یکی از مهمترین و اصلی ترین اندیکاتورهایی که در بازار بورس و همچنین تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد، اندیکاتور مکدی است. با این اندیکاتور بسیاری از افراد اعم از معامله گران و تحلیل گران آشنایی دارند. ولی با این وجود، برای کار صحیح و درست با آن؛ لازم است که با خطاهای واگرایی در این اندیکاتور آشنایی داشت و بر این اساس اقدام به کار با آن نمود. از این رو، در این مطلب به بررسی خطاهای واگرایی در اندیکاتور مکدی می پردازیم.

اندیکاتور مکدی

قبل از این که بخواهیم به خطاهای واگرایی در این اندیکاتور بپردازیم، لازم است که ابتدا با اندیکاتور مکدی آشنایی داشته باشیم. اندیکاتور مکدی (MACD) می توان گفت که مخفف و کوتاه شده عبارت انگلیسی  Moving Average Convergence Divergence است. این عبارت را می توان به معنی همگرایی و یا واگیرایی در میانگین متحرک تعریف کرد. اندیکاتور مکدی را فردی بنام آقای جرالد بی اپل ابداع کرده است. از این اندیکاتور در تحلیل تکنیکال برای به دست آوردن قدرت، جهت و شتاب در یک روند استفاده می شود. با استفاده از قیمت پایانی است که اغلب از این اندیکاتور استفاده می شود. اندیکاتور مکدی بر خلاف سایر اندیکاتورها دارای فرمول سخت و پیچیده برای محاسبه نمی باشد.

انواع اندیکاتورهای مکدی

توجه به این نکته که اندیکاتورهای مکدی دارای انواع و اقسام مختلفی می باشند، امروزه ضروری و لازم است. تنها با اشنایی از انواع این اندیکاتورها است که می توان به خطاهای واگرایی در آنها به آسانی و راحتی پی برد.به طور کلی این اندیکاتور را می توان به دو دسته  جدید و قدیم تقسیم بندی کرد. یکی از مهمترین تفاوت های میان آنها مربوط به ظاهر و همچنین برخی مقدارها می شود. که برای کار با آنها لازم است با انواع این اندیکاتورها آشنایی داشت و بر این اساس اقدام به کار نمود. علاوه بر این، این اندیکاتورها دارای مشخصات و ویژگی هایی است که آشنایی با آنها نه تنها برای کار بلکه برای شناخت خطاهای واگرایی آنها نیز مهم است.

MACD Hidden Divergence Trading Strategy - Trading Setups Review

خطاهای واگرایی در اندیکاتور مکدی

می توان گفت که این اندیکاتور یکی از محبوب ترین و پر استفاده ترین نوع اندیکاتورها در بین معامله گران و تحلیل گران بازار می باشد. این نوع اندیکاتور برای ترسیم تغییرات در الگوهای قیمت استفاده می شود. بنابراین وقتی که قیمت یک دارای در یک مسیر حرکت می کند، در این صورت خط اندیکاتور در حال حرکت در آن میسر است. به این روند، واگرایی گفته می شود. بنابراین منظور از واگرایی اختلافی است که در مسیر حرکت قیمت و نمودار رخ می دهد. بنابراین این سیگنال در خصوص بازگشت مسیر قیمت ها محسوب می شود. ولی با این حال، در برخی مواقع این سیگنال می تواند گمراه کننده و ناردست هم باشد.

در این نوع اندیکاتور، نوع دیگری از واگرایی نیز وجود دارد. این نوع واگرایی در اندیکاتور مکدی زمانی به وجود می آید که قیمت یک ورقه بهادار به یک سقف جدید برسد، در حالی که در این شرایط اندیکاتور مکدی به این صورت رفتار نمی کند. در این شرایط می توان گفت که این مسئله نشان دهنده، که قیمت ها در حال از دست دادن مومنتوم و شتاب خود و یا در شرف بازگشت می باشند. این مسئله نیز می توان به عنوان یک سیگنال معاملاتی غیر قابل اعتماد مورد توجه باشد.

