یکی از مهمترین و اصلی ترین نظریاتی که در تحلیل تکنیکال و بازارهای مالی و بورس مورد استفاده قرار می گیرد، نظریه فیبوناچی است. این نظریه دارای ابزارهایی می باشد که با استفاده از آن می توان به صورت موثر و بهتر از آن برای معامله و کار در انواع و اقسام بازارها استفاده کرد. از این رو، در این مقاله به بررسی اجمالی نظریه فیبوناچی و ابزارهای اصلی آن می پردازیم. برای آشنایی با این نظریه و ابزارهای اصلی آن می توانید همراه ما باشید.

نظریه فیبوناچی

یکی از مهمترین و مشهورترین نظریاتی که در بازار بورس و سایر بازارهای معاملاتی مورد استفاده قرار می گیرد، نظریه فیبوناچی است. این نظریه که توسط دانشمند و ریاضی دان ایتالیایی لئوناردو فیبوناچی طراح شده است به وسیله دیگر متفکران توسعه داده شده و امروزه تبدیل به یکی از مهمترین و اصلی ترین ابزارهای مورد استفاده در بازار گردیده است. در نظریه فیبوناچی از اعداد تصادفی برای پیش بینی و تجزیه و تحلیل بازار استفاده می شود. در این نظریه تصاعدی که وجود دارد، این طور است که هر عدد حاصل جمع دو عدد ماقبل خود می باشد. به همین دلیل این نظریه شهرت بسیاری پیدا کرده است.

نظریه فیبوناچی دارای ابزارهایی می باشد که سبب استفاده راحت تر و آسان تر از آن شده است. از این رو، معامله گران و تحلیل گران می توانند بر اساس شرایط خود و متناسب با کاری که انجام می دهند به انتخاب و استفاده از ابزارهای این نظریه بپردازند. ولی با این وجود برای استفاده از این ابزارها، لازم است که ابتدا با آنها آشنایی داشت و سپس شروع به استفاده از آنها نمود.

ابزارهای اصلی نظریه فیبوناچی

از جمله ابزارهایی که در نظریه فیبوناچی وجود دارد و استفاده های بسیار زیاد و متنوعی دارد، ابزارهای اصلاحی، گسترشی و بازتاب دهنده می باشند. این سه ابزار، اگر چه از جمله ابزارهای اصلی نظریه فیبوناچی می باشند. ولی با این وجود با همدیگر تفاوت هایی دارند و برای استفاده از آنها لازم است، که با این ابزارها به صورت کاربردی و موثر آشنایی داشت. از این رو، در ادامه به بررسی این ابزارها به صورت خلاصه و اجمالی می پردازیم.

ابزار فیبوناچی اصلاحی (Retracement)

یکی از مهمترین و اصلی ترین ابزارهایی که مورد استفاده  در نظریه فیبوناچی مورد استفاده قرار می گیرد، ابزار اصلاحی است. شاید بتوان این ادعا را کرد که مهمترین و اصلی ترین ابزار فیبوناچی همین ابزار می باشد. چرا که این ابزار کاربردهای بسیار بیشتری و متنوع تری دارد. با استفاده از این ابزار می تواند درصدهای احتمالی را برای پایان یک حرکت اصلاحی پیش بینی و تخمین زد. در نتیجه امکان به دست آوردن نقاط ورود مناسب وجود دارد. برای کار با این ابزار، لازم است که ابتدا با درصدهای فیبوناچی اصلاحی آشنایی داشت. بعد از آشنایی با این درصدها، امکان کار با این ابزار وجود دارد و می توان به سراغ بخش عملی این کار رفت. در جمله درصدهای فیبوناچی اصلاحی می توان به

۲۳/۶

۳۸/۲

۵۰

۶۱/۸

۷۸/۶

اشاره کرد. این درصدها، یکی از بهترین و مهمترین درصدهای فیبوناچی است. البته در بین این اعداد می توان گفت که عدد ۶۱/۸ معروف ترین و اصلی ترین عدد است که به عدد طلایی نیز شهرت دارد. این عدد اهمیت بسیار زیادی دارد و اکثریت حرکات اصلاحی در فیبوناچی در ۶۱/۸ به اتمام می رسد.

البته نکته دیگری که باید در این میان به آن اشاره کرد، این است که ۵۰ جزو اعداد فیبوناچی نیست. با این وجود تریدرها بر این عقیده هستند که قیمت به سطح ۵۰ درصد واکنش های خوبی نشان می دهد. بنابراین عدد ۵۰ نیز در این ابزار گنجانده شده است.

