برای بسیاری از افراد که در بازارهای مالی و بورس فعالیت می کنند، شناسایی بلوکی و همچنین کد به کد بسیار مهم است. می توان گفت که این شناسایی یکی از مهمترین و اصلی ترین نکات در روانشناسی بازار می باشد. از این رو، در این مقاله به بررسی روانشناسی بازار و همچنین شناسایی کد به کد و بلوکی می پردازیم. برای آشنایی با نحوه و چگونگی شناسایی بلوکی و  روانشناسی بازار توصیه می کنم، همراه ما باشید و این مطلب را تا آخر به دقت و با حوصله مطالعه کنید.

شناسایی کد به کد و معاملات بلوکی

در درجه اول و قبل از این که بخواهیم در مورد نحوه و چگونگی شناسایی کد به کد و معاملات بلوکی داشته باشیم، بهتر است ابتدا در مورد اهمیت آن نکته ای را بگویم. به صورت کلی و آنچه که مهم و با اهمیت است، این می باش که با شناسایی کد به کد و همچنین معاملات بلوکی می توان حجم های که به صورت صوری در بازار ایجاد می شوند را شناسایی نمود. از این رو، با استفاده از این ابزار می تواند با دید باز و بهتر معاملات را انجام داد.
به بیان ساده تر و راحت تر اگر بخواهیم شناسایی کد به کد و معاملات بلوکی را بیان کنیم، می توانیم بگویم که منظور از کد به کد فروش مکرر سهم در یک زمان و با حجم های ثابت و معین است که معمولا قیمت یکسانی دارند. برای کاملتر شدن توضیح باید گفت که در بورس ایران هر نماد دارای چندین بازیگردان حقیقی و حقوقی است. جالب تر این که حقوقی هایی که در بازار فعالیت می  کنند خود دارای چندین کد حقیقی می باشند.

بر اساس روانشناسی بازار باید بتوانید این کدها را به دقت شناسایی کنید. با شناخت این کدها، امکان تشخیص و شناسایی سیگنال های خرید و فروش وجود دارد. نکته بسیار مهم و با اهمیت در روانشناسی بازار بورس و سرمایه این است که در این بازار، سیگنال خرید زمانی صادر می شود که حقوقی با کد اصلی خود یعنی با کد حقوقی اقدام به فروش می کند. در حالی که کد حقیقی در اختیار دارد می تواند با این کد اقدام به خرید نماید. بنابراین در این شرایط سیگنال فروش صادر می گردد. در حالی که وقتی حقوقی با کد حقوقی می خرد، و با کود حقیقی می فروشد، در این شرایط سیگنال فروش صادر می گردد. در این شرایط می توان گفت که در یک  ثانیه و یا حتی در چند ثانیه حجم قابل توجهی از سهم با چندین سفارش مجزا جا به جا می گردد. وقتی که این کارها صورت گرفت، می توان متوجه این موضوع شد، که برای آینده سهم  مورد نظر برنامه های خاصی در نظر گرفته شده است.

نحوه شناسایی بلوکی در بازار بورس

بعد از این که به صورت اجمالی و خلاصه با کد به کد کردن آشنایی یافتیم، اکنون می توانیم در مورد بلوکی کردن و نحوه آن صحبت کنیم. در ابتدا باید گفت که اگر در بازار معامله یک سهم در حجم بالایی باشد و در یک ثانیه این جا به جایی رخ دهد، در این صورت به این حجم  معامله انجام شده در بازار بورس بلوکی می گویند. بنابراین می توان گفت که بر این اساس  در معاملات بلوکی محدودیت حجم برای معاملات وجود ندارد.

