تحلیل تکنیکال از جمله مهم ترین و جدیدترین ابزارها برای استفاده از انواع بازارهای مالی است. با استفاده از این روش، می توان به راحتی بازارهای مالی مختلف را مورد بررسی و تحلیل قرار داد و بر اساس آن اقدام به تصمیم گیری در مورد خرید و فروش گرفت. با این حال، برای افرادی که وارد بازار بورس و بازار خرید و فروش سهام می شوند، آشنایی با مفهوم تحلیل تکنیکال اهمیت بسیاری دارد.

تحلیل تکنیکال چیست؟

برای بسیاری از ما این سوال مطرح می شود، که اساسا تحلیل تکنیکال چیست و چه کاربردی دارد؟ برای آشنایی با تحلیل تکنیکال باید در درجه اول به این نکته دقت داشت، که تحلیل تکنیکال یکی از رشته های های بازرگانی است. از این رشته برای ارزیابی سرمایه گذاری ها و شناسایی فرصت های معاملاتی از طریق تجزیه و تحلیل شاخص ها و روندهای آماری جمع آوری شده ناشی از فعالیت های تجاری استفاده می شود. منظور از فعالیت های تجاری در تحلیل تکنیکال، فاکتورهایی مانند قیمت و حجم معاملاتی می باشد.  بر خلاف تحلیل بنیادی که تلاش می کند، ارزش ذاتی و اصلی یک چیز را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد. در تحلیل تکنیکال بیشتر کارشناسان بر روی الگوهای حرکتی قیمت ها، سیگنال های معاملاتی و سایر ابزارهای نمودار تحلیلی برای ارزیابی قدرت و ضعف یان شاخص می پردازند. به عبارت دیگر می توان گفت که تحلیل تکنیکال، روشی است، که بر اساس آن /می توان به پیش بینی قیمت اوراق، کالا و سایر عوامل قیمت پذیر بر پایه الگوی تغییرات قیمت، حجم و غیره بدون در نظر گرفتن عوامل بنیادی بازار پرداخت. لذا در تحلیل تکنیکال، می توان بر اساس حرکتی که قیمت های یک کالا، خدمات و غیره دارند و نمودار به راحتی آن را نشان می دهد، به تجزیه و تحلیل قیمت ها پرداخت و بر اساس آن پیش بینی و آینده نگری کرد.

شاخه ها و گرایش های تحلیل تکنیکال

به طور کلی می توان گفت که امروزه علم تحلیل تکنیکال به دو دسته و یا حالت کلی و اساسی تقسیم می شود. این دو دسته از تحلیل تکنیکال عبارت است از:

– تحلیل تکنیکال ذهنی

نوع و حالت اول، تحلیل تکنیکال به صورت ذهنی است. به این صورت که افراد در این روش می توانند بر اساس مشاهداتی که دارند و برداشتی که از الگوها و شاخص ها به دست می آورند به تحلیل تکنیکال ذهنی بپردازند. لازم به ذکر است، که در این روش هم باید فرد مشاهده گر تا حدودی از مفاهیم اصلی و پایه تحلیل تکنیکال آشنایی داشته باشد. در این صورت فرد می تواند با مشاهده نمودارها و روند کلی افزایش و یا کاهش قیمت ها، به پیش بینی برای خرید و یا فروش بپردازد. طبیعی است، که در این روش برداشت های افراد از الگوها متفاوت و حتی متمایز خواهد بود. حتی احتمال دارد، فردی به دلیل این که آشنایی کامل با تحلیل تکنیکال و مبانی آن ندارد، از مشاهده الگوها نتیجه ای به دست نیاورد. بنابراین در تحلیل تکنیکال ذهنی نتیجه و روش ثابتی وجود ندارد.

– تحلیل تکنیکال عینی

حالت دوم در تحلیل تکنیکال، تحلیل تکنیکال عینی است. همان طور که از اسم، این حالت پیدا، در این روش بر خلاف تحلیل تکنیکال ذهنی عمل می شود. به این صورت که همه مراحل و مفاهیم تحلیل تکنیکال بر اساس محاسبات انجام می شود. بنابراین بررسی ها و تحلیل ها تا حد زیادی دقیق است، می تواند نتیجه پیش بینی شده را به بار آورد. به همین دلیل وقتی در این روش گفته می شود، که قیمت بالای پارامتر معینی قرار گرفته است، این نتیجه تا حدود زیادی دقیق و درست است. نکته دیگر این که در این روش، بر خلافت، حالت اول، که نتایج و یافته های افراد با همدیگر معمولا متفاوت بود. در این روش، یکسان است، چرا که همه از یک نمودار، شاخص ها و مفاهیم برای تحلیل تکنیکال استفاده کرده اند و گزاره ها یکسان بوده است.

