یکی از بازارها مالی مهم و مشهور در دوره معاصر بازار اوراق بهادار است. امروزه روز به روز بر تعداد افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در بازار بورس اوراق بهادار می باشند، افزوده می شود. ولی با این حال، باید گفت که سرمایه گذاری در بورس ارواق بهادار مستلزم تجزیه و تحلیل اوراق بهادار و زمان بندی خرید و فروش است. برای تجزیه و تحلیل بازار بورس اوراق بهادار می تواند از روش های مختلفی استفاده کرد، که از جمله آن می توان به تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال اشاره کرد.

تحلیل تکنیکال و سرمایه گذاری در بازار بورس اوراق بهادار

امروزه بسیاری از سرمایه گذاران و معامله گران به دنبال افزایش سود بیشتر و موفقیت در بازارهای اوراق بورس بهادار می باشند. از این رو، تحلیل گران و معامله گران به دنبال یافتن راه هایی هستند، که با استفاده از آن بتوانند قیمت ها را پیش بینی کنند و به این صورت سود لازم و متناسب را به دست آورند. برای پیش بینی قیمت ها سهام در بازار بورس اوراق بهادار بهترین و مناسب روش استفاده از قوانین تحلیل تکنیکال است. استفاده از تحلیل تکنیکال یکی از مهم ترین و اصلی ترین رویکردها برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. می توان گفت که تحلیل تکنیکال هنر شناسایی یک روند در کرحله ابتدایی و همراهی آن تا زمانی است که شواهد نقطه خروج را نشان می دهند، تعریف کرد. از این رو، باید گفت که تحلیل تکنیکال به بررسی قیمت ها تاریخی سهام و حجم معاملات برای تعیین قیمت های احتمالی در آینده است. معامله گران و تحلیل گران بر این عقیده هستند که با استفاده از تحلیل تکنیکال می توان تمامی اطلاعات را از قیمت ها به دست آورد. بنابراین با استفاده از تحلیل تکنیکال می توان بر روی قیمت ها متمرکز شد و قیمت دوره های قبل و زمان حال حاضر سهام را به دست آورد و بر این اساس به پیش بینی قیمت ها در آینده دست زد. در تحلیل تکنیکال و استراتژی های معاملاتی تلاش می شود، به بررسی نقاط قوت بهینه ورود و خروج سهم میزان ریسک بر مبنای نقطه ورود با دیدگاه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت پرداخته می شود.

ابزارهای تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال برای بررسی و تعیین قیمت ها در بازار بورس اوراق بهادار دارای ابزارها و تکنیک های مختلفی است، که از جمله مهمترین و اصلی ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

– روش میانگین متحرک

یکی از اصلی ترین و متداول ترین قواعد در تحلیل تکنیکال روش میانگین متحرک است. به عبارت دیگر یکی از پر کاربردترین و اصلی ترین اندیکاتورهای تکنیکال، اندیکاتور میانگین متحرک ساده است. برای نشان دادن داده های اصلی روزانه در قیمت های پایانی معمولا از این اندیکاتور استفاده می شود. در اصل باید گفت که این میانگین یک ابزار تعقیب کننده روند محسوب می شود.

– میانگین متحرک نمایی

اگر بخواهیم ورزن بیشتری به اطلاعات روزهای اخیر بدهیم، در این صورت از میانگین متحرک نمایی استفاده می شود. در اصل میانگین متحرک نمایی وزنی است و در محاسبه آن قیمت های قدیمی کمتر نقش دارند. ولی با این حال، تمامی قیمت ها را شامل می شود و به استفاده کنندگان این اجازه را می دهد که بتوانند با تغییر ضریب وزن بیشتر و یا کمتر به قیمت های جدید بدهد.

