این نوع سود دهی سبب افزایش سرعت بهره نسبت به سود های معمولی می شود. در این نوع سود دهی، بهره و اصل سرمایه هر دو به شما سود می دهند.شما با این روش در مدت زمان طولانی می‌توانید سود زیادی کسب کنید. در محاسبه سود ساده فقط به اصل سرمایه، در طول هر مدت زمانی که سرمایه شما بماند، تعلق می گیرد.  ولی در روش سود دهی مرکب، در مدت زمان زیاد شما دارای سرمایه و ثروت هنگفتی می شوید. زیرا بهره شما به اصل سرمایه اضافه می شود و سپس به اصل و بهره، سود تعلق می گیرد. نحوه محاسبه سود مرکب برابر است با مجموع مبلغ سپرده گذاری اولیه و سود آن در پایان دوره مشخص که از مبلغ سپرده در حال حاضر کسر می شود. هرچه دوره دریافت سود شما بیشتر باشد، سود مرکب بزرگتری خواهید داشت. مثلا اگر دوره دریافت سود از یک بار پرداخت سالیانه به سه بار یعنی هر چهار ماه تغییر کند، سود مرکب بزرگتری خواهید داشت. گرچه بازه زمانی هر دو، یک سال می باشد. به طور مثال اگر شما مقدار ۱۰۰۰ تومن پول داشته باشید و بخواهید بعد یک سال سود ۲۰ درصدی دریافت کنید، مبلغ اصل سرمایه و بهره آن ۱۲۰۰ تومان می شود. ولی شما در طول سال چهار بار سود ۵ درصدی دریافت کنید، در انتهای سال بهره شماتقریبا ۱۲۱۶  تومن می شود. زیرا در پایان هر سه ماه سود پول را به اصل پول اضافه می کنید و در سه ماه بعد هم به اصل پول و هم سود دوره قبل آن بهره تعلق می گیرد. حالا این فرآیند را برای پول های میلیونی در نظر بگیرید. با سود مرکب در طولانی مدت می توانید ثروتمند شوید.

نحوه اضافه شدن سود مرکب

سود مرکب به صورت تصاعدی اضافه می شود. این گونه سرمایه‌گذاری در بانک سبب افزایش سرعت سود نسبت به سود های معمولی است. برای همین در بانک ها سود مرکب پرداخت نمی شود، زیرا به سرعت ورشکسته می شوند. در سود مرکب قدرت سوددهی چند برابر به سود ساده می باشد. زیرا سرمایه شما در هر دوره بزرگتر می شود. این سود برای کوتاه مدت زیاد کاربردی نیست. دو اصل در سود مرکب حائز اهمیت هستند: اول آنکه به اصل و سود سرمایه خود را نباید دست بزنید و به آن اجازه رشد بدهید. دوم اینکه آدم صبوری باشید اثر مرکب بودن سود در بلند مدت بروز پیدا می کند. بهترین روش استفاده از سود مرکب خرید اوراق بهادار در بورس می باشد. با سرمایه گذاری و خرید و فروش اوراق و سهام در بورس در زمان مشخصی به بهره مرکب می‌رسید.

برای استفاده از سود مرکب، در بورس شما با کسب سود از فروش سهام دوباره با اصل سرمایه و سود به دست آمده از فروش، سهام بخرید. در واقع سود حاصل را هر بار به اصل سرمایه خود اضافه می کنید. برای کسب سود مرکب نیاز به درآمد پایدار و زمان دارید. برای اینکه بتوانید سود حاصل از سود مرکب را بعد یک دوره مشخص به دست آورید از فرمول زیر استفاده کنید .حرف p در اینجا همان اصل سرمایه شما است.

 

A = مقدار سود کسب شده در سرمایه‌گذاری

p = سرمایه اولیه

r = میزان سود سالیانه (به صورت رقم اعشار است، مثلاً برای ۲۰ درصد سود سالیانه عدد ۰٫۲ وارد می‌شود)

