در بازار سرمایه یکی از بحث‌ های همیشگی خرید و فروش حقوقی می باشد. سرمایه گذاران برخی اوقات گمان می کنند که خرید سهم از طرف حقوقی در بازار سهام نشانه مثبتی برای آن سهم می باشد. برخی افراد حقیقی با خرید حقوقی سهمی را خریداری و با فروش حقوقی سهم را می فروشند. برخی دیگر نیز با خرید حقوقی از سهم خارج شده و با فروش حقوقی سهم را می خرند. بررسی رفتار حقوقی ها در بازار سرمایه به نوعی در تابلو خوانی بورس اهمیت دارد. در این مقاله قصد داریم درباره رفتار حقوقی ها در این مقاله صحبت کنیم.

 رفتار حقوقی ها

همانطور که می دانید سرمایه گذاران بازار سهام به دو دسته حقیقی و حقوقی تقسیم می شوند. سرمایه گذاران حقیقی کسانی هستند که با کد معاملاتی بورس اقدام به خرید و فروش سهام می‌کنند. ولی سرمایه‌گذاران حقوقی، شرکت های ثبت شده می باشند که از طریق شرکت با دریافت کد بورسی مشخص اقدام به خرید و فروش سهام در بازار سرمایه می کنند. سرمایه‌گذاراران صندوق‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاری ها، شرکت های سبدگردان و غیره از کسانی هستند که در این بازار سرمایه فعالیت انجام می دهند. عموماً رفتار سرمایه گذاران حقوقی در بازار با دیدگاه بلند مدت و میان مدت می باشد. برخلاف آن ها سرمایه‌گذاران حقیقی دارای دید کوتاه مدت هستند. سرمایه گذاران حقوقی به رفتار های زودگذر بازار و شایعات اهمیت چندانی نمی دهند. زیرا دیدگاه آن ها برای بلندمدت تنظیم می‌شود. ولی سرمایه‌گذاران حقیقی متاسفانه درگیره اخبار های روزانه و تنش های روزمره می شوند. در خرید و یا فروش حقوقی  باید در نظر داشت که حقوقی ها در یک سهم وقتی می‌تواند اثرگذار باشند که درصد زیادی از سهام یک شرکت را در اختیار داشته باشند. در این هنگام حقوقی می تواند به قیمت سهام در بازار جهت دهد. معمولاً حقوقی هایی که درصد کمی از سهام یک شرکت را در دست دارند می ‌توانند با حرکت مثبت یا منفی بر روی سهم تاثیر گذرا بگذارند. تاثیر فعالیت حقوقی در بازار ایران به دلیل تعداد سرمایه گذاران آن می باشد. یکی از مهمترین به سوالات در میان فعالان بازار سرمایه این است که با خرید حقوقی سهم بخریم یا سهم بفروشیم؟

باید بدانید به طور کلی استراتژی های حقوقی ها در بازار همواره یکسان نیست. ولی به طور کلی باید دانست که حقوقی‌ها دنبال سود کوتاه مدت نیستند آن ها بیشتر به دنبال سود های نقدی هستند. آن ها به صورت واقعی “سرمایه گذاری” می کند.

علت خرید و فروش حقوقی در بازار سرمایه چه می تواند باشد؟

باید بدانید که  رفتار حقوقی ها می تواند اثرات مهمی بر بازار داشته باشد. حقوقی در یک سهم در یک محدوده مشخص، شروع به خریدار یک سهام مشخص می کند، این به آن معنا است که حقوقی، سهام شرکت را با روش های ارزش گذاری اندازه گرفته و به نتیجه می رسد که محدوده فعلی برای خرید سهم مناسب است و به همین علت سهام می خرد. ولی نمی ‌توان گفت که استراتژی حقوقی حتماً درست است. در این حالت شما باید حتماً سهم را بررسی کنید که آیا این سهام ارزش خرید را دارد؟ خرید حقوقی همیشه به معنای سرمایه‌گذاری نمی باشد بلکه در برخی موارد حقوقی می‌خواهد از سهام حمایت کند. مثلاً در بازاری که منفی می باشد گاهی حقوقی با خرید به جا سهم از آن حمایت می کند تا قیمت آن افت نکند.

همواره به یاد داشته باشید که در خرید سهام از خرید پله ای استفاده کنید. این نوع استراتژی یکی از بهترین راه های موفقیت در خرید سهام در بازار سرمایه می باشد.

