یکی از بازارهای محبوب و مهم در دوره معاصر برای سرمایه گذاری بازار فارکس است. امروزه بسیاری از افراد تمایل به وارد شدن به بازار فارکس و سرمایه گذاری در این بازار دارند. مزیت ها و امتیازاتی که این بازار دارد، سبب برتری و محبوب بیشتر آن نسبت به دیگر بازارها شده است. در بازار فارکس سرمایه گذاران تنها به معامله و خرید و فروش ارزهای مختلف می پردازند. از این رو، موفقیت در این بازار می توان بسیار مهم باشد. از این رو، بسیاری از افراد از جمله تحلیل گران و معامله گران به دنبال استفاده از انواع روش ها برای بازار فارکس می باشند که از جمله این روش ها می توان به تحلیل تکنیکال و استفاده از تئوری فیبوناچی اشاره کرد.

نظریه فیبوناچی

قبل از این که بخواهیم در مورد چگونگی و نحوه استفاده از نظریه فیبوناچی در بازار فارکس و رسیدن به موفقیت به این روش صبحتی کنیم. بهتر است، ابتدا به صورت کلی و جزئی با تئوری فیبوناچی آشنایی داشت. این تئوری به وسیله لئوناردو پیسانو یا همان لئونار دو فیبوناچی به وجود آمده است. بنابراین نظریه فیبوناچی اسم خود را از نام مبدع خود بر گرفته است. فیبوناچی ریاضی دان معروف اروپایی است که در قرون وسطی زندگی می کرده است و در کتاب معروف خود به نام Liber Abaci تئوری فیبوناچی را مطرح کرده است.

این کتاب در سال ۱۲۰۲ میلادی نوشته و منتشر شد. در این کتاب فیبوناچی در مورد موضوعات مختلف از جمله نحوه تبدیل ارز، حساب سود و بهره و تعداد زیادی از معادلات ریاضی و هندسه بررسی و صبحت کرده است. با وجود این که در این کتاب مسائل مختلفی مورد بحث قرار گرفته است ولی با این حال، امروزه تنها دو مبحث از کتاب فیبوناچی بیشتر مورد توجه است و مورد استفاده قرار می گیرد. اولی موضوعی که امروزه از کتاب فیبوناچی مورد استفاده است، مزایای استفاده از سیستم عددی عربی است. به این صورت، سیستم عدد عربی از آن روز تا به امروزه به روش اصلی و غالب در ریاضیات دنیا تبدیل شد و تا به امروز ادامه یافته است. موضوعی دیگر که در دوره کنونی از کتاب فیبوناچی مورد استفاده است و اهمیت بسیاری یافته است، موضوع دنباله فیبوناچی است. دنباله فیبوناچی می توان گفت که یکسری از اعداد است که هر عدد مجموع دو عدد قبلی خود می باشد. در دنباله عدد فیبوناچی ما در ابتدا تنها نیاز به دو عدد صفر و یک داریم. که از جمع این دو عدد، عدد بعدی که یک است به وجود می آید و سپس از جمع دو عدد یک، عدد دو به دست می آید. عدد دو را با عدد یک جمع می کنیم تا عدد سه به دست آید و این روند را می توان تا بی نهایت ادامه داد. به صورت خلاصه و کلی می توان گفت که دنباله فیبوناچی به صورت زیر است.

۰+۱= ۱

۱+۱= ۲

۲+۱= ۳

۳+۲= ۵

۵+۳= ۸

تا بی نهایت

استفاده از این سیستم عددی دنباله فیبوناچی امروزه در بازار فارکس و تحلیل تکنیکال به صورت گسترده رایج است.

استفاده از فیبوناچی در بازار فارکس

بعد از این که به صورت کلی و اجمالی با دنباله فیبوناچی آشنا شدیم، می توانیم اکنون در مورد نحوه و چگونگی استفاده از آن در بازار فارکس صبحت کنیم. همه تحلیل گران و معامله گران در بازار فارکس و سایر بازارها به این حقیقت و واقعیت آشنا هستند که قیمت ها هیچ وقت در هیچ بازاری در یک خط مستقیم حرکت نمی کند و همیشه قیمت ها تحت تاثیر عوامل مختلف و فاکتورهای گوناگون بالا و پایین می شوند. قیمت ها معمولا به صورت زیگزاگ بالا و پایین می شوند و به این صورت یک روند زیگزاگی را نشان می دهد. در این شرایط می توان با استفاده از نسبت های که در تئوری فیبوناچی وجود دارد، نقاط نوسان را شناسایی نمود و به این صورت اقدام به پیش بینی قیمت ها در آینده کرد. بنابراین وقتی که خطوط به قیمت فیبوناچی می رسد، می تواند تصمیمات مناسب را برای خرید اتخاذ کرد و بر اساس آن اقدام به معامله نمود. نسبت های فیبوناچی همانند سطوح کلیدی برای مقاومت و حمایت عمل می کنند. این سطوح به دلیل این که در بیشتر موارد درست و دقیق عمل می کند، سبب می شود، که معامله گران و سرمایه گذاران بتوانند بر اساس این خطوط تصمیم گیری کرده و اقدام به معامله نمایند.

استفاده از تئوری فیبوناچی در تحلیل تکنیکال و بازار بورس به این صورت است که فیبوناچی از خطوط حمایت و مقاومت یک سهم که قیمت سهم بین این سطح در حرکت است. این سطوح در فیبوناچی به صورت یک ریشه طلایی به وجود می آید که بر اساس آن می توان قیمت ها را در آینده پیش بینی نمود.

استفاده از فیبوناچی در روندهای صعودی بازار

مسلما وقتی که روندهای بازار صعودی می شود، استفاده از فیبوناچی برای تجزیه و تحلیل شرایط بازار بسیار اهمیت پیدا می کند. برای این که بتواند در روندهای صعودی از فیبوناچی استفاده کرد، از یک پروسه مرحله ای استفاده کرد. در مرحله اول با استفاده از فیبوناچی می تواند روند بازار را شناسایی کرد. در تئوری فیبوناچی می توان با استفاده از ابزار Fibonacci Retracement نقطه اولیه و ابتدایی روند را تا نقطه انتهایی شناسایی کرد و به آن متصل نمود و به این صورت می توان به بررسی و کنترل سه سطح حمایت احتمالی پرداخت.

استفاده از تئوری فیبوناچی در روندهای نزولی

برای این که بتواند در روندهای نزولی بازار از تئوری فیبوناچی استفاده کرد، باید همانند روند صعودی که سه پرسه را با هم انجام داد. در مرحله اول باید به این نکته اشاره کرد که با استفاده تئوری فیبوناجی می تواند روند بازار را شناسایی کرد. در مرحله دوم با استفاده از ابزار Fibonacci Retracement باید نقطه ابتدایی و نقطه انتهایی آن را به همدیگر متصل کرد و سپس به بررسی و کنترل سه سطح احتمالی پرداخت.

انواع فیبوناچی: تفاوت فیبوناچی اصلاحی، گسترش و پروجکشن

در نهایت باید بین دو نوع از فیبوناچی تفاوت گذاشت. این دو نوع فیبوناچی می تواند گاهی سبب سردرگمی برخی از معامله گران و سرمایه گذاران شود. سطوح اصلاحی فیبوناچی نشان دهنده سطوح کمتر از ۱۰۰ درصد موج قیمتی سهم را نشان می دهد. در حالی که سطوح گسترش نقاط بالاتر از ۱۰۰ را نمایش می دهد. نوعی سومی از فیبوناچی وجود دارد، که از آن به عنوان فیبوناچی پروجکشن و یا بازتاب دهنده یاد می شود. با استفاده از این نوع فیبوناچی می توان برای به دست آوردن اهداف قیمتی در یک سهم استفاده کرد. همچنین برای یافتن نقاط ورود و سهم نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به آن چیزی که در این مطلب گفته شد، می توان نتیجه گرفت، که استفاده از تئوری فیبوناچی می تواند کمک بزرگی به معامله گران و سرمایه گذاران انواع بازارهای مالی از جمله بازار بورس و بازار فارکس داشته باشد. بنابراین همه افرادی که به نوعی با بازارهای مالی و بازار بورس و فارکس در ارتباط می باشند، می توانند با کسب آموزش های لازم و به دست آوردن اطلاعات و مهارت های کافی در نظریه فیبوناچی موفقیت خود را در بازار بورس تضمین کرده و به سود دلخواه و مطلوب خود برسند. تئوری فیبوناچی می تواند روند صعودی و با نزولی بازار را به ما نشان دهد و بر اساس این روند، ما تصمیم به خرید و فروش بگیریم و معامله خود را انجام دهیم.