امروزه بسیاری از معامله گران و افرادی که در انواع بازارهای مالی و بورس و اوراق بهادار و غیره فعالیت می کنند. با مفاهیمی مانند تحلیل تکنیکال و حتی تحلیل فاندامنتال آشنایی دارند. هر دوی این ابزارها و روش های در تجزیه و تحلیل بازار مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از تحلیل گران برای تحلیل شرایط بازار و همچنین بسیاری از معامله گران برای پیش بینی بازار و همچنین انجام معامله و خرید و فروش از آن ها استفاده می کنند. با وجود این که استفاده از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال به صورت گسترده در میان افراد مرتبط با انواع بازارهای مالی و سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرد. ولی با این حال، افراد کمتری هستند، که از تفاوت های موجود بین تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال آشنایی دارند و بر اساس این تفاوت ها از آن ها استفاده می کنند. در حالی که بسیاری به این تفاوت ها آشنایی ندارند.

تحلیل تکنیکال

یکی از ابزارهایی که در انواع بازارهای مالی مانند فارکس، آتی، سهام و غیره مورد استفاده قرار می گیرد، تحلیل تکنیکال است. در تعریف تحلیل تکنیکال به صورت ساده و ابتدایی می توان گفت که تحلیل تکنیکال علم خواندن نمودارها و پیش بینی قیمت ها در آینده است. امروزه تحلیل گران و معامله گران برای پیش بینی قیمت ها در بازار از تحلیل تکنیکال به صورت گسترده استفاده می کنند. با وجود این که تحلیل تکنیکال تنها دارای ۳۰۰ سال عمر می باشد، ولی با این حال، بسیار مشهور و محبوب است. بسیاری از معامله گران و تحلیل گران با استفاده از تحلیل تکنیکال به دنبال، پیش بینی قیمت های اوراق، کالا و سایر عوامل قیمت پذیر بر پایه الگوی تغییرات قیمت، حجم و بدون در نظر گرفتن عوامل بنیادین بازار است. در تحلیل تکنیکال بر اساس حرکات قیمت در گذشته و به بررسی و پیش بینی قیمت ها در آینده پرداخته می شود. بنابراین در نهایت می توان گفت که تحلیل تکنیکال، بر پایه رفتارهای بازار به واسطه ی بررسی نمودار قیمت، حجم معاملات، شکل گیری الگوها و سایر شاخص های تکنیکال انجام می شود.

تحلیل فاندامنتال یا تحلیل فنی

از دیگر مفاهیمی که برای تجزیه و تحلیل بازار مورد استفاده قرار می گیرد، تحلیل فاندامنتال است. آشنایی با این مفهوم می تواند شناخت انسان را از بازار بیشتر و دقیق تر کند. در تعریف تحلیل فاندامنتال می توان گفت که این تحلیل به بررسی و ارزیابی متغیرهای اقتصادی، مالی و دیگر موارد تغییرپذیر درباره یک دارای است. با استفاده از تحلیل فاندامنتال می توان ارزش حقیقی و واقعی کالاها و سهام و غیره را به دست آورد و بر اساس آن ها اقدام به پیش بینی قیمت های احتمالی در آینده نمود. بنابراین در تحلیل فاندامنتال معامله گر و یا تحلیل گر بازار بورس شرایط و وضعیت یک پروژه و یا شرکت را از ابعاد و جنبه های مختلف بررسی می کند و به دنبال کردن اخبار و رویدادهای مهم آن می پردازد. سپس بعد از این که اطلاعات کاملی در مورد کالا و یا شرکت به دست می آورد، می تواند ارزش ذاتی و پتانسیل های بالقوه آن را تشخیص داد و به پیش بینی قیمت ها پرداخت. چنین کاری تنها با استفاده از تحلیل فاندامنتال می تواند انجام شود.

تفاوت های تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال

اکنون بعد از آشنایی اولیه با تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال این سوال ممکن است برای بسیاری از افراد به وجود آید، که چه تفاوت ها و فرق های میان تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال وجود دارد. به همین دلیل در ادامه به بررسی تفاوت هایی که میان تحلیل تکنیکال و تحلیل بینادی وجود دارد، می پردازیم.

