سرمایه گذارانی که در بورس فعالیت می کند همواره به دنبال کسب سود هستند. سرمایه گذاران برای خود دیدگاه های متفاوتی دارند. دیدگاه های کوتاه مدت، میان مدت و یا بلند مدت. در بازار سرمایه گذاری مهم است، کسانی که در بورس فعالیت می کنند برای خود یک حد مشخصی از زیان را تعیین کنند. معمولاً این افراد بر اساس تحلیل تکنیکال به خرید و فروش سهام یا ارز مشغول هستند. تعیین حد زیان و ضرر یا حتی حد سود بسیار در این بازار مهم می باشد.

افراد با هدف پایین آوردن مقدار ضرر و بالا بردن سود معاملات از یک حد خاصی از سهام خارج می شوند. معمولا افرادی که برای خود حد ضرر و یا سود دارند از تحلیل تکنیکال کمک زیادی می گیرند. فرض کنید فردی مبلغ هزار تومان سهام شرکتی را خریداری کرده است. فرد با خود تصمیم می‌گیرد که اگر سهام به قیمت ۱۲۰۰ تومان برسد آن را بفروشد. ولی سهام شروع به کاهش قیمت می‌کند و به ۸۰۰ تومان می‌رسد. در این صورت فرد سهام خود را می فروشد. یعنی برای خود حد ضرر۸۰۰ تومان را در نظر گرفته است.  عوامل زیادی در تعیین حد ضرر نقش دارد. می توان گفت که ریسک پذیری و یا عدم ریسک پذیری فرد در تعیین این حد بسیار موثر است.  دیدگاه و یا برد زمانی در سرمایه‌گذاری که فرد انجام داده نیز در تعیین حد ضرر تاثیر گذار است.

تغییر شناور حد ضرر

تغییر حد ضرر به بیشتر یا کمتر به معنی تعیین شناور حد ضرر می باشد. به طور مثال؛ وقتی ما سهامی را روی هزار تومان می‌خریم و برای خود حد ضرر ۷۰۰ تومان را تعیین می کنیم. سهام ما شروع به رشد می کند و به قیمت ۱۵۰۰ تومان می‌رسد. حالا دیگر خط ضرر ما ۷۰۰ تومان نیست و ما آن را تغییر داده و ۱۲۰۰ تومان می گذاریم. به این فرآیند تغییر حد با توجه به روند قیمتی سهام گفته می شود.

در بازارهایی مانند فارکس  سد ضرر را به صورت خودکار تعیین می شود. این کار از یک سمت خوب است زیرا شما مجبور نیستید که روزانه سهام را چک کنید. این کار متاسفانه در بازار بورس تهران میسر نیست. حد ضرر اتوماتیک بسیار برای تعطیلات و یا سفر مناسب است. ولی معایبی هم دارد حد ضرر اتوماتیک مخصوصاً اگر در بازه زمانی نامناسبی تنظیم شده باشد با یک نوسان کوچک قیمت در بازار فعال می شود و ناخواسته معامله‌ای که انجام داده اید بسته می کند. بورسینس به شما توصیه اکید دارد که حتماً به حد ضرری که تعیین نموده اید پایبند باشید.

حد ضرر کاملاً وابسته به میزان ریسک پذیری فرد سرمایه گذار است. برخی افراد که بیشتر معاملات کوتاه مدت با هدف سوددهی و نوسان گیری انجام می‌دهند. معمولا حد ضرر را ۵ درصد زیر قیمت خرید قرار می دهند. در حالی که سرمایه گذارانی که هدف های بلند مدت دارند تا ۱۵ درصد پایین تر از قیمت خرید را برای خود حد ضرر تعیین می کند.

 نکاتی که برای تعیین حد ضرر باید به خاطر داشته باشید:

قانون مشخص و یا تعیین شده ای برای مشخص کردن حد ضرر وجود ندارد. ولی نکته هایی وجود دارد که با توجه به آنها شما می توانید تشخیص درست در تعیین و یا تغییر این حد را پیدا کنید.

