دلیل نام گذاری این بازار های به صورت قطع مشخص نیست. ولی خوب شایعاتی برای توضیح این دو بازار وجود دارد. اولین توضیح برای این دو واژه مشخص کننده بازار، این است که شما بدانید در چه زمانی بازار را گاوی می نامند و در چه زمانی بازار خرسی نام می گیرد.

بازار گاوی و بازار خرسی

هنگامی که بازار رو به رشد باشد و قیمت سهام ها در حال صعود باشد بازار گاوی نام دارد. در حالی که اگر قیمت سهام در حال ریزش و شاخص بازار نزولی باشد و رکود اقتصادی در بازار سرمایه حاکم باشد بازار خرسی نام می گیرد. برای  صحبت درباره اینکه چرا اسم گاو و خرس را بر روی این دو بازار گذاشته اند باید به نحوه جنگیدن این دو حیوان نگاه کنیم. گاو وقتی به دشمن حمله می کند شاخ های خود را به سمت بالا می برد. ولی خرس در مقابل دشمن اش پنجه هایش را روبه پایین نگه می دارد. در نتیجه روند صعودی بازار را گاوی و به روند نزولی آن خرسی گویند. توضیح دیگر را می توان بر این اساس گفت که در قدیم دلالان وجود داشتند که پوست خرس را می‌فروختند. آن ها پوست خرس را با قیمت همان روز به مشتریان پیش فروش می کردند زیرا عقیده داشتند که در آینده این قیمت کاهش خواهد یافت. در موقع تحویل پوست خرس با پرداخت مبلغ کمتری از شکارچیان می خریدند از تفاوت قیمت فعلی و پیش‌فروش کسب سود می کردند. این افراد به خرسی ها شهرت یافته بودند این افراد با پیش بینی روند نزولی قیمت توانسته بودند بازار خرسی برای خود درست کنند. برخی دیگر نامگذاری این دو بازار را بر اساس مبارزه گاو و خرس می دانند. در طول تاریخ همواره گاو مقابل خرس قرار داشته است. در قدیم جز تفریحات مردم مکزیک جنگ بین گاو و خرس بوده است. حالا می خواهیم درباره خصوصیات بازار خرسی و گاوی صحبت کنیم.

خصوصیات بازار خرسی و گاوی

در بازار گاوی تقاضا رو به افزایش است و عرضه بسیار کم انجام می شود. در این بازار، سرمایه گذاران با امید به آینده اقدام به خریدن سهام جدید می کنند. در این بازار افراد تمایلی برای فروش ندارند.

در مقابل بازار خرسی عرضه بسیار زیاد می باشد و افراد به وفور سهام خود را می فروشند. از طرفی تقاضا در این بازار کاهش شدیدی دارد. با جو روانی حاکم در بازار گاوی امید به کسب سود بسیار زیاد است. ولی در بازار خرسی به دلیل جو روانی منفی بازار، سرمایه‌گذاران دیگر دلیلی برای خرید سهم جدید ندارند. البته برخی مسائل می‌تواند باعث تغییر بازار شوند یعنی سیاست ها و روند اقتصادی خوب در موقع بازار خرسی می تواند منجر به بازار گاوی و بالعکس سیاست‌ها و روند اقتصادی کاهشی باعث حرکت بازار به سمت بازار خرسی می‌شود.

چگونه بازار خرسی و گاوی به هم تبدیل می شود؟

عموما وقتی که مردم بیشتری در بازار هستند بازار گاوی بسیار مستعد تبدیل شدن به بازار خرسی است. دلیل آن این است که اکثریت مردم تحمل کمی برای ریسک دارند. در نتیجه بسیار دیر به اطمینان می رسند که بازار صعودی است پس خیلی دیر خرید می کنند و فرصت های خرید خوب را از دست می دهند.  در بازار گاوی بدون در نظر گرفتن زمان یعنی در طولانی مدت مردم خرید می کنند. آن ها برای خرید  خود دلایل منطقی و اقتصادی به کار می برند. این قدر در این بازار غرق می شوند که با خود می گویند چگونه ممکن است این کار اشتباه باشد. ولی در بازار گاوی با بالارفتن مرتب قیمت ها نیاز به تزریق پیوسته پول است یعنی همواره خرید باید انجام شود. هر چه عمر بازار گاوی زیادتر باشد تعداد بیشتری از سرمایه‌گذاران خریدار، خرید های خود را که انجام می دهند و دیگر مشتری جدیدی باقی نمی ماند. در نتیجه کسانی که حاضرند قیمت های بالاتری برای خرید دهند کمتر می شود. سرمایه‌گذاران دوست دارند که همواره ببینند افزایش قیمت ها وجود دارد. آن ها دوست ندارند توقف رشد قیمت را شاهد باشند.