در مرحله اول و پیش از این که بخواهیم تفاوت های این دو مفهوم را معرفی کنیم، باید به این نکته اشاره کنیم؛ که تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال هر دو از مکاتب اصلی در بازار سرمایه می باشند. این دو مفهوم در دو سر یک طیف قرار دارند و می توانند برای بررسی بازار و پیش بینی قیمت ها به تحلیل گران و معامله گران بسیار کمک کنند. ولی با این تحلیل ما بین آنها تفاوت هایی وجود دارد، که در استفاده باید به این تفاوت ها دقت کرد. از جمله این تفاوت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ارزش ذاتی و ارزش فعلی

در ابتدا باید گفت که تحلیل فاندامنتال می تواند ارزش ذاتی یک کالا و سهم را با توجه به عوامل مختلف مانند عوامل اقتصادی و سیاسی و غیره در مقایس های کیفی و کمی بررسی و مشخص نماید. علاوه بر این می تواند تمامی عوامل تاثیر گذار بر ارزش ذاتی یک سهم و یا کالا را بررسی کرده و مشخص نماید. این در حالی است، که در تحلیل تکنیکال به دنبال این هستایم که پیش بینی قیمت انجام شود. در این تحلیل فرض بر این قرار می گیرد، که تمامی عوامل بر روی کالا و یا سهم اثر گذاشته اند و از این رو، نیاز به بررسی جزئیات نمی بیند. به عبارت دیگر در تحلیل تکنیکال کاری با ارزش ذاتی کالا نداریم و تنها ارزش کنونی کالا و سهم که در نتیجه اثر گذاری فاکتورهای مختلف به وجود آمده است، می پردازیم.

– تفاوت در هدف

از دیگر تفاوت هایی که بین تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال وجود دارد، هدف نهایی این دو روش و مفهوم است. هدف تحلیل فاندامنتال این است، که تمامی عواملی که می تواند بر روی یک کالا اثر گذار باشد و قیمت آن را تغییر دهد، را بررسی نماید و سپس یک ارزش کمی برای آن کالا و یا سهم معرفی نماید. بنابراین با استفاده از این روش، سرمایه دار و معامله گر می تواند ارزش ذاتی و اصلی آن سهام و کالا را با توجه به قیمت فعلی آن در بازار مقایسه کند و به این نکته پی ببرد، که فلان سهم و یا کالا چقدر بیشتر از ارزش ذاتی و واقعی اش قیمت گذاری شده است. سپس با استفاده از این اطلاعاتی که دارد، به معامله اقدام کند و یا دست نگه دارد. این در تحلیلی است، که در تحلیل تکنیکال کاری به ارزش ذاتی یک سهم و یا کالا نداریم. بلکه شرایط فعلی و قیمتی که یک سهم و یا کالا در حال حاضر دارد را بررسی کرده و سعی می شود، بر اساس نمودارها، شاخص ها و آمارها روند قیمتی سهم و یا کالا پیش بینی شود. از این رو، معامله گر و یا سرمایه گذار می تواند استراتژی معاملاتی خود را بر اساس آن ببنید و بتواند فرصت و زمان دقیق معامله را تشخیص دهد.

بنابراین می توان گفت که تحلیل فاندامنتال روشی است که با استفاده از آن می تواند تشخص داد که سهام شرکت ها و موسسات و غیره در بازار به درستی ارزش گذاری و قیمت گذاری شده اند و یا نه. بر این اساس می توان به ارزش واقعی کالا و سهام پی برد. این در حالی است که در تحلیل تکنیکال، کاری با ارزش گذاری دقیق و واقعی کالا و سهام نداریم. تنها به دنبال این هستیم، که آیا قیمت ها در آینده سیر صعودی به خود خواهد گرفت و یا سیر نزولی پیدا خواهد کرد. تا بر این اساس اقدام به خرید و یا فروش کنیم. بنابراین تحلیل تکنیکال قیمت و سهم را به عنوان تنها ورودی و مرجع در نظر می گیرد و بر پایه الگوهای رفتاری گذشته سعی در پیش بینی قیمت ها می کند. با وجود این تفاوت ها باید، گفت که استفاده از هر دو روش برای بازار مفید و سودمند است می تواند فرد را به موفقیت برساند.