این روزها اگر اخبار صدا و سیما را دنبال کنید. اخباری مربوط به اولیه بورس صندوق سرمایه گذاری را می شوید. با این وجود برای بسیاری از ما این سوال به وجود می آید که منظور از صندوق سرمایه گذاری چیست و چگونه می توان در آن سرمایه گذاری کرد. همچنین سوالاتی دیگری مانند ریسک این صندوق، سود و زیان آن و غیره … از جمله سوالاتی است که ذهن بسیاری از افراد درگیر و شاغل در بازار بورس را به خود مشغول می کند. از این رو، در این مقاله به دنبال بررسی صندوق سرمایه گذاری هستیم. به این صورت می توان آشنایی اجمالی با این صندوق ها به دست آورد و برای سرمایه گذاری در آن ها و یا عدم سرمایه گذاری تصمیم گیری کرد. بنابراین برای آشنایی با صندوق سرمایه گذاری در بورس همراه ما باشید.

سرمایه گذاری

همه ما و یا شاید بهتر است، بگم اکثریت ما در زندگی به دنبال موفقیت و پیشرفت مالی می باشیم. از این رو، به دنبال یافتن راه های مختلف و متنوع می باشیم تا به این شیوه موفقیت مالی خود و همچنین سود خود را بیشتر کنیم. برا یانی منظور به سرمایه گذاری ها مختلف روی می آوریم. برخی  سعی می کنند انواع ارزها را خرید و فروش کنند. بر خی دیگر به دنبال سرمایه گذاری در بازار مسکن و زمین هستند. در عین حال، برخی دیگر هم سعی می کنند در طلا و جواهر سرمایه گذاری کنند. به این صورت، با افزایش قیمت ها می توانند سود خود را به دست آورند. در این میان یکی از راه های جدید و مدرن سرمایه گذاری که امروزه بسیاری از مردم را به خود جذب کرده است بازار بورس می باشد. در بازار بورس سهم های مختلف عرضه می شود که افراد می توانند با خرید آن و معامله در ان به سود مالی برسند. در این میان یکