با وجود این که بسیاری از فعالان در انواع بازارهای مالی و بورس و غیره برای بررسی و شناخت وضعیت بازار از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند و حتی بسیاری از معامله گران با استفاده از تحلیل تکنیکال معامله های خود را انجام می دهند. ولی با این حال، برای برخی از تحلیل گران، معامله گران و حتی افرادی که به تازگی می خواهند در انواع بازارهای مالی دنیا وارد شوند، نرم افزارهای تحلیل تکنیکال می تواند تا حدودی مبهم و گیج کننده باشد. شاید برخی از افراد در میان انواع نرم افزارهای تحلیل تکنیکال نتوانند بهترین و عالی ترین نرم افزارهای تحلیل تکنیکال را پیدا کنند و بر اساس آنها عمل نمایند. از این رو، در این مطلب به بررسی و معرفی بهترین نرم افزارهای تحلیل تکنیکال می پردازیم. امیدواریم با این کار بتوانیم کمکی هر چند کوچک برای افرادی که به دنبال یافتن بهترین نرم افزارهای تحلیل تکنیکال هستند، کرده باشیم.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال علمی است، که با استفاده از آن می توان وضعیت کنونی بازار را به صورت دقیق و درست تشخیص داد و بر اساس این که این قیمت ها در آینده روند صعودی خواهند داشت و یا روند آنها نزولی خواهد بود، اقدام به خرید و فروش کرد. بنابراین تحلیل تکنیکال به ما کمک می کند، تا بهترین وضعیت و شرایط را برای معامله تشخیص دهیم و بدانیم که معامله در چه مقطع زمانی سودآورتر خواهد بود، که بتوانیم معامله را انجام دهیم. بنابراین با استفاده از تحلیل تکنیکال می تواند شرایط فعالی و آینده کالا و یا سهام را بررسی و پیش بینی کرد و بر اساس آن اقدام به معامله نمود.

با توجه به آنچه گفته شد، می توان به راحتی و آسانی به اهمیت تحلیل تکنیکال آگاهی یافت. ولی نکته ای که در تحلیل تکنیکال مهم است، انتخاب بهترین نرم افزارها برای این منظور است. مسلمان در حوزه تحلیل تکنیکال هم ما با انواع نرم افزارها روبرو هستیم. از این رو، یافتن بهترین و دقیق ترین نرم افزارها تا حدودی دشوار به نظر می رسد. ولی با این حال، با کمی بررسی و مطالعه و همچنین بر اساس پیشنه و نظر کاربران و معامله گران می توان بهترین نرم افزارها را شناسایی نمود.

بهترین نرم افزارهای تحلیل تکنیکال

معامله گران در انواع بازارهای مالی دنیا از نرم افزارهای مختلفی برای تجزیه و تحلیل وضعیت بازار و پیش بینی آینده بازار استفاده می کنند. تا به این صورت بتوانند ضرر خود را به حداقل رسانده و سودحداکثری به دست آورند. از جمله نرم افزارهایی که بیشترین کارآیی را در انواع بازارهای مالی دارند و می تواند گفت که پر طرفدارترین نرم افزارهای می باشند، می توان به نرم افزارهای زیر اشاره کرد:

– نرم افزار متاترید

اولین و محبوب ترین نرم افزاری که بسیاری از تحلیل گران و معامله گران انواع بازارهای بورس و مالی استفاده می کنند، نرم افزار متاتریدر (MetaTrader) است. این برنامه به ویژه نسخه آخر آن که نسل های چهارم و پنجم متاتریدر است، یکی از معروف ترین و محبوب ترین پلتفرم های تجاری در دنیای امروز محسوب می شود. این نرم افزار، امروزه برای انجام انواع معاملات تجاری در بازارهای فارکس و یا سی اف دی (CFD) مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله ویژگی و خصوصیاتی که این نرم افزار دارد، سادگی و راحتی استفاده از آن است.

