود کابردهای بسیار زیاد و استفاده های گسترده ای که دارد، تعریف دقیق و مشخصی ندارد و به همین دلیل ممکن است بسیاری از افراد شاغل در این بازارها، از این اصطلاح برداشت درست و دقیقی نداشته باشند. از این رو، لازم است در این مطلب به بررسی کد به کد کردن بپردازیم.

چیستی کد به کد کردن

بسیاری از ما این طور فکر می کنیم که در بازار بورس هر سهم دارای یک سهامدار می باشد و ممکن نیست که سهمی متعلق به چند سهامدار باشد. در حالی که این امکان وجود دارد و در بازار سرمایه ایران هر چند گاهی به چندین سهام دار حقوقی تعلق دارد. علاوه بر اینها، ممکن است هر کدام از این سهام داران حقوقی دارای چندین کد حقیقی نیز باشند. که با استفاده از آن معاملات خود را انجام دهند. بنابراین، با استفاده از این کدها بتوانند به خرید و فروش بپردازند و سیگنال های خرید و فروش را صادر کنند. به این صورت که سهامدار با استفاده از کد حقوقی به فروش معامله می پردازد و از سوی دیگر با استفاده از کد حقیقی خود به خرید آن سهم می پردازد. یعنی سهمی را خود می فروش و خود نیز آن را می خرد. این حرکت و این کار سهام دار حقوقی را در اصطلاح  کد به کد کردن می گویند که لازم است فعالان و افراد درگیر در بازارهای مالی به ویژه بازار سهام در مورد آن اطلاعات لازم را داشته باشند و بر این اساس اقدام به خرید و فروش نمایند.

نکات مهم و ضروری کد به کد کردن سهام

با توجه به آنچه که گفته شد، می توان گفت که کد به کد کرد، در واقع خرید و فروش است که یک سهام دار انجام می دهد و سهام خود را فروخته و مجدد می خرد. از این رو، معامله گران باید همیشه حواسشان جمع باشد و بتوانند کد به کد کردن سهام را تشخیص دهند. از جمله نکاتی که برای تشخیص کد به کد کردن سهام می توان از آن استفاده کرد می توان به افزایش یکباره حجم معاملات روزانه اشاره نمود.

افزایش یکباره حجم معاملات روزانه یکی از نکاتی که باید در زمان کد به کد کردن و برای تشخیص آن مدنظر قرار داد، توجه به افزایش یکباره حجم معاملات می باشد. در معاملات روزانه ممکن است به یکباره، حجم معاملات افزایش یابد. به گونه ای که حالت غیر نرمال به خود بگیرد. از این رو، در چنین شرایطی باید به این نکته دقت کرد که آیا کد به کد کردن رخ می دهد و یا نه.

انواع کد به کد کردن سهام

شاید با تعریفی که انجام دادیم، این طور به نظر برسد که کد به کد کردن تنها به یک صورت انجام می شود. در حالی که امروزه انواع کد به کد کردن سهام وجود دارد که توسط شرکت ها و موسسات  انجام می شود. از جمله انواع کد به کد کردن می توان به این موارد اشاره کرد:

  • کد به کد کردن از حقیقی به حقیقی

در این روش از کد به کد کردن افراد حقیقی هستند که اقدام به فروش سهم و خرید آن می کنند. بنابراین این افراد دارای کد بورسی خاص هستند.

  • کد به کد کردن از حقوقی به حقیقی

دومین نوع کد به کد کردن، از حقوقی به حقیقی است. در این روش، همان طور که از اسمش پیدا، کدهای معاملاتی حقوقی به فروش سهام می پردازند و از سوی دیگر همان کدها که حقیقی می باشند، اقدام به خرید سهم می کنند.

  • کد به کد کردن از حقوقی به حقوقی

نوع سوم از کد به کد کردن، از کد معاملاتی حقوقی به حقوقی است. در این روش، هم فروشنده و هم خریداری هر دو حقوقی هستند و در اصل یک فرد حقوقی می باشد که هم خریدار و هم فروشنده است.

  • کد به کد کردن از حقیقی به حقوقی:

در نهایت باید به نوع چهارم کد به کد کردن اشاره کرد. در این روش برای کد به کد کردن از کد معاملاتی حقیقی استفاده می شود و با کد معاملاتی حقوقی سهم فروخته شده خریداری می گردد.

در این میان یکی از مهمترین و اصلی ترین روش های کد به کد کردن که بسیار رواج دارد و با یک هدف خاص در سهم صورت می گیرد، کد به کد کردن از سهم حقوقی به حقیقی است. کد به کد کردن به این صورت انجام می شود.

برای فروش با کد حقوقی و یا خرید با کد حقیقی از سیگنال خرید استفاده می شود.

برای فروش با کد حقیقی و خرید با کد حقوقی از سیگنال فروش استفاده می شود.

با این وجود می تواند خرید و فروش را با کد حقوقی و یا حقیقی انجام داد و به این صورت می توان اقدام به کد به کد کردن نمود.

دلایل کد به کد کردن

بر اساس آنچه که تاکنون گفته شد، احتمال این سوال برای بسیاری از افراد به وجود می آید که دلیل کد به کردن سهام چیست و اساس سهامداران حقوقی و حقیقی به دنبال چه چیزی می باشند. برای این منظور می توان گفت که به صورت کلی کد به کد کردن به دو دلیل و هدف اصلی در بازار بورس انجام می شود. هدف اول، جا به حا کردن سهم برای شروع یک حرکت مثبت و یا منفی است. به این صورت که سهامداران برای این که بتوانند در سهام خود حرکت مثبتی ایجاد کنند و یا با ایجاد حرکت منفی در یک سهام قیمت آن را کاهش داده و زمینه خرید را برای خود فراهم آورند. بنابراین اولین و مهمترین هدفی که از کد به کد کردن دنبال می شود جا به جایی یک سهم است.

اما کد به کد کردن با هدف دیگری نیز می تواند انجام شود. هدف دوم برای این کار فریب دادن خریداران و یا فروشندگان است. به این صورت که با کد به کد کردن می توان خریداران و فروشندگان را در تابلو خوانی دچار ایراد و گمراهی کنند. در نتیجه می توانند سود خود را تضمین کنند و به سود برسند. از این رو، می توان گفت که کد به کد کردن در مجموع برای کسب سود بیشتر و فریب بازار است تا به این صورت بتوان به اهداف خود رسید.

آیا می تواند کد به کد کردن را تشخیص داد؟

مسلما این سوال برای همه ما به وجود می آید که با توجه به آشنایی که از کد به کد کردن به دست آوردیم می توانیم آن را شناسایی کنیم و فریب نخوریم. برای این منظور باید که گفت در درجه اول باید مهارت تابلو خوانی خود را افزایش داد. با به دست آوردن مهارت لازم برای تابلو خوانی می توان پی به روان شناسی بازار و رفتار شناسی آن برد و از این رو، تا حدودی کد به کد کردن را تشخص داد. علاوه بر این باید به حجم معاملات روزانه توجه کرد و با بررسی نمودارها، منوهای و غیره حجم معاملات و انجام معامله با استفاده از کد معاملاتی یکسان را شناسایی نمود و تشخیص داد. به این صورت امکان تشخیص کد به کد کردن وجود دارد و می توان از سرمایه و دارایی خود در بازار بورس محافظت نمود.