  • وقتی ما حد ضرر را تعیین می‌کنیم باید به آن وفادار بمانیم و بدانیم که اگر سهام ما به حد ضرر رسید باید آن را بفروشیم. تا از ضرر های بیشتر جلوگیری کنیم.
  • وقتی سود ما در قیمت سهام کم می شود این نیز نوعی ضرر می باشد. بنابراین ما باید حد ضرر را با توجه به قیمت سهام تعیین و متناسب کنیم .
  • بدون دلیل حد ضرر را جابجا نکنید. وقتی که سهام شما به حد ضرر نزدیک شد اقدام به تغییر و حذف حد ضرر نکنید. به امید آن که شاید زیان شما جبران شود. شاید در برخی موارد ضرر شما جبران شود. اما در بلند مدت غیر از بین رفتن استراتژی سرمایه‌گذاری شما کاری دیگر انجام نداده اید.
  • حد ضرر شما نباید بیشتر از ۱۰ درصد مبلغ خرید باشد. نباید بیشتر از ۱۰ درصد سرمایه تان را از دست بدهید.
  • شما نباید خیلی زیاد یا خیلی کم از قیمت خرید سهام حد ضرر را بگذارید.
  • اگر شاخص بازار رو به صعود باشد بعد از رسیدن به حد سود بدون اینکه سهام را بفروشیم فقط حد سود را می توانیم جابجا می کنیم. ولی اگر شاخص روند بازار نزولی و یا در حال اصلاح باشد. باید بعد از رسیدن به حد سود به طور کامل از سهام خارج شویم و یا اینکه در برخی موارد قسمتی از سهام را بفروشیم و بقیه را برای حد ضرر شناور نگه داریم.
  • در مشخص کردن خط ضرر بسیار مهم است که شما چه دیدگاه زمانی را در نظر گرفته اید. سرمایه‌گذاری که دید کوتاه مدت دارد تعیین حد، متفاوت از سرمایه‌گذاری است که معاملات را با دید بلندمدت انجام می‌دهد. حد ضرر معاملات کوتاه مدت با حد ضرر معاملات بلند مدت متفاوت است.
  • حد ضرر در معاملات کوتاه مدت را در محدوده ی حمایتی سهام و در موج نزولی قبلی آن بگذارید .اما با شرط آن که این محدوده بین ۸ تا ۱۰ درصد باشد. در معاملات میان مدت و بلند مدت خط ضرر را  روی محدوده ی حمایتی معتبر تعیین کنید. اگر بین ۱۰ تا ۲۰ درصد پایین تر از قیمت خرید مقاومت یک سهم شکست و قیمت سهم در بالای محدوده مقاومتی تثبیت شد. خط روی مقاومت شکسته شده که حالا به عنوان خط حمایتی عمل می کند.

 

با توجه به نکاتی که گفته شد باید بدانید که شما حتما باید وفاداری کاملی به حد ضرر خود داشته باشیم. اگر سهام شما از حد ضرر عبور کرد باید آن را بفروشید و در خریدهای بعدی با مطالعه و دقت بیشتری سهام بخرید. این نباید باعث ناراحتی شما شود زیرا با این کار جلوی ضرر بیشتر را می گیرید. در برخی افراد که دید بلند مدت دارند و به سهام خریداری خود اطمینان پیدا کرده اند یعنی می دانند که در آینده رشد می کند و یا سهام بنیادی خرید کرده اند. حد ضرر را تعیین نمی کنند و  این نوع سهام ها را در بازده بالای ۱۰ ماه سهامداری می کنند.

جمع بندی

در بازار بورس بسیار مهم است که ما جلوی ضرر را بگیریم. هدف مشترک تمام سرمایه گذاران در بورس کسب سود است. عموما کسانی که تازه وارد در این بازار هستند دچار ضرر هایی در معاملات می شوند. تعیین حد ضرر برای این افراد کمک بسیار بزرگی است تا از ضرر و زیان بیشتر جلوگیری شود. افراد تازه وارد با تعیین حد ضرر ثابت می توانند شروع خوبی داشته باشند. یعنی یک مقدار مشخصی مقدار ضرر را تعیین می کنند. مثلاً اگر سهامی را به قیمت هزار تومان بخرند. حد ضرر ۲۰۰ تومانی برای خود در نظر می‌گیرند.

حال اگر سهام ۲۰۰۰ تومانی نیز بخرند باز هم مقدار ثابت ۲۰۰ تومان را برای خود تعیین می کنند. این روش جزء روش های راحت و آسان برای تعیین حد ضرر برای تازه واردان بازار بورس می باشد. ولی سرمایه گذاران قدیمی‌ تر حد ضرر را عموما با درصدی از سهام خریداری شده را در نظر می گیرند که با توجه به نکات ذکر شده بالا و همچنین با روش‌های تکنیکال به دست می آورند. امیدواریم همواره پر سود و پر روزی باشید.