یکی از مهم ترین و مشهورترین نظریه در تحلیل تکنیکال، نظریه ها، نظریه قانون امواج الیوت است. این نظریه در سال ۱۹۳۸ به وسیله رالف نلسون الیوت مطرح شد. این نظریه ها، بعدها به وسیله دانشمندان و متفکران دیگر توسعه و تکامل یافت و با عنوان مواج الیوت مشهور گردید. امروزه برای بسیاری از افراد که در بازارهای مختلف مالی کار می کنند، امواج الیوت نامی آشناست و بسیاری از افراد تا حدودی از آن آگاهی دارند. ولی با این حال در این مطلب به بررسی دقیق ترین نظریه امواج الیوت و نحوه کارکرد آن در بازارهای مالی می پردازیم.

نظریه امواج الیوت

نظریه امواج الیوت یکی از مهم ترین و اصلی ترین نظریات و قوانینی است، که باید همه افراد شاغل در بازارهای مالی با آن آشنایی داشته باشند. این نظریه در تحلیل تکنیکال بر اساس چرخه ای دایره وار و حرکات تکرار شونده استوار است. چرخه تکرار و حرکات تکرار شونده در نظریه الیوت ریشه در گذشته دارد. بر اساس نظریه موج الیوت، هر جا که جنب و جوش مردم زیاد شود، حرکت هایی به وجود می آید، که بسیار شبیه به موج است و می توان بر اساس آن اقدام به بررسی وضعیت بازار نمود. امروزه ار امواج الیوت بیشتر برای بازار سرمایه مناسب تر است و به عبارت جوانگاه این قانون بازار سرمایه محسوب می شود.

نظریه المواج الیوت تشکیل شده از موج های مختلفی است. یکی از مهم ترین و اصلی ترین این موج ها، که می توان گفت شاکله و پایه بقیه موج ها را تشکیل می دهد، الگوی پنج موجی است که از سه موج موافق جهت و دو موج مخالف جهت روند تشکیل می شود. در نظریه امواج الیوت به صورت کلی، موج ها به دو دسته کلی قابل تقسیم هستند. دسته اول موج های جنبشی هستند و دسته دوم موج های اصلاحی می باشند. موج های جنبشی معمولا همراستا با روند می باشند و مانند یک موج پنج تایی صعودی در یک روند صعودی قرار دارند. اما موج های اصلاحی در جهت خلاف جهت روند می باشند. این موج ها معمولا از سه موج اصلی تشکیل شده اند که مجموع آن ها را موج های اصلاحی نام گذاری می کنند. برای نمونه در یک سهم یک موج جنبشی پنج تایی وجود دارد، که سه تای آن موافق با روند صعود و دو تای آن مخالف با روند صعود است.

نظریه امواج الیوت دارای قوانینی است، که برای استفاده و بهره بردن از آن باید به این قوانین دقت و توجه کرد. از جمله این قوانین می توان به سه قانون مهم و کاربردی اشاره کرد، که بدون توجه و دقت به آن ها نمی توان از تحلیل تکنیکال به صورت دقیق و درست استفاده کرد. قانون هایی که نشان می دهد، موج دوم در نظریه امواج الیوت به اندازه صد در صد مواج یک بازگشت نمی کند. دوم این که موج سوم در نظریه امواج الیوت هیچ وقت کوتاه ترین موج نیست و در نهایت موج چهارم، موجی است، که دامنه آن هیچ وقت وارد موج یک نمی شود. تنها در صورتی که با این امواج آشنایی کامل داشت و بتوان آن ها را به درستی و دقیق بررسی و تحلیل نمود، می توان از امواج الیوت برای انواع بازارهای مالی و بورس استفاده نمود.

نکات مهم و کاربردی نظریه امواج الیوت

نظریه موج الیوت مانند همه نظریه های دیگر دارای نکات مهم و کاربردی است، که بر اساس آن می توان به بررسی و شناخت بازار اقدام کرد. از جمله نکات نظریه الیوت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– به دنبال الگوهای طولانی مدت بودن

یکی از مهم ترین و اصلی ترین نکاتی که در تحلیل تکنیکال بر اساس نظریه امواج الیوت وجود دارد، این است، که امواج الیوت به دنبال الگوهای طولانی مدت و تکرار شوند قیمت است. این الگوها بر اساس احساسات و روانشناسی سرمایه گذاران شکل می گیرند. بر این اساس می توان به راحتی و آسانی احساسات و روانشناسی سرمایه داران را شناسایی کرد و بر اساس آن اقدام به پیش بینی قیمت ها و انجام معامله و یا عدم انجام معامله نمود.

