حتما شما هم که در بازارهای مختلف مالی از بورس گرفته تا بازار فارکس و غیره مشغول به فعالیت هستید، اسم ربات معامله گر را شنیده اید. استفاده از این ربات ها برای معامله روز به روز به امری عادی تبدیل شده است. چرا که با استفاده از این ربات ها می توان در هر زمانی که نیاز باشد اقدام به انجام معامله نمود. به این صورت دیگر نیاز نیست که از زمان و وقت خود بزنید و شخصا اقدام به معامله کنید. چرا که می توانید با استفاده از این گونه ربات ها، معاملات خود را انجام دهید. با توجه به اهمیت و ضرورت استفاده از ربات معاملاتی در دوره کنونی، در این مقاله به بررسی ربات معامله گر می پردازیم و این ربات را به شما معرفی می کنیم.

چیستی ربات معامله گر

باید گفت که ربات معامله گر، یک نرم افزار است. یعنی این که ربات معامله گر نرم افزاری است که بر اساس آن معامله گر می تواند معاملات خود را انجام دهد. به این صورت که معامله گر آن را تنظیم می کند تا به صورت اتوماتیک و خودکار به خرید و فروش دارایی های خود بپردازد و یا معاملات خود را انجام دهد. در این روش معامله دیگر برای انجام معامله نیازی به حضور شخص معامله گر نیست. چرا که ربات معامله گر می تواند بر اساس تنظیماتی که برای آن تعیین شده است روند معاملات را تشخیص دهد و در این مورد تصمیم گیری کند. برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه زمانی یک معامله انجام شود و ترید گردد از یک سری از الگوریتم ها استفاده می گردد. با وجود این که استفاده از ربات معامله گر در بازارهای سهام و یا فارکس سال هاست که رواج دارد. ولی با این وجود، امروزه زمینه عرضه های دیجیتال هم استفاده از ربات ترید به صورت گسترده انجام می شود. بنابراین می توان گفت که دیگر حوزه و بازاری نیست که در آن برای انجام معامله از ربات ها استفاده نگردد.

استفاده از ربات معامله گر فرصت مناسبی برای برای فعالان و شاغل در بازارهای مختلف به وجود می آورد. که بتوانند در تمام طول روز و شب و به صورت بیست و چهار ساعته و حتی در زمانی که در خواب هستید، و سر کار نیستید هم بتوانید فرصت های معاملاتی را به دست آورید و معاملات خود را انجام دهید.

پیدا کردن ربات معامله گر

بعد از این که با ربات معامله گر آشنا شدید، می توانید به استفاده از آن بپردازید. همان طور که گفته شد، ربات معامله گر، تنها یک نرم افزار است. از این رو، باید آن را خریداری کرده و بر روی سیستم خود نصب کرد. برای این منظور می توانید در سایت گوگل عبارت تریدر ربات و یا Trader bot را سرچ کنید. با اولین سرچ متوجه می شوید که موتور جستجو گر صداها و یا حتی بیشتر ربات های تریدر را نشان می هد. از این رو، شاید در نگاه اول یافتن بهترین و مناسب ترین نوع آن کمی دشوار و سخت باشد. ولی با این وجود باید به این نکته دقت داشته باشید که برخی از این ربات ها رایگان می باشد و می توانید به صورت رایگان و بدون هزینه آن را دانلود کرده و مورد استفاده قرار دهید.

ولی با این وجود، برخی دیگر از ربات ها هستند که به دلیل داشتن ویژگی ها و شرایط خاص، پولی می باشند. کاربر در برابر استفاده از این ربات ها، باید ماهیانه مبلغی را پرداخت کند. این مبلغ متفاوت است و گاهی می تواند هزینه قابل توجهی شود. این نرم افزارها می تواند خصوصیات و ویژگی های مختلفی داشته باشد که از جمله آنها می توان به میزان کار آمد بودن آن، سطح تحلیل هایی که در اختیار معامله گر قرار می دهد و همچنین تعداد سفارش ها با هم دیگر فرق می کنند. البته نکته مهمی که باید مدنظر داشت این است که امروزه اکثر ربات های معامله گر به صورت رایگان قابل دسترسی می باشند و برای استفاده از آنها نیازی به پرداخت هزینه نمی باشد.

نحوه کار ربات های معامله گر

حتما برای بسیاری از مردم که می خواهند از این ربات ها استفاده کنند، این سوال مطرح می شود که ربات ها چگونه کار می کنند. آنها چگونه می توانند زمان مناسب برای معامله را تشخیص دهند و اقدام به معامله کنند. برای یافتن پاسخ این گونه سوالات و سایر سوالات مشابه باید در نظر داشت، که معامله گران حرفه ای در بازار بر اساس تحلیل معامله می کنند و در معاملات خود کاملا عقلانی رفتار می نمایند. این افراد هیچ وقت احساسات خود را درگیر معامله نمی نمایند. از این رو، ربات ها به دلیل نداشتن احساس بهترین و مناسب ترین معامله گران می باشد. اینها بر اساس الگوریتم هایی خاص طراحی شده اند. الگوریتم هایی که توسعه دهنده آنها را بر اساس آن پیکربندی کرده اند. از این رو، میزان موفقیت ربات ها بستگی به میزان طراحی و دانشی دارد که سازندگان آن از آن برخوردار بوده اند. از این رو، می توان گفت که ربات های معامله گر معمولی برای افرادی که به صورت حرفه ای معامله می کنند، می تواند آزار دهنده باشد. چرا که این ربات ها محدودیت هایی دارند و کیفیت و توانایی لازم برای استفاده افراد حرفه ای ندارند. ولی با این حال، امروزه ربات های بسیار پیشرفته و حرفه ای وجود دارند که برای استفاده بیشتر افراد مناسب می باشد. این ربات ها از طریق شاخصه های حرفه ای به جستجوی فرصت های جدید می پردازند و به این صورت می توانند زمان و فرصت مناسب برای خرید و یا فروش را تشخیص دهند و بر اساس آن عمل نمایند. همچنین برخی از ربات ها بر اساس تحلیل فاندامنتال کار می کنند که این ربات ها بسیار پیشرفته و پیچیده می باشند. این ربات ها بر اساس اخبار و همچین رویدادهای عینی در بازار معامله را می توانند انجام دهند.

قابلیت اعتماد به ربات ها

حال که با ربات های معامله گر و نحوه کار آنها آشنا شدیم، اکنون این سوال مطرح است که آیا می توان به صورت صد درصدی به ربات های معامله گر اعتماد کرد. در پاسخ به این سوال و سایر سوال های مشابه می توان گفت که به ربات های معامله گر نمی توان به صورت صد در صدی اعتماد کرد. چرا که هیچ تضمینی برای ربات ها وجود ندارد. از این رو، امکان دارد گاهی در استفاده از ربات ها دچار ضرر و زیان نیز شویم.

چرا که در دوره کنونی ربات های معامله گر امکان رقابت با خرد انسانی را ندارند. بنابراین توصیه می شود که اگر می خواهید به استفاده از ربات های معامله گر بپردازید.، در این صورت بهتر است با سرمایه کم شروع کنید  و این ربات ها را تست و امتحان نماید.

علاوه بر این لازم است که برای شروع از ربات های معتبر و قابل اطمینان استفاده کنید. این ربات ها معمولا خطاهای برنامه نویسی کمتری دارند. علاوه بر این در بیشتر مواقع فعال می باشند. علاوه بر این بهترین و مناسب ترین ربات ها دارای ویژگی هایی می باشند که می توانند کاربران را در برابر سقوط های ناگوار محافظت نمایند.

در نهایت می توان گفت که امروزه ربات های معامله گر روز به روز در حال پیشرفت می باشند. از این رو، هر روزه بر تعداد افرادی که به استفاده از این ربات ها برای انجام معاملات خود روی می آورند افزوده می شود.