در این روزهایی که بیشتر افراد جامعه وارد بازار سرمایه گذاری و سهام شده‌اند این دو لغت را بسیار می شنویم.  آیا بازار ریزش می کند یا اصلاح می شود؟

به سبب اینکه افراد زیادی از ابتدای سال ۹۹ وارد بازار سرمایه شدند حجم نقدی زیادی وارد این بازار شده است که سبب گردیده سهام ها به طور فزاینده قیمت های صعودی داشته باشند. در نتیجه احتمال خطر ریزش بازار را برخی افراد پیش بینی می کنند.  تعدادی از افراد معتقدند که بالا رفتن قیمت ها در بورس بیشتر به صورت حباب گونه می باشد که سرانجام خواهد ترکید… آیا این حرف درست است؟ مصاحبه ها و اخبار های بسیار زیادی از برخی افراد حتی کارشناسان سازمان بورس مبنی بر حبابی بودن بورس تهران به گوش می رسد. این باعث نگرانی بسیار زیاد مردم شده است که آیا با ترکیدن این حباب سرمایه های مردم در این بازار از بین خواهد رفت؟ برای جواب به این سوال می توان به بررسی قیمت ها پرداخت. آیا قیمت های سهام واقعی هستند؟

درست است برخی از سهام ها با سیل نقدینگی  سودی زیادی داشتند که ربطی به سودآوری خود سهام نداشته و صرفاً بابت وجود نقدینگی این رشد قیمت سهام اتفاق افتاده است. در نتیجه هنگامی که میزان ورود نقدینگی به بازار کمتر شود احتمال دارد این سهام ها ریزش و یا اصلاح شوند. و به قیمت های پایین تری بروند که در نتیجه عده‌ای از مردم متضرر خواهند شد. در اوضاع کنونی بازار  بسیار مهم است که افراد تازه وارد حتماً با سرمایه اندک و یا سرمایه مازاد وارد بازار بورس شوند. زیرا افراد آماتور شاید بتوانند به راحتی سهام بنیادی و مطمئن را از سهام کمتر سود آور تشخیص داده و در این نوسانات قیمتی سهام گیر افتاده و متضرر شوند. همواره بازار سهام دچار افت و خیز خواهد بود ولی با جو روانی منفی که در جامعه به راه افتاده است با کوچکترین اصلاح قیمت متاسفانه بازار عکس العمل تندی نشان می دهد.

بازار تهران اصلاح می کند یا ریزش؟

می‌توان به قطعیت گفت که بازار ریزش نخواهد کرد زیرا با بررسی شرکتهای موجود در بورس متوجه می شویم که شرکت‌های بسیار با ارزش وجود دارند که قیمت‌های آنها بی دلیل بالا نرفته است و این شرکت ها کاملاً  سودده هستند.  بازار حتماً اصلاح خواهد شد. با توجه به حجم بسیار زیاد نقدینگی که از ابتدای سال وارد بازار سهام شده است حتماً بازار نیاز به اصلاح خواهد داشت. بازار بورس همواره خود را اصلاح می کند که چیز عجیبی نیست. ولی اصلاح به معنای ریزش نیست. وقتی ریزش اتفاق می‌افتد شاخص اکثر شرکت ها منفی خواهد بود در نتیجه شاخص بازار با منفی بزرگی مواجه می شود در این مدت صف های بزرگ فروش در طولانی مدت به وجود خواهد آمد و ارزش سهام اکثر شرکت ها در کوتاه ترین زمان کاهش می یابد ولی در دوران اصلاح شاخص تمام شرکت ها افت قیمت پیدا نمی کند.  بلکه به میزان کمی سهام قیمت افت  می‌یابد و در کوتاه مدت دوباره رشد پیدا میکند.