– نشانگر شاخص کالا

از دیگر ابزارهایی که در تحلیل تکنیکال بازار بورس اوراق بهادار باید به آن اشاره کرد، نشانگر ابزار شاخص کانال کالا است. این شاخص برای تشخیص روند و میزان قدرت روند استفاده می شود. نشانگر شاخص کانال کالا برای اولین بار به وسیله دونالد لم پرت پیشنهاد گردید. بر اساس این شاخص اگر شاخص کانال کالا از عدد مثبت صد عبور کند، در این صورت شاخص نشان دهنده این است که روند قیمت ها صعودی است. ولی اگر نشانگر شاخص کانال کالا به زیر منفی صد برسد، در این صورت می توان به این نتیجه رسید که روند قیمت ها نزولی است. بنابراین هر چه که شاخص از مثبت صد و یا منفی صد فاصله بیشتری بگیرد، در آن صورت می توان گفت که روند قیمت ها در آن جهت بیشتر و بیشتر می شود.

 – شاخص قدرت نسبی

از دیگر ابزارهای بسیار پر کاربرد و معروف در تحلیل تکنیکال اندیکاتور شاخص قدرت نسبی است. بر اساس این شاخص و با استفاده از آن می توان سطح بیش خرید و بیش فروش را به راحتی و آسانی تشخیص داد. اندیکاتور شاخص قدرت نسبی در اصل دامنه ای بین صفر تا صد را دارد و در این دامنه اعدای بالای ۷۰ نشان می دهد که موقعیت برای بیش خرید مناسب است و بیش خرید را توصیه می کند. در حالی که اگر اعداد زیر سی را نشان دهند، در این شرایط می توان به این نتیجه رسید که فروش افراطی است. کاربرد مهم و بسیار خوبی که این شاخص دارد، این است که این شاخص به معامله گران در بازار بورس اوراق بهادار کمک می کند تا با استفاده از آن بتوانند تشخیص دهند که آیا قیمت ها به طور غیر منطقی به سمت سطوح بالا می رود و یا این که نشانه های از تغییر جهت قیمت ها وجود دارد. بر این اساس معامله گران بازار بورس ارواق بهادار می توانند استراتژی های معاملاتی خود را تنظیم کرده و بر این اساس حرکت نمایند.

– استوکاستیک

به عنوان یکی دیگر از ابزارها می توان به ابزار تحلیل تکنیکال می توان به استوکاستیک اشاره کرد. این اندیکاتور در اواخر دهه ۱۹۵۰ به وسیله فردی به نام جرج لین معرفی شد. اندیکاتور استوکاستیک از نوع اندیکاتورهایی است که نوسانگرهایی است که می تواند شتاب و سرعت تغییرات قیمت را اندازه گیری کند. از این اندیکاتور می تواند برای پیش بینی تغییر روند قیمت ها استفاده کرد و یا این که می توان با استفاده از این اندیکاتور زمان بیش خرید و یا بیش فروش را سهم را تعیین و مشخص نمود. بر اساس آنچه که در این اندیکاتور نمایش داده می شود، می توان گفت که قیمت های پایانی در حالت افزایشی تمایل به رفتن به سمت بالترین قیمت دوره دارند و یا این که در حالت کاهشی به سمت پایین ترین قیمت دوره حرکت می کنند. در این اندیکاتور برای نشان داده وضعیت بازار و تجزیه و تحلیل آن از دو خط استفاده می شود. این خط ها را با عنوان K درصد و یا D درصد نشان داده می شود که اهمیت آن ها را نشان می دهد. این خطوط بیشترین اخطارهای خرید و فروش را در بازار بورس اوراق بهادار نشان می دهد.

– ابزار MACD

این ابزار را قبلا در مقاله ای به صورت خاص مورد مطالعه قرار دادیم. ولی با این حال می توان گفت که این ابزار شامل دو خط میانگین متحرک نمایی است. با استفاده از این ابزار می تواند شتاب حرکت قیمت ها را نشان داد. در این ابزار اخطار خرید زمانی صادر می شود که خط MACD سریع تر از خط کندتر آن رو به بالا حرکت نماید. خط سریع تر خطی است که اختلاف بین دو میانگین متحرک نمایی با بازه زمانی متفاوت به دست می آید. در نهایت باید گفت که مقادیر مک دی در بالا و پایین خط صفر نوسان می کند. در این مرحله است، که این خط همانند یک اسیلاتور عمل می کند. در این خط زمانی شرایط هیجانی برای خرید به وجود می آید که خطوط تا حدود زیادی در بالای خط صفر فاصله می گیرد.