سرمایه گذاران همواره مردد هستند که آیا  زمان برداشت سود فرا رسیده یا نه؟ خریداران عصبی تر می شوند که آیا باید سهام را نگه دارند یا بفروشند. اکثر مردمی که تازه وارد بازار شده اند در حال خرید می باشند. حرفه ای ها یعنی کسانی که در بورس قدیمی‌تر هستند می دانند که پایان راه نزدیک است. زیرا آنها می دانند که تعداد خریداران و حجم پولی که درون بازار هست محدود می باشد و سرانجام پایان فرا می رسد. هرکس که می توانسته در حکم خریدار باشد خرید خود را انجام داده و دیگر خریداری باقی نمانده است.

در واقع  سرمایه‌گذاران قدیمی هم دوست دارند که قیمت‌ها مرتب بالا رود ولی می‌دانند که این کار اصولاً عملی نیست. بنابراین قبل از رسیدن به آخر خط و وقتی هنوز خریداران وجود دارند آنها شروع به فروش سهام می کنند. در این موقع است که مردم تازه وارد در بازار در تله می‌افتند. زیرا وقتی بازار هنوز مستعد رشد است ریسک ورود به معامله را نمی پذیرند و وارد معاملات بازار نشدند. حرف های ها قبل از رسیدن به این نقطه شروع به خالی کردن موقعیت ها می کنند حال به جای آنکه قیمت پایین تر برای خریداران جذاب تر باشد دچار هراس می شود. آن ها انتظار ضرر ندارند بلکه تنها دلیل آنها برای ورود به بازار سرمایه، کسب سود با روشی بسیار مطمئن است. هم اکنون نمی‌توانند با این ضرر کنار بیایند. وقتی اکثر مردم شروع به فروش می کنند. گله رم می کند دوباره برای فروش های هیجانی و زیر قیمت شروع به دلیل تراشی های به ظاهر منطقی و اقتصادی می کنند. به طور وحشت‌زده سهام های خود را می فروشند. در نتیجه بازار گاوی به بازار خرسی تبدیل می شود. افراد حرفه ای می دارند که وقتی بازار تبدیل به بازار خرسی می شود فروش های هیجانی و غیر منطقی باعث ضرر بیشتر سرمایه‌گذاران است .

جالب است بدانید که وقتی بازار گاوی است فعالیت عرضه اولیه سهام افزایش پیدا می کند. در این بازار سرمایه گذاران به منظور کسب بیشترین سود از این بازار بیشتر تمایل دارند تا سهامداری کنند. یک مثال بسیار ملموس برای بازار گاوی در اواخر دوران تورم در آمریکا سال ۱۹۸۲ است. بازار گاوی در آن سال شروع و پایان آن با از هم گسیختگی دات کام در سال ۲۰۰۰ بود. این بازار گاوی که سال‌ها به طول انجامید. میانگین صنعتی در بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ چند برابر ارزش بازار بورس افزایش پیدا کرد. هزار به ۵ هزار رسید. یک بازار خرسی طولانی مدت پس از بازار گاوی سال ۱۹۸۲ تا سال ۲۰۰۰ اتفاق افتاد. از سال ۲۰۰۰ تا پایان ۲۰۰۹ این بازار خرسی ادامه داشت.

در بازار گاوی کسب سود راحت تر اتفاق می افتد. در بازار گاوی عموماً افراد جهت نوسان گیری زیاد می شوند. آنها سعی می کنند با توجه به تکنیک های خاص از تغییرات بازار گاوی بیشترین سود را ببرند.

 چگونه می توان از بازار گاوی سود برد؟

در این بازار باید خریداران خرید خود را خیلی زود انجام دهند تا از افزایش قیمت ها به سود دهی خوبی برسند. وقتی قیمت ها نزدیک به اوج می شوند سهام خود را بفروشند. دشوار است که بدانیم در چه زمانی بازار دچار سکون می شود اما معمولا در این بازار ضررها کم و موقتی می باشند.