چگونه بفهمیم آیا سهام ما ریزش می کند یا اصلاح؟

برای اینکه متوجه شوید سهام شما در حال ریزش است یا اصلاح باید به نمودار آن هم توجه کنید. بسیار مهم است که در بازه زمانی مشخص کف و سقف قیمت را بیابید. با توجه به این دو مورد می توانید یک نمودار فیبو اصلاحی ترسیم کنید. اگر قیمت سهام از سقف قیمت شروع به کاهش کند سهام اصلاح شده است. ولی اگر این کاهش به صورت فزاینده به گونه ای باشد که از کف  قیمت پایین تر رود سهام شما دچار ریزش شده است. که باعث افت شدید قیمت سهام و همچنین ضرر سهامداران خواهد شد.  برای مثال می توان گفت اگر شما سهامی داشته باشید که در بازه زمانی مشخص، کف قیمت ۲۰۰ تومان را داشته باشد و این سهام بعد از مدت مشخصی مانند بازه دو ماهه به قیمت ۸۰۰ تومان برسد، سپس سهام شروع به افت قیمت کند. اگر سهام به قیمت ۶۰۰ تومان رسید و دوباره یک بازگشت به سمت بالا زد یعنی سهام شما اصلاح شده است. در قیمت ۶۰۰ تومان سهام اصلاح شده و دوباره رشد خود را شروع می کند. ولی اگر سهام شما از قیمت ۸۰۰ تومان شروع به افت کند و این افت همچنان ادامه دار باشد تا به کف قیمت ۲۰۰ تومان برسد و از آن بگذرد سهام شما ریزش پیدا کرده است و سهامدار متضرر می شود.

در شرایط کنونی بازار اصلاح های کوچک  بسیار طبیعی هستند. ولی باعث دلهره و ترس زیادی برای سرمایه‌گذاران تازه وارد می شوند در نتیجه همین مورد باعث عرضه زیاد و یا جمع آوری یک دفعه سهام از بازار می شود که همین امر باعث اصلاح بیشتر بازار خواهد شد. البته نباید همه تقصیرها را به گردن تازه وارد های بازار سرمایه انداخت. تازه واردان بازار عموماً افرادی هستند که در اوضاع اقتصادی بد جامعه به دنبال حفظ سرمایه و دارایی های خود و همچنین به دست آوردن سود هستند. قطعاً سهم مسئولین بازار کمتر از سهامداران تازه وارد نیست. بخشی از مشکلات بورس تهران مربوط به عقب ماندگی آن نسبت به بقیه بازارهای جهانی می باشند. متاسفانه در این بازار از ابزارهای جدید مالی استفاده نمی شود و این مورد باعث آشفتگی بیشتر بازار میشود . مشکل دیگری که باعث به هم ریختگی بازار در این اوضاع می شود این است که متاسفانه سرمایه گذارانی که قدرت تحلیل خاصی ندارند تحت تاثیر جو مثبت بازار سهام های ضررده را می خرند که قیمت آنها به صورت حباب گونه بالا رفته است و با یک اصلاح کوچک دست به فروش های زیاد سهام های خود می زنند زیرا قیمت آنها اصلاح می شود. در چنین وضعیتی بازار متاسفانه دچار مشکلات زیادی می شود. در کشور های اروپایی کارگزاری ها اجازه ندارند برای کسی که آموزش ندیده افتتاح حساب انجام دهند.  بورس همواره مکانی برای جذب سرمایه های سرگردان می باشد ولی بسیار مهم است که قانون گذار با قانون های درست از این بازار حمایت کند. قانون هایی که با ورود زیاد نقدینگی باعث حباب سهام های ضررده نشود. قوانین زیادی در بورس های کشورهای پیشرفته وجود دارد که باعث جلوگیری از افت و خیزهای بی مورد بازار می‌شود. اگر حمایت درست از این بازار انجام گیرد بورس مکانی امن برای سرمایه‌گذاران خواهد شد در نتیجه به جای اینکه پول های سرگردان به سمت بازار طلا و دلار برود و تورم را افزایش دهد در بازار سرمایه باعث رشد اقتصاد خواهد شد که به نفع جامعه خواهد بود.

جمع بندی

نکته دیگر که میتوان در اینجا به آن اشاره کرد این است که به خاطر داشته باشید، دوران اصلاح قیمت بهترین زمان برای خرید سهام می باشد. قیمت سهام شرکت هایی که بنیادی،  سودده و قابل اطمینان می باشند به صورت مداوم و بی وقفه به صورت صعودی حرکت نمی کند. عموما به صورت حرکت پلکانی و جهت دار صعود خواهند کرد. دلیل این هم نیروهای عرضه و تقاضای بازار آن ها هستند. وقتی که عرضه بر تقاضا فزونی یابد روند اصلاح شکل نزولی انجام می‌گیرد. و با کاهش قیمت بازار از ارزش ذاتی کمتر می شود. در نتیجه فرصت بسیار مناسبی برای خرید سهام با قیمت پایین تر از ارزش واقعی آن پیش می آید که حتما باید از آن استفاده کرد. در دوران اصلاح قیمت ها حتماً برای خرید سهام های بنیادی و ارزشمند اقدام کنید.