استفاده عملی از این ابزار

بعد از اینکه با ابزار اصلاحی فیبوناچی آشنا شدیم، می توانید به نحوه استفاده و کاربرد آن بپردازیم. برای آشنایی با نحوه استفاده عملی و کاربردی این نظریه بهتر است به این مثال توجه و دقت داشته باشیم.

فرض کنید شما یک سکه خریداری کرده ایت که قیمت آن ۱۵۸۳ هزار تومان بوده است. حال بعد از چند ماه قیمت به ۱۶۷۵ هزار تومان افزایش یافته است. ولی اکنون در حال کاهش است. در این شرایط یکی از سوالاتی برای اکثر افراد مطرح می شود این است که افت قیمت ها تا چه سطحی است. در این شرایط می توان از ابزار اصلاحی فیبوناچی استفاده کرد و میزان  کاهش قیمت ها و اصلاحی که انجام می شود را شناسایی و تشخیص داد.

 ابزار فیبوناچی اکستنشن یا گسترشی (Extension)

دومین ابزار مهم و پر کاربرد در فیبوناچی ابزار گسترشی می باشد. از این ابزار برای تعیین اهداف قیمتی استفاده می شود. البته گاهی برخی از معامله گران و افراد  فعال در بازار از این ابزار برای تشخیص نقاط ورود استفاده می کنند. این ابزار معمولا به صورت ترکیبی با ابزار بازتاب دهنده که در ادامه به بررسی آن می پردازیم استفاده می شود. این ابزار فیبوناچی بر خلاف ابزار اصلاحی فیبوناچی که در بالا به آن پرداختیم دارای عددهایی است که بالاتر از صد می باشند. این اعداد عبارتند از:

۱۲۷/۲

۱۶۱/۸

۲۶۱/۸

۴۲۳/۶

اینها از جمله اعداد و درصدهای پر استفاده در این ابزار فیبوناچی می باشند. ولی با این وجود، بیشتر بر روی ۱۲۷/۲ و ۴۲۳/۶ تاکید می شود. از ابزار فیبوناچی اصلاحی برای ترسیم فیبوناچی اکستنشن استفاده می شود. بنابراین در اکثر پلتفرم ها از این ابزار استفاده می شود و ابزار جداگانه ای در این ارتباط وجود ندارد. به طور خلاصه و اجمالی باید گفت که فیبوناچی اکستنشن بر روی موج اصلاحی ترسیم می گردد. ولی با این حال، دقیقا بر خلاف فیبوناچی اصلاحی است که بر روی موج اصلی ترسیم می شود.

علاوه بر اینها باید گفت که امروزه بسیاری از معامله گران برای تعیین حد ضرر از این ابزار استفاده می کنند. از این رو، این ابزار می تواند برای بسیاری از معامله گران و حتی تحلیل گران بازار بسیار مناسب و مفید باشد.

ابزار فیبوناچی پروجکشن یا بازتاب دهنده (Projection)

علاوه بر دو ابزار بالا باید به سومین ابزار پر کاربرد فیبوناچی اشاره کرد. این ابزار به ابزار پروجکشن و یا بازتاب دهنده شهرت دارد. از این ابزار برای به دست آوردنم اهداف قیمت و همچنین یافتن نقاط ورود استفاده می شود. علاوه بر این، این ابزار برای به دست آوردن حرکات متقارن بسیار کاربرد دارد. تفاوتی که بین این ابزار با دو ابزار قبلی وجود دارد، این است که در این ابزار ما سه نقطه برای رسم فیبوناچی بازتاب دهنده داریم.

این ابزار فیبوناچی دارای دو سطح ۱۰۰ و ۱۶۱/۸ می باشد. برای حرکات متقارن از سطح ۱۰۰ درصد استفاده می گردد. از این رو، این سطح دارای اهمیت بسیار بیشتری می باشد. ولی با این حال، گاهی قیمت به سطح ۱۶۱/۸ هم واکنش مناسبی نشان می دهد.

همانطور که گفته شد برای ترسیم این ابزار فیبوناچی نیاز به سه نقطه وجود دارد. با استفاده از این سه نقطه می توان به راحتی و آسانی آن را ترسیم نمود. ولی با این حال، برای به دست آوردم موقعیت ورود به بازار باید برخی ملزومات و نکات مهم را رعایت نمود. از جمله مهمترین و اصلی ترین نکاتی که باید رعایت کرد، می توان به این گفت که نباید بدون سیگنال وارد معامله با این ابزار شد. از این رو، لازم است با سیگنال های ورود کندلی و پرایس اکشن آشنایی داشت. برای آشنایی با این موضوعات می توانید به سایر مقالات ما در سایت مراجعه کنید.