مبانی تحلیل تکنیکال

همان طور که بسیاری از ما می دانیم، تحلیل تکنیکال برای اولین بار، به وسیله چارلز داو (Charles Dow) در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی مطرح شود. چارلز داو نظریه داو (Dow Theory) را بیان کرد. البته بعدها افراد مختلفی مانند ویلیام پی همیلتون (William P. Hamilton)، روبرت ره (Robert Rhea)، ادسون گولد (Edson Gould) و جان مگه (John Magee) چند تن از متفکران و پژوهشگران بودند که به توسعه و بسط و گسترش نظریه داو پرداختند. با این حال، در دوران مدرن تجزیه و تحلیل تکنیکال تا حد زیادی متحول شده است. از این رو، امروزه تحلیل تکنیکال شامل صدها الگو و سیگنال ها می باشد، که در طول سال های گذشته و در نتیجه تحقیق و پژوهش توسعه یافته اند.

تحلیل گران و کارشناسان تحلیل تکنیکال بر این عقیده هستند که، با بررسی فعالیت های اقتصادی گذشته و شاخص های اقتصادی می توان قیمت ها و تغییرات قیمتی در آینده را پیش بینی کرد. بنابراین بر این اساس تحلیل تکنیکال اطلاعات ارزشمندی در مورد قیمت ها در آینده به ما می دهد. با وجود این که می توان تحلیل تکنیکال را به صورت انفرادی و تنها مورد استفاده قرار داد، ولی با این حال، در بسیاری از موارد نیاز است، که آن را همراه با سایر روش ها و علوم به کار گرفت. از این رو استفاده از Chartered Market Technicians یکی از بهترین روش ها و ابزارهاست، که می توان برای موفقیت در خرید و فروش و در کنار تحلیل تکنیکال از آن استفاده نمود.

چگونه از تحلیل تکنیکال استفاده کنیم؟

بعد از این که به صورت خلاصه و اجمالی با تحلیل تکنیکال آشنا شدیم، اکنون باید به بررسی نحوه استفاده از تحلیل تکنیکال بپردازیم. تحلیل تکنیکال سعی در پیش بینی روند حرکتی قیمت ها با استفاده از ابزارهای معاملاتی دارد. این ابزارهای معاملاتی تحت تاثیر نیروهای عرضه و تقاضا قرار دارند. از جمله این ابزارها می توان به سهام، اوراق قرضه، معاملات آتی و ارز و غیره اشاره نمود. اگر چه برخی از افراد تحلیل تکنیکال را صرفا مطالعه نیروهای عرضه و تقاضا می دانند، ولی با این حال، نباید تحلیل تکنیکال را تنها محدود به عرضه و تقاضا نمود. چرا که تحلیل تکنیکال در مورد تغییرات قیمت ها است. قیمت ها نیز تحت تاثیر عوامل و فاکتورهای مختلفی قرار دارند. بنابراین در تحلیل تکنیکال لازم است، که فاکتورهای موثر و تاثیر گذار بر روی قیمت ها را نیز مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد.

در صنایع مختلف صدها الگو و سیگنال وجود دارد. این الگوها و سیگنال ها برای حمایت از تجارت و بازرگانی مورد تجزیه و تحلیل تکنیکال قرار می گیرد و توسط این کارشناسان تولید شده اند. بنابراین تحلیل گران فنی می توانند با استفاده از این الگوها، قیمت ها و روند افزایش و یا کاهش آن را مورد بررسی قرار دهند و پیش بینی کنند. برخی از شاخص ها در تحلیل تکنیکال بیشتر بر روی روند فعلی بازار و همچنین پشتیبانی و مقاومت متمرکز هستند. برخی دیگر بر روی روند کاهش و دیگر الگوهای تعیین کننده قیمت متمرکز هستند. بنابراین با استفاده از شاخص های مختلف با تحلیل تکنیکال می توان به راحتی و آسانی قیمت ها را بررسی و مورد پیش بینی قرار داد.

تحلیل تکنیکال به چه دردی می خورد؟

مسلما تا کنون متوجه شده اید، که تحلیل تکنیکال به چه دردی می خورد. چرا که با استفاده از تحلیل تکنیکال می توان به راحتی و آسانی قیمت ها را بر اساس الگوهای تحلیل تکنیکال مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد و بر اساس پیش بینی که از قیمت ها می شود، بهترین زمان برای خرید و فروش را پیدا کنیم.

منبع

https://www.investopedia.com/terms/t/technicalanalysis.asp