– امواج ایمپالسی

از دیگر نکاتی که در تحلیل تکنیکال بر اساس نظریه امواج الیوت باید به آن اشاره کرد، امواج ایمپالسی است. به عبارت دیگر نظریه امواج الیوت، امواج را متشکل از امواج ایمپالسی می داند که الگوها را شکل می دهد. علاوه بر این امواج اصلاحی که در تقابل با روند بزرگتر قرار می گیرند، به همراه هم می توانند نشان دهنده وضعیت بازار باشند.

– نکته سومی که در نظریه امواج الیوت وجود دارد، و باید همه معاملگران و تحلیل گران بازار به آن توجه و دقت داشته باشند، قرار گیری هر مجموع از موج های در امواج بزرگتری هستند. این امواج اگر چه مشابه امواج اصلاحی و یا ایمپالس هستند. ولی با این حال، به دلیل رویکرد خاصی که در تحلیل تکنیکال ارائه می دهند، به روش فراکتال شهرت دارند. بر این اساس می توان تا روند و وضعیت بازار را مورد شناسایی قرار داد و بر اساس آن اقدام به معامله و خرید و فروش نمود.

امواج الیوت و تحلیل تکنیکال

بعد از آشنایی اجمالی با نظریه امواج الیوت، حال این سوال پیش می آید، که این نظریه چه کاربردی در تحلیل تکنیکال دارد و چگونه می توان از آن در تحلیل تکنیکال استفاده کرد. در ابتدای امر باید گفت که بسیاری از تحلیل گران و معامله گران سعی می کنند، با استفاده از الگوهای موجی به بررسی بازار سهام بر اساس نظریه امواج الیوت بپردازند. بر اساس فرضیه نظریه امواج الیوت که می گوید، حرکات قیمت سهام را می توان پیش بینی کرد، با استفاده از این امواج می تواند صعود و یا نزول قیمت ها را شناسایی نمود. این روند همان طور که گفته شد، تحت تاثیر روانشناسی بازار می تواند موجب ایجاد روندهای صعودی و یا نزولی در بازار گردد. علاوه بر این نظریه امواج الیوت که یک الگوی ذهنی است، موجب شکل گیری استراتژی های مختلف در بازار می تواند و می تواند برای معامله و خرید و فروش به سهام داران و سرمایه گذاران بسیار کمک نماید.

بر خلاف و بر عکس بسیاری از نظریه هایی که در تحلیل تکنیکال استفاده می شود. نظریه امواج الیوت دارای طرح مشخص و قاعده مندی در مورد شکل گیری قیمت ها ندارد. بلکه این نظریه صرفا تصویری از تحرکات بازار ارائه می دهد که معامله گران و تحلیل گران بازار می توانند با استفاده از آن حرکات بازار را شناسایی نمایند. به این صورت حرکات قیمت ها را می توان در ابعاد وسیع تر و عمیق تری درک کرد و سپس و بر اساس آن اقدام به انجام معامله و یا خرید و فروش نمود.

پیش بینی بازار بر اساس امواج الیوت

با استفاده از موج های نظریه امواج الیوت می تواند اقدام به پیش بینی بازار دست زد. اگر می خواهید از روند بازار پیش بینی دقیقی انجام دید، در این صورت می توان گفت که نباید از نظریه امواج الیوت غافل بود. موج هایی که این نظریه دارد، می تواند به معامله گران و تحلیل گران کمک نماید، تا آنها بتوانند بر اساس آن اقدام به شناخت وضعیت بازار نمایند و سپس بر این اساس اقدام به معامله بگیرند. تحلیل گران و معامله گران بر اساس انواع موج هایی که در نظریه امواج الیوت وجود دارد، مانند موج های اصلاحی زیگزاگ، امواج اصلاحی پهنه و امواج اصلاحی مثلث می تواند روند صعودی و یا نزولی بازار را تشخیص دهند و بر اساس آن اقدام به معامله نمایند.