تنوع در تشکیل سبد مناسب سهام بسیار مهم است.   همان طور که همه می‌دانند تنوع در سبد خرید باعث کاهش ریسک و ضرر می شود. همواره از قدیم گفته اند تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذارید. در خرید سهام نیز به همین صورت است. به خاطر داشتن سبد سهام پر بازده تر و کم خطر شما باید تنوع در خرید سهام داشته باشید. خرید سهام به صورت هوشمندانه از بسیاری از صنایع متفاوت، یک راه بسیار خوب و کم ریسک می باشد.

عموما کسانی که در بازار سرمایه هستند و سرمایه‌گذاری انجام می دهند برای به دست آوردن سرمایه اولیه بسیار سختی و زحمت می کشند و نمی‌خواهند این سرمایه را به راحتی از دست بدهد. در نتیجه سعی می‌کنند از روش‌های گوناگون ریسک معاملات خود را کاهش دهند. ما در این مطلب چند روش چینش سبد سهام  برای شما بررسی خواهیم کرد.

 سهام های پر ریسک

نوعی سرمایه گذاری که شامل بازدهی بسیار زیاد و به همراه خطر بسیار بالا می باشد. معمولاً شرکت هایی که در مراحل اولیه صعود خود هستند و بازار خاصی دارند در این دسته قرار می گیرند. این نوع سهام ها ضریب بتای بزرگی دارند. این نوع سرمایه‌گذاری در این سهام ها را عموماً افراد خاصی انجام می دهند. زیرا ریسک و خطر ناشناخته بودن شرکت و کسب و کار آن را همه قبول نمی کنند. ولی برخی با پذیرفتن این خطر به دنبال رشد درآمد بسیار زیادی هستند.  این افراد خطر ناشناخته بودن کسب و کار جدید را می پذیرند و به دنبال رشد زیاد سود خود هستند. درسال های اخیر این گونه سهام در قسمت تکنولوژی و فناوری به طور فزاینده ای این گونه سرمایه‌گذاری انجام پذیرفته است. باید توجه داشت که در هر گروهی از صنایع، از این نوع سهام وجود دارد. شما وقتی سبد سهام خود را  می چینید بهتر است اگر خواستید از این نوع سهام استفاده کنید بیش از یک نوع از این شرکت ها را سهام داری نکنید. مهمترین کار در سرمایه گذاری کاهش ریسک و محافظت از اصل سرمایه شما است.

  سهام کم ریسک

در این گونه سرمایه‌گذاری ها، نوسانات قیمتی طبیعی و معمولی هستند. عموما این گونه سهام ها ضریب بتای زیادی ندارند. این گونه سهام ها معمولاً مربوط به شرکتهای تولیدی کالاهای ضروری و روزمره مردم هستند. این نوع شرکت ها معمولا نسبت به کالاهای غیر ضروری و لوکس کارایی بهتری دارند و عملکرد بهتری را در بازار نشان می‌دهند. در سبد سهام خود یک سهام را به این نوع شرکت ها اختصاص دهید. زیرا با وضعیت حاد و سخت اقتصاد هم این نوع شرکت ها عموما پابرجا هستند. شما می توانید برای پیدا کردن این نوع سهام در اینترنت جستجو کنید این نوع سهام ها معمولا دارای ریسک کمتری هستند. شاید سود بسیار بالایی را تجربه نکنید ولی همواره باید یادمان باشد که مهمترین چیز در سرمایه‌گذاری حفظ اصل سرمایه و سود می باشد. نباید زیاد دنبال سهام پرخطر بود پس حتما در سبد سهام خود یک یا دو سهام را به این نوع سهام ها تخصیص دهید. این نوع سهام ها مانند دارو، غذا و یا مرتبط با ابزارهای نظامی می باشند. این گونه شرکت‌ها همواره تقاضای زیادی برای محصولات یا خدمات ارائه دهنده خود دارند.برخی افراد که ریسک کمتر می پذیرند کل سبد سهام خود را از این نوع شرکت ها پر می کنند و تداوم سود کم در طولانی مدت را به سود بالا و کوتاه مدت ترجیح می دهند.

سهام بر اساس سود سهام

این نوع سهام بر اساس سود به دست آمده از سهام چینش می شود. این نوع سبد ها یا سهام ها نیز تا حدود زیادی مانند سهام قبل خطر کنترل شده ای دارند. اما بازدهی وسود آن ها از سهام معرفی شده قبل بیشتر است. در این نوع چینش سهام، بسیار برای سرمایه‌گذار مهم است که یک جریان نقدی مثبت را در سبد سهام خود داشته باشد. این گونه سهام ها شامل سرمایه‌گذاری در هلدینگ ها سرمایه‌گذاری و تامین مالی املاک و مستغلات می باشد.

این سهام ها به خاطر وضعیت نقدی مناسب شان عموماً بخش زیادی از سود خود را به صورت نقدی بین سرمایه داران تقسیم می کنند. این شرکت ها زیاد به دنبال مالکیت نیستند و عموماً پروژه محور می باشند. برای همین سرمایه گذاری در آنها راحت تر است ولی در جریان باشید که این نوع سهام در رکود اقتصادی معمولا ریزش می کند. زیرا کم شدن ساخت و ساز و معاملات املاک باعث تاثیر منفی بر روی این سهام ها می باشد.

سهام سفته بازان

این نوع سبد سهام بسیار ریسک بالایی دارد و مانند قمار می باشد. عموما اقتصاددانان توصیه می کنند که تنها ده درصد سرمایه خود را به این گونه سهام اختصاص دهید. سودجویان بازار سهام به وسیله انتشار اکاذیب در مورد عرضه اولیه و یا سهام های دیگر باعث نوسانات قیمتی الکی در بازار می‌شوند. اخبار ها و شایعات از قبیل کشف یک داروی جدید، تولید یک استراتژی و یا فن آوری، آمار تولیدات شرکت‌های نفتی و غیره از جمله اخبار و شایعات این دسته از سهام ها می باشد. با همه این موارد بسیار این سهام ها برای افراد وسوسه کننده هستند زیرا عموماً این سهام ها در کوتاه ترین مدت به سودهای کلان منجر می شود. ولی سهام سفته بازان موفقیت های کوتاه‌مدتی دارند. عموما کسانی که این سهام را خریداری می کنند قصد نگهداری آن را ندارند. دلیل آن این است که این نوع سهام ها رشد زیادی در بلند مدت ندارند بلکه به صورت مقطعی سود دهی دارند. این نوع سهام تقریباً مانند دلال بازی می باشد. که در یک خرید و فروش کوتاه مدت برای کسب سود زیاد استفاده می شود. بسیار مهم است که شما تمام سرمایه خود را در این نوع سهام نگذارید زیرا ممکن است نتوانید به موقع سهام مربوطه را بفروشید و در نتیجه باعث تحمل ضرر بسیار زیادی شوید و شاید حتی قسمتی سرمایه خود را از دست دهید.

سبد سهام ترکیبی

شما می توانیم غیر از سهام هایی که در بالا ذکر شد از سهام های گروه های متفاوت دیگری مانند گروه های هنری و یا بانک ها و یا هلدینگ های سرمایه گذاری استفاده کنید و به سبد سهام خود انعطاف بیشتری دهید. با این کار باعث می شوید که ریسک کمتری را متحمل شوید. هرچه سبد سهام شما متنوع تر باشد خطر کمتری را تجربه خواهید کرد. و البته بهتر آن است که تنوع در حد اعتدال باشد تا باعث سردرگمی سرمایه گذار نشود. استفاده از سهام انرژی و همچنین اوراق بهادار با سررسیدهای مختلف باعث ایجاد یک سبد سهام مناسب می شود. شما می توانید با سرمایه گذاری در دارایی های متنوع باعث اعتدال در سبد خود شوید. استفاده از سهام های بانک های معتبر و همچنین سهام انرژی در سبد سهام شما بسیار مناسب است. جالب آن است که بدانید سهام و اوراق قرضه عموماً نسبت به همدیگر همبستگی منفی دارند و باعث پوشش ریسکی می شوند و ریسک را تا حد زیادی پایین می آورند.

در انتها باید گفت که همواره بهترین سبد سهام، سبدی است که از سهام های متنوع و همچنین مطمئن تشکیل شده باشد. شما با داشتن یک پرتفوی مناسب می توانید معاملات سود آوری انجام دهید و در کنار آن از ضرر و ریسک احتمالی جلوگیری نمایید. همینطور که ذکر شد مهم ترین کار یک سرمایه گذار در بورس پایین آوردن خطر و همچنین نگهداری از اصل سرمایه و سود دریافتی است.