این روزها که بحث بورس به یکی از موضوعات داغ در جامعه تبدیل شده است. برای بسیاری از افراد این سوال مطرح می شود که سرمایه گذاری در کدام یک از این دو بازار به صرفه و مناسب می باشد. با سرمایه گذاری در کدام یک بهتر می توان به سود دست یافت؟ برای یافتن پاسخ این سوالات و همچنین برخی سوالات مشابه، بهتر است، همراه ما باشید و این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. با مطالعه این مقاله می توانید به برخی از سوالات خود در ارتباط با سرمایه گذاری در بانک و یا بورس پاسخ دهید و بهترین و مناسب ترین آن را برای سرمایه گذاری انتخاب نماید.

سرمایه گذاری

بسیاری از مردم برای این که بتوانند دارایی های خود را حفظ کنند و ارزش مال و پول خود را ثابت نگه دارند، اقدام به سرمایه گذاری می کنند. سرمایه گذاری با این هدف انجام می شود که بتواند  ارزش فعلی سرمایه را حفظ کند و در صورت امکان بر ارزش آن بیافزاید. برای سرمایه گذاری راه های زیادی وجود دارد. از جمله این راه ها می توان به خرید ارزهای خارجی، خرید سکه و طلا، سرمایه گذاری در بانک، سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری و یا سرمایه گذاری در بورس اشاره کرد. همه این راه ها، طرفداران و متقاضیان خود را دارد و هر کسی بر اساس تناسب و شرایط خود اقدام به سرمایه گذاری به یکی از این روش ها و با ترکیبی از آنها می کند. ولی با این وجود، امروزه به دلیل محدودیت منابع مالی که بسیاری از مردم دارند، این سوال برای اکثریت ایجاد می شود که کدام یک از این روش ها و راه ها مناسب و بهتر است. چرا که برای اکثریت مردم امکان سرمایه گذاری در چندتا از روش ها و راه های سرمایه گذاری وجود ندارد. در این میان بسیاری از افراد که با بورس به تازگی آشنا می شوند و با توجه به شرایطی که بورس در طی چند ماه گذشته داشته است، به دنبال سرمایه گذاری در بورس هستند و منابع و سرمایه های خود را از بانک ها خارج می کنند. در حالی که بسیاری از افراد نیز به بورس اعتماد ندارند و سعی می کنند همچنان به سرمایه گذاری در آن ادامه دهند. اما گروه سومی هم هستند که بین سرمایه گذاری در بورس و با سرمایه گذاری در بانک و غیره دچار شک و تردید شده اند. برای این افراد بسیار دشوار است که سرمایه خود را از بانک خارج کنند و در بورس سرمایه گذاری نمایند. همچنین به عدم ترس از دست دادن سرمایه از این کار تا حدودی می ترسند. در حالی که در دل دوست دارند آن را انجام دهند.

سرمایه گذاری در بانک

بانک ها از جمله موسساتی هستند که اکثریت مردم برای سرمایه گذاری به آن مراجعه می کنند. می توان به جرات اشاره کرد که تا همین اواخر اکثریت مردم در بانک سرمایه گذاری می کنند و به صورت ماهانه بر مبلغ دارایی و ثروت آنها کمی افزوده می شد.

در سرمایه گذاری در بانک، افراد مبلغی را به عنوان سپرده در نزد بانک به امانت می گذارند. بانک با استفاده از این سپرده های سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی می کند و در برابر آن مبلغی را به عنوان سود سالیانه و با نرخ بهره به افراد سپرده گذار پرداخت می کند. این نرخ معمولا ثابت است و از طرف بانک مرکزی تعیین می شود. این شیوه سرمایه گذاری بیشتر برای افرادی مناسب است که حاضر به ریسک کردن نمی باشند و می خواهند به صورت امن سرمایه گذاری نمایند.