مشکلات واگرایی در اندیکاتور مکدی بعد از حرکت سریع قیمت ها

با بررسی اندیکاتور تکنیکال مکدی می توان به چند مشکل پی بیرد. این مشکلات می توان بر روی معامله افراد اثر بگذارد. از این رو، باید دقت داشت که واگرایی بین دو خط روند در مکدی تقریبا همیشه بعد از یک حرکت تند و تیز قیمت ها چه به سمت پایین و یا بالا می توان رخ دهد. این که قیمت حرکت شدید یا بزرگ و هسته و یا کوچک است. از این رو، نیاز است که شتاب و اندازه بزرگی حرکت قیمت ها در آن محدوده مورد نظر قرار گیرد. همیشه مومنتوم قیمت ها نمی توان ادامه داشته باشد. از این رو، وقتی که قیمت ها پایین می آید، خطوط روند مکدی نیز واگرا می شود. به همین دلیل است که بعد از یک افزایش شدید در قیمت ها، واگرایی اندیکاتور مکدی دیگر ابزار مفید برای معامله نخواهد شد. بنابراین باید از این اشتباه که برخی از معامله گران انجام می دهند و بعد از افزایش شدید قیمت ها دیگر استفاده از آن کاربردی نخواهد بود.

مشکل دیگری که در اندیکاتور مکدی می توان به وجود آید، مشکلات مربوط به واگرایی بین سقف ها و یا کف ها در مکدی است. برخی از مواقع معامله گران سقف های پیشین در اندیکاتور مکی را با سقف های کنونی و یا کف های پیشین را با کف های کنونی مقایسه می کنند. برای نمونه می توان گفت که اگر قیمت ها به بالاتر از سقف پیشین حرکت کند، در آن صورت معامله گران مکدی را در نظر می گیرند تا بتوانند بالاتر از سقف پیشین خود حرکت کند. اما اگر چنین نباشد، در آن صورت وضعیت را یک واگرایی و یا یک سیگنال هشدار دهنده در خصوص بازگشت می دانند. در حالی که این نوع برداشت می تواند اشتباه باشد. چرا که سطح پایین تر در اندیکاتور مکدی نشان می دهد که قیمت شتابی که در مرتبه پیش به هنگام حرکت رو به بالا داست را ندارد. در حالی که این لزوما به معنای معکوس شدن روند نیست. چرا که قیمت یک دارایی امکان دارد به شکلی آهسته و یا برای مدتی بسیار طولانی بالاتر و یا پایین تر برود. اگر این بالا و پایین شدن قیمت ها یک از یک حرکت یا شیب تند به وجود نیاید، در آن صورت قیمت ها به آهستگی به سمت بالا حرکت می کند و اندیکاتور مکدی واگرایی را می تواند نشان دهد. در این صورت ممکن است معامله گران این طور فرض کنند که سقف پایین تر از مکدی است. به این صورتا که قیمت ها در بازگشت خواهند بود. اما این حرکت می توان گفت که فرصتی ارزشمند برای ماندن معاملات در خرید و به به دست آوردن سود بیشتر از حرکات رو به بالای آهسته تر می باشد.

توجه به روند و عملکرد قیمت ها

بعد از آشنایی با اندیکاتور مکدی و اشتباه هات و خطاهای موجود در آن می توان گفت که توجه و دقت به  روند و عملکرد قیمت ها بسیار مهم و ضروری است. واگرایی مکدی می توان گفت که بهترین و مناسب ترین ابزار برای تشخیص معکوس شدن روند می باشد. در حالی که این موضوع و مسئله نادرست است و باید به آن دقت زیادی داشت. چرا که واگرایی مکدی اطلاعات بی موقع ای ارائه می دهد. از این می تواند سبب ایجاد سیگنال های کاذب زیادی شود و بسیاری از سیگنال های واقعی را درست نشان ندهد.

بنابراین توصیه می شود که معامله گران به جای تمرکز بر روی واگرایی اندیکاتور مکدی بهتر است بر روی عملکرد قیمت ها تمرکز کنند. از این رو، برای این که یک روند نزولی معکوس گردد، قیمت ها باید از کق و سقف بالاتر از کف و سقف سابق باشد. علاوه بر این برای معکوس شدن یک روند صعودی، قیمت ها باید از کف و سقف پایین تر از کف و سقف قبلی باشد. از این رو، تا وقتی که این روند رخ ندهد، نمی توان به معکوس شدن قیمت ها امیدوار بود.

بنابراین در نهایت باید گفت که واگرایی به تنهایی نمی تواند به خودی خود سیگنال بازگشت قیمت ها را نشان دهد، از این رو، لازم است از پرایس اکشن نیز برای این منظور استفاده کرد.