 اگر حقوقی بفروشد چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا ما باید با فروش حقوقی نیز بفروشیم؟

شما در این موقعیت باید به دو نکته توجه داشته باشید: یک؛ آیا فروش حقوقی دستوری می باشد یا نه؟ امکان دارد که یک برند که شامل چند شرکت و زیر مجموعه می باشد. به شرکت زیر دست خود فرمان فروشنده بودن را بدهد، که می تواند برای تامین نقدینگی شرکت و یا خروج از سهم اتفاق بیفتد. در این زمان اگر سهام شما جز سهام های ارزنده باشد و شرایط مناسبی به دلیل بنیادی بودن داشته باشد بهتر است صبوری کنید. دو؛ شناسایی سود، امکان دارد حقوقی سهم بخواهد قسمتی از سود خود را سیو نماید در این صورت با رسیدن به یک قیمت مشخص، حقوقی سهام خود را می فروشد و باعث پایین آمدن قیمت سهام می شود.

حقوقی خوب یا بد

باید بدانیم حقوقی های خوب و یا بد در بازار سرمایه چگونه هستند. اگر بخواهید از خرید و فروش حقوقی به عنوان سیگنال کوتاه مدت استفاده کنید باید بدانید که رفتار های حقوقی در بازار چگونه می باشد. در این هنگام بهتر است بر اساس گذشته آنها عمل کنید. برای دانستن حقوقی خوب یا بد در بازار به رصد کردن رفتار آن ها در گذشته بپردازید. اگر به صورت روزانه عملکرد حقوقی ها را در بازار سهام بررسی نمایید و به نوعی استراتژی رفتاری از آن ها پی می برید. با توجه به اینکه حقوقی می تواند در یک بازده معاملات مشکوک انجام دهد بعد از بررسی سهام می توانید متوجه شوید که نماد شرکت معاملات را به چه صورتی انجام داده است. آیا در این نماد شرکت کد به کد اتفاق افتاده است و یا معامله بلوکی رخ داده است!

معاملات از حقوقی به حقیقی می باشد. این نوع رفتارها در بازار سرمایه به وفور یافت می شود. اگر بتوانید این رفتار حقوقی را بشناسید می توانید سود خوبی از بازار سهام به دست بیاورید.

 حقوقی ‌های صبور

همانطور که در بالا گفته شد حقوقی ها دیده کوتاه مدت ندارند و به کلیت بازار اشاره می کنند. البته در شرایط خاص و با اهداف مشخصی حقوقی غیر از این استراتژی استفاده می کند. ولی همواره حقیقی بر خلاف حقوقی با شایعات و یا جریانات روزانه معاملات خود را انجام می دهد. در برخی سهام ها که ده درصد سهام شناور بوده و قسمت بزرگی از آن در دست یک یا دو شرکت حقوقی باشد کنترل حقوقی بر روی سهم بسیار زیاد می باشد. حقوقی ها به دلیل داشتن توان مالی بیشتر تاثیر بالاتری بر نوسانات قیمت می گذارند و این به دلیل کم عمقی بازار ایران می باشد. اشخاص حقوقی سود حاصل از سهام خود را در هر لحظه شناسایی نمی کنند. بلکه آن ها در پایان سال مالی سود حاصل از ارزش سهام را محاسبه می نمایند و برعکس اشخاص حقیقی می توانند در هر لحظه بازده سهام خود را محاسبه کند. در شرایط کنونی بازار اشخاص حقوقی زیاد در تحرکات جدی بازار وارد نمی شوند. به همین دلیل جریانات زودگذر بازار بر روی خرید و فروش حقوقی ها تاثیر چندانی نمی گذارد. عکس العمل خرید و فروش برای حقیقی ها و حقوقی در این بازده یکسان نیست. اهداف گروه حقیقی در بازه کوتاه مدت و میان مدت است و اهداف گروه حقوقی در بازدهی بلند مدت می باشد. حقوقی ها همواره سعی می کنند در قیمت‌های بسیار پایین خرید انجام داده و در قیمت های بسیار بالا فروشنده باشند. البته خریدهای حقوقی ‌ها در برخی روزها متاثر از بازار می‌شود. مانند روزهایی که بازار منفی است و حقوقی می فروشد و یا وقتی که بازار مثبت است و حقوقی خرید می کند. در این موارد ضرر های زیادی برای بازار رقم می خورد. اشخاص حقوقی باید بر اقتصاد کلان دنیا  تسلط داشته باشند تا بتوانند سرمایه‌گذاری با ثبات تری را در بازار انجام دهند تا دچار اشتباهات این چنینی نشوند.