سرمایه گذاری در بورس

در برابر بانک که از گذشته تا به امروز محل سرمایه گذاری مردم بوده است، بورس چنین جایگاهی را ندارد. به ویژه در ایران، تاریخچه و پیشینه بورس طولانی نیست و بیش از چند دهه از احداث و راه اندازی آن نگذشته است. از طرفی وقوع چند تحمیل و دیر حوادث مشابه سبب شده است که بورس در ایران کلا به حاشیه رانده شود. ولی با این وجود امروزه این بازار رونق گرفته است و بر تعداد افرادی که در آن فعالیت می کنند، افزوده شده است.

سرمایه گذاری در بورس به این صورت است که افراد متقاضی ابتدا باید کدبورسی دریافت کنند. برای کد بورسی می توان بعد از ثبت نام اینترنتی به دفاتر مشخص و تعیین شده پیشخوان دولت مراجعه کرد و اقدام به دریافت کد بورسی نمود. بعد از دریافت کد بورسی امکان سرمایه گذاری و فعالیت برای صاحب کد در بازار بورس فراهم است. به این صورت که سپرده گذار می تواند به میزان و مبلغ دل سهام خرید و فروش کند و از این راه کسب سود نماید.

مقایسه سرمایه گذاری در بورس و بانک

مسلما وقتی می خواهیم به سرمایه گذاری بپردازیم، باید به تفاوتهایی که بین سرمایه گذاری در بانک و بورس وجود دارد، آگاه باشیم. تنها با توجه به این تفاوت ها است که می تواند تصمیم درست گرفت و یکی از این دو را برای سرمایه گذاری انتخاب نمود. از جمله این تفاوت ها می توان به این موارد اشاره کرد.

  • تفاوت شیوه پرداخت سود

اولین تفاوتی که در این دو نوع سرمایه گذاری وجود دارد، تفاوت در سوددهی آنها می باشد. در بانک، سپرده گذار بابت مبلغی سپرده گذاری شده خود، سودی را به صورت ماهانه و یا سالانه دریافت می کند. این سودها با نرخ ثابت و مشخص به سپرده گذار داده می شود. در نتیجه سود همیشه یکسان است و هر ماه به صورت منظم به دارنده سپرده تعلق می گیرد. در این در حالی است در سرمایه گذاری بورس، سود به چندین روش به دست می آید. در اولین روش، تغییر قیمت سهام و نوسانات آن است. بسیاری از افراد از این طریق در بازار بورس سود می کنند. علاوه بر این، بسیاری از شرکت ها هم مقداری از سود سالانه خود را که در اثر فعالیت های اقتصادی به دست آورده اند در بین سهام داران خود تقسیم می کنند. از این رو، سرمایه گذار به این صورت هم سود می کند.

  • داشتن ریسک در بورس و بی ریسک بودن در بانک

ولی با این حال باید گفت که سرمایه گذاری در بورس مانند سرمایه گذاری در بانک نیست. چرا که در بورس هیچ تضمین برای دریافت سود وجود ندارد. حتی گاهی امکان دارد به دلیل اشتباهاتی که در زمان خرید انجام می شود، نه تنها سودی به سپرده گذار تعلق نگیرد. بلکه ضرر و زیان هم در پی داشته باشد. بنابراین در سرمایه گذاری بورس باید بسیار دقت نمود و دانش و اطلاعات لازم را در این مورد به دست آورد. در صورتی که به صورت اصول و دقیق در بورس سرمایه گذاری شود، در این صورت امکان به دست آوردن سود خیلی بیشتر از بانک می باشد. بنابراین می توان گفت که میزان سود در بانک ها ثابت و تعیین شده می باشد و هیچ گونه خطری آن را تهدید نمی کند. در حالی که میزان سود در بازار بورس اصلا ثابت و تعیین شده نیست. گاهی ممکن است شما در عرضه یک هفته به میان یک سال سودی که بانک قرار است بدهد، سود کنید. ولی از سوی دیگر، گاهی هم ممکن است نه تنها سود نکنید بلکه ضرر هم کنید. البته ضرر در این بازار، در صورتی است که ما آشنا به روش ها و شیوه های معامله در این بازار نباشیم و به درستی به خرید و فروش سهام اقدام نکنیم.