به همین دلیل افراد بسیار زیادی در سرتاسر دنیا از این نرم افزار استفاده می کنند. زبان برنامه نویسی در این نرم افزار MetaQuotes Language 4 در نسل چهار نرم افزار است که با استفاده از آن معامله گر می تواند اندیکاتورها و اکسپرت های مختص به خود را به وجود آورد و استراتژی خود را بر اساس داده های تاریخی آزمایش نماید. بنابراین این نرم افزار، تمام امکانات و خصوصیاتی که برای انجام یک معامله مناسب و سودآور نیاز است، را در اختیار دارد. معامله گران می توانند با استفاده از این نرم افزار به راحیت نوسانات قیمت ها در بازار را بر اساس انواع نمودارهای خطی، اندیکاتورها و غیره مشاهده نمایند. علارغم این که این نرم افزار، از جمله بهترین و محبوب ترین نرم افزارها در این زمینه است، ولی با توجه به ارائه نسخه های مختلف از آن، توصیه می شود، در استفاده از این نرم افزار از جدیدترین و به روزترین نسخه استفاده کنید تا مزیت های بسیاری را به دست آورید.

– نرم‌افزار داینامیک تریدر

از دیگر نرم افزارهای محبوب و پر کاربرد در تحلیل تکنیکال انواع بازارهای مالی و بورس دنیا، می توان به نرم افزار داینامیک تریدر (Dynamic Trader) اشاره کرد. این نرم افزار، یکی از قوی ترین نرم افزارها در این زمینه است. نرم افزار داینامیک تریدر ابزارهای ویژه موج شماری و تحلیل زمانی را در خود دارد. سابقه استفاده از این نرم افزار به بیش از ۱۵ سال پیش بر می گردد که توانسته است، در این مدت بستر مناسبی را برای تحلیل گران تحلیل تکنیکال به وجود آورد. از این نرم افزار هم تا به امروز نسخه های مختلفی تولید و به بازار عرضه شده است. این نرم افزار، کارکرد بین المللی دارد، ولی با این حال، تهیه دیتا برای این نرم افزار مهم ترین و اصلی ترین چالش آن است.

– نرم افزار آمی بروکر

نرم افزار سومی که به عنوان بهترین و محبوب ترین نرم افزار تحلیل تکنیکال می توان به آن اشاره کرد، نرم افزار آمی بروکر (amibroker) است. نرم افزار امی بروکر به وسیله یک شرکت کوچک لهستانی طراحی و تولید شده است که از زبان برنامه نویسی ویژه سی پلاس C++ استفاده می کند. در میان نرم افزارهایی که معرفی شد، می توان گفت که استفاده از این نرم افزار در بین تحلیل گران بازار بورس ایران محبوبیت بیشتری دارد.

چرا که این نرم افزار، یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای تحلیلی در تحلیل تکنیکال بازار بورس محسوب می شود. البته لازم به ذکر است، که استفاده از این نرم افزار برای بورس های بین المللی هم مناسب است و بسیار اطمینان بخش خواهد بود. علارغم محبوبیت زیاد این نرم افزار، باید به مهم ترین چالش این نرم افزار که تهیه و ورود دیتا به آن است اشاره نمود.

– نرم افزار تحت وب آسا

از بین نرم افزارهای مختلف تحلیل تکنیکال، جا دارد به برخی از نرم افزارهای ایرانی که قابلیت رقابت با نرم افزارهای خارجی را دارند و از کیفیت و محبوبیت زیادی برخوردارند اشاره کرد. از جمله این نرم افزارها می توان به نرم افزار تحت وب آسا اشاره نمود. استفاده از این نرم افزار بسیار آسان است می توان با موبایل و یا تبلت از آن استفاده کرد. برای این که از این نرم افزار، استفاده کنید، باید یکی از مشتریان کارگزاری آگاه شوید. سپس با ورود به پنل معاملات آنلاین به این آدرس online.agah.com می توانید از این نرم افزار برای انواع معاملات خود استفاده کنید. برای استفاده از این نرم افزار، نیاز نیست که حتما این نرم افزار را بر روی موبایل، تبلت و یا حتی بر روی سیستم کامپیوتر خود نصب کنید.

– نرم افزار مفید تریدر

در نهایت و در پایان جا دارد، به یکی دیگر از نرم افزارهای تحلیل تکنیکال داخلی به نام مفیدتریدر (mofid Trader) اشاره کرد. این نرم افزار هم به وسیله کارگزاری مفید در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد و می توان از آن در بازار بورس و آتی سکه استفاده کرد. این نرم افزار، در ایران یکی از پرکاربردترین نرم افزارها در این زمینه محسوب می شود. البته لازم به ذکر است، که این نرم افزار همان MetaTrader 5 است، که به وسیله کمپانی متاکوت تولید شده است.