n = تعداد دفعاتی که سود در طول سال مرکب می‌شود

t = تعداد سال‌هایی که سرمایه‌گذاری طول می‌کشد

انیشتین درباره سود مرکب گفته است؛ بهره مرکب بزرگترین کشف ریاضی برای تمام دوره هاست. شما هر چه مدت زمان بیشتری را صرف به سرمایه گذاری کنید، در انتها ثروت بیشتری کسب خواهید کرد. فرض کنید شما ۱۰ میلیون پول را در بورس سرمایه گذاری می کنید و بعد از مدتی به ۲۰ درصد سود می رسید. حالا شما ۲ میلیون تومان سود کسب کرده‌اید. با فروش سهام خود و با اضافه شدن سود به اصل سرمایه ۱۲ میلیون تومان خواهید داشت. حالا با داشتن ۱۲ میلیون تومان سرمایه‌گذاری دوباره انجام خواهید داد. در این بار سود شما به ۱۲ میلیون تعلق می گیرد و ۲۰ درصد ۱۲ میلیون، سود کسب خواهید کرد. و به جای دو میلیون تومان سود، مبلغ دو میلیون و چهارصد هزار تومان به سرمایه شما بهره تعلق می گیرد.

طریقه استفاده از سود مرکب

برای اینکه  بتوانیم کسب ثروت زیادی انجام دهیم، بهتر است به سرمایه های کوچک مان توجه کنیم. سرمایه های کوچک را می توان با قرار دادن در مسیر درست به چند برابر آن تبدیل کرد. در بورس فرد با استفاده از دانش و تخصص کسب شده می‌تواند با سرمایه گذاری در سهام های مشخص به بهره مرکب برسد. به غیر از بورس سرمایه گذاری در بخش های صادرات، معامله ارز، طلا، ملک و یا خودرو نیز می توانید از قاعده سود مرکب درآمد زیاد کسب کنید. با سرمایه کم با استفاده از معجزه سود مرکب در چند سال به ثروت عظیمی برسید. مهمترین عامل در استفاده از سود مرکب صبور بودن است، شما با هر تغییر کوچک در زندگی می توانید به نتایج بسیار عظیمی برسید، این اصل کار سود مرکب می باشد.

در این اوضاع اقتصادی ایران ۳ میلیون تومان همواره دچار بحران‌های مالی خواهید بود. ولی با سرمایه گذاری در بخش های مختلف به خصوص بورس، هم شما کار می کنید و هم سرمایه تان برای شما کار می کند. شما می توانید با سرمایه گذاری پول های ناچیز در بورس و با داشتن حوصله به درآمدهای هنگفت برسید. به شرط آنکه دو قانون بالا را رعایت کنید. یعنی به اصل و سود پول دست نزنید و همواره صبر داشته باشید. اگر تنها پنج میلیون تومان پول وارد بورس کنید و انتظار سود منطقی سالیان ۶۰ درصد را داشته باشید، بعد از سال یازده اصل و سود پول شما به حدود ۸۷۵۰۰۰۰۰۰ تومان خواهد رسید. که مبلغ قابل توجهی می باشد. اصل سود مرکب در بورس طوفان به پا می کند.  هر مبلغ ناچیزی که باشد، کافیست که اراده کنید و هر ماه فقط کمی از درآمد آن را وارد سرمایه بورس کنید. بعد از چندین سال خواهید دید که پول تان چندین برابر شده است.

جمع بندی

بهتر است واقع ‌بین باشیم. عموما افرادی که تازه وارد بازار بورس می‌شوند بسیار احساساتی و هیجانی برخورد می کنند. انتظار کسب بهره‌های بسیار نجومی یک انتظار غیر واقع بینانه است. ولی کسانی که در این بازار حرفه ای هستند. به دنبال سود های عجیب و غریب نیستند و بیشتر بر روی کسب سود مرکب تمرکز می‌کنند. آن ها با سود درصدهای بسیار پایین ماهیانه، آمدهای بالایی کسب می‌کنند. شاید در نگاه اول کسب سود ۲ درصدی و یا ۴ درصدی غیر منطقی باشد. اما با استفاده از بهره مرکب و صبر در معامله گری موجودی و سرمایه شما به صورت قابل توجهی افزایش می یابد. بهتر است برای کسب سود بیشتر در بازار بورس به جای تمرکز بر روی بهره‌ های عظیم به فکر میزان سود و استراتژی معاملاتی و کسب دانش و اطلاعات خود در این زمینه باشید. با کسب ثروت ۱۵ تا ۲۰ درصدی سالانه و اضافه کردن مقدار جزئی به اصل سرمایه به صورت ماهانه می‌توانید از این بازار سود بسیار خوبی به دست آورید. استمرار در به دست آمدن سود بسیار مهمتر است از سود یکباره زیاد ولی زود گذر. به دست آوردن دانش و اطلاعات در هر زمینه ای شما را توانمند می سازد. به گونه ای که حتی اگر شرایط بازار منفی باشد شما می توانید سود کسب کنید.