تفاوت کد به کد و بلوکی

بعد از آشنایی اجمالی و کلی با کد به کد و همچنین بلوکی می توان به تفاوت های موجود بین این دو اشاره کرد. چرا که کد به کد و بلوکی با وجود این که شباهت های بسیار زیادی به هم دارند. ولی با این حال، تفاوت های مهم و جالب توجهی نیز باهم دارند که لازم است در زمان کار به این تفاوت ها دقت و توجه نمود. از جمله این تفاوت ها می توان به این موارد اشاره نمود:

  • کارمزد داشتن: یکی از مهمترین و اصلی ترین تفاوت هایی که بین این دو وجود دارد، مربوط به کارمزد داشتن کد به کد است. جالب این است که در نظر داشته باشید که کد به کد دارای کارمزد می باشد. این در حالی است که در معاملات بلوکی هیچ گونه کارمزدی برای معاملات پرداخت نمی شود. به همین دلیل است که کد به کد دارای اهمیت بیشتری می باشد.
  • داشتن هدف: از دیگر تفاوت هایی که بین کد به کد کردن و همچنین معاملات بلوکی می توان بر شمرد، داشتن هدف خاص می باشد. کد به کد کردن در یک سهم وقتی انجام می شود که هدتف خاصی برای آن سهم در نظر گرفته شده است. این در حالی است که در بلوکی بیشتر برای شاخص سازی استفاده می شود و هدفی از بلوکی کردن دنبال نمی شود.
  • امکان انجام چندین معامله: از دیگر تفاوت هایی که بین این دو یعمی کد به کد کردن و بلوکی وجود دارد، می توان به امکان انجام چندین معامله در یک زمان و با حجم یکسال و مبلغ یکسان اشاره کرد. این در حالی می باشد که در بلوکی کردن در یک ثانیه یک معامله با حجم بالا و بسیار بالا انجام می شود. یعنی در بلوکی کردن در یک زمان تنها یک  معامله بزرگ رخ می دهد.

انواع کد به کد کردن

شاید در نگاه اول این طور که به نظر برسد که کد به کد کردن تنها دارای یک نوع می باشد. در حالی که باید گفت کد به کد کردن انواع و اقسام مختلفی دارد و لازم است برای کار در بازار بورس به این انواع توجه و دقت نمود. از جمله انواع کد به کد کردن می توان به این مواد اشاره کرد:

  • وقتی که حقوقی با کد حقوقی خود سهم را می فروشد و با کد حقیقی آن را می خرید، در این صورت در روانشناسی بازار، می توان گفت که سیگنال خرید به وجود آمده است.
  • نوع دیگر از کد به کد کردن زمانی است که حقوقی با کد حقیقی خود سهم را بفروشد و با کد حقیقی خود خرید کند. در این شرایط سیگنال فروش به وجود می آید.

  • نوع سوم از کد به کد کردن خرید و فروش حقوقی با کد حقوقی است. در این حالت نقاط حمایت و مقاومت سهم و همچنین نسبت خریداران به فروشندگان در بازار بورس اهمیت بسیار زیادی پیدا می کند. برای نمونه، زمانی که  چندین خریدار، برای سهم وجود دارد، ولی تنها یک فروشنده حقیقی برای آن وجود دارد. در این صورت احتمال افت و ریزش سهم در روزهای آینده افزایش پیدا می کند.
  • در کنار انواع کد به کد کردن، می توان به نوع دیگر آن که  خرید و فروش حقوقی با مد حقیقی است اشاره نمود. در این حالت نقاط حمایت و مقاومت سهم و همچنین نسبت خریداران به فروشندگان اهمیت زیادی در بازار دارد. برای مثال وقتی که چندین خریدار برای یک سهم مشاهده می شود، ولی تنها یک فروشنده حقیقی برای آن سهم وجود دارد، در این صورت احتمال افت و ریزش سهم در روزهای آینده افزایش پیدا می کند.

جمع بندی

در نهایت باید گفت که کد به کد کردن و بلوکی کردن از جمله مفاهیم و کارهایی هستند که در بازار بورس انجام می شود. از این رو، باید معامله گران و افرادی که در این بازار مشغول هستند باید همه نکات مربوط به بازار را رعایت کنند. با توجه به این نکات می توان گفت که امکان انجام یک معامله دقیق و بی عیب و نقص برای معامله گران وجود دارد و می توان از روانشناسی بازار به صورت دقیق و منظم استفاده کرد.