یکی از اولین و مهم ترین سوالاتی که برای بسیاری از افراد مطرح می شود، این است، که برای وارد شدن به بازار بورس حداقل چقدر باید، سرمایه داشته باشیم. مقدار پولی که برای وارد شدن به بازار بورس چقدر است. این سوال برای بسیاری از ما مهم است و بسیاری از ما که قصد ورود به بازار بورس داریم به دنبال یافتن این سوال هستیم. از این رو، در این مقاله به بررسی مقدار حداقلی سرمایه که برای ورود به بازار بورس لازم است را بررسی می کنیم؟

بازار بورس

قبل از این که بخواهیم وارد بازار بورس شویم، باید ابتدا در مورد بازار بورس اطلاعات لازم و ضروری را به داست آورم. برای این منظور باید گفت که بازار بورس بالای خرید و فروش کالا است. در این بازار سهام شرکت ها و موسسات مختلف عرضه می شود و بر اساس میزان تقاضا و عرضه قیمت ها تعیین می گردد. این بازار دارای ویژگی های زیادی است. از جمله این که، محدود به زمان و مکان خاص نیست. از بازار بورس می توان به صورت شبکه ای و بر روی اینترنت معاملات و داد و ستدهای خود را انجام داد. بیشتر مردم به بازار بورس به صورتی نگاه می توانند که در آن خریداران و فروشندگان اوراق بهادار مانند سهام را به خرید و فروش می گذارند و بنابراین دارایی های خود مانند اوراق مشارکت و غیره را معامله می کنند.

میزان سرمایه

برای ورود به بازار بورس مسلما نیاز به سرمایه است. ولی این که چقدر سرمایه لازم است، اهمیت چندانی ندارد. چرا که می تواند با هر میزانی از سرمایه وارد این بازار شد و به خرید و فروش اقدام کرد. هر کسی می تواند با حداقل سرمایه برای نمونه صد هزار تومان وارد این بازار شود. سقفی هم برای سرمایه وجود ندارد. یعنی با چند میلیارد سرمایه هم می توان در این بازار وارد و به معامله پرداخت. محدودیت نداشتن سرمایه می توان گفت که یکی از مهم ترین و اصلی ترین مزیت های این بازار می باشد. بنابراین هر فردی با هر میزان سرمایه و دارای می تواند در این بازار وارد شده و به معامله و خرید و فروش پردازد. خریدار می توان با خرید سهام یک شرکت به اندازه ای که سرمایه گذاری کرده است در منافع و مالکیت آن شرکت شریک شود. لازم به ذکر است، که امروزه عرضه اولیه ای که برخی شرکت ها انجام می دهند، سهام شان قیمت بسیار پایینی دارد و می توان با حداقل سرمایه از سهام این شرکت ها خریداری کرد. علاوه بر این هر کدام از شرکت ها دارای میزان سهام مربوط به خود هستند که بر اساس فاکتورهای مختلف قیمت گذاری می شود. بنابراین فرد با خرید هر میزان از سهام شرکت در آن شرکت مالکیت پیدا می کند و از منافع آن بهره مند می شود. در حالی که در واقعیت شریک شدن در مالکیت یک شرکت برای بسیاری از افراد با سرمایه های حداقلی دور از ذهن است.

اهمیت میزان سرمایه در بورس

برای وارد به بازار بورس مهم نیست که چقدر سرمایه داشته باشید. با هر سرمایه ای می توان به این بازار وارد شد و به خرید و فروش پرداخت. بنابراین عدم محدودیت در سرمایه برای شروع کار در بازار بورس یکی از اصلی ترین و بهترین مزیت های این بازار می باشد. اما با این حال، باید به نکته دیگری نیز اشاره کرد و آن این است که، سود و زیان در این بازار هم به اندازه سرمایه گذاری ما است. یعنی هر کسی به میزان سرمایه گذاری که در بازار انجام داده است، سود می برد و یا از آن متضرر می شود. لذا باید گفت که بازار بورس سود ثابتی ندارند که به هر فردی سود یکسان تعلق گیرد، بلکه هر کس می توان بر اساس میزان پولی که سرمایه خریده است، سود کند و یا متضرر شود. بنابراین اگر فردی پول کمتری در بازار سرمایه گذاری کرده است، نسبت به کسی که پول بیشتری سرمایه گذاری کرده است، سود و ضرر کمتری دارد. البته باید توجه داشت، که سود و ضرر برای همه یکی است و میزان کم و زیاد آن را تنها میزان سرمایه گذاری تعیین می کند. برای مثلا اگر فردی صد هزار تومان سهام یک شرکت را خریداری کند و فرد دیگر از سهام همان شرکت به اندازه یک میلیون خریداری کند. در آن صورت اگر سهام شرکت ده درصد گران شود، فردی که صد هزار تومان سرمایه گذاری کرده به میزان د هزار تومان سود می کند، در حالی که فردی که یک میلیون سرمایه گذاری کرده، به میزان صد هزار تومان سود می کند. همان طور که مشخص می شود، میزان سود شرکت تنها ده درصد است، اما افراد به نسبت سرمایه خود، میزان سودشان بیشتر و یا کمتر می شود.

نکات مهم سرمایه گذاری در بورس

اگر می خواهید در بازار بورس سرمایه گذاری کنید، در این صورت بهتر است، قبل از اقدام به سرمایه گذاری برخی نکات ریز و درشت در این مورد را مدنظر داشته باشید. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– یادگیری اصول صحیح سرمایه گذاری در بورس

قبل از وارد شدن به بازار بورس با هر میزان سرمایه بهتر است، ابتدا روش ها و اصول صحیح و درست سرمایه گذاری در بازار بورس را فرابگیرید. یاد گرفتن این اصول و روش ها می تواند برای موفقیت در سرمایه گذاری و کسب شود، بسیار موثر باشد.

– استفاده از صندوق ها و سبدهای سرمایه گذاری

ابتدا بهتر است از صندوق ها و یا سبدهای سرمایه گذاری استفاده کنید. استفاده از این سبدها و صندوق ها می تواندراه مطمئن و ایمنی برای ورود به بازار بورس باشد. استفاده از این روش ها برای افرادی که آشنایی کافی با بازار بورس ندارد و همچنین امکان و وقت یادگیری اصول و قواعد درست و صحیح بازار بورس را ندارند، می تواند بسیار مفید و موثر باشد. به این صورت افراد سرمایه گذار می توانند مدیریت دارای و سرمایه خود را به افرادی که تخصص کافی و دانش و اطلاعات لازم را دارند بسپارند و نگران ضرر و زیان های ناشی از اشتباهات خود نباشند.

بنابراین در کنار این که می توانید به صورت مستقیم در بازار بورس سرمایه گذاری کنید، برای سرمایه گذاری می توانید از راه ها و روش های غیر مستقیم مانند استفاده از سبدها و یا صندوق های مختلف هم استفاده کنید.

– تنوع در سرمایه گذاری

نکته دیگری که باید مدنظر داشته باشید، این است، که برای به حداقل رساند ضرر و زیان خود، بهتر است، در سرمایه گذاری خود تنوع ایجاد کنید. سرمایه گذاری در سهام های متنوع، یک استراتژی بسیار مناسب است که می تواند ضرر و زیان سرمایه گذار را به حداقل برساند. بنابراین به هیچ وجه همه پول خود را در یک سهم سرمایه گذاری نکنید.

– دقت در انتخاب شرکت ها

در نهایت باید به نکته دیگری نیز اشاره کرد و آن این که برای خرید سهام بهتر است، شرکت های معتبر را انتخاب کنید. بهتر است به سراغ شرکت ها و سهام هایی بروید که سابقه طولانی دارند و تا حد زیادی خوش نام و حس شهرت دارند. این شرکت ها معمولا عملکرد بهتری دارند و سهام آن ها سود بیشتری دارد. تا این که سهام شرکت ها گمنام را خریداری کرد و از سود و زیان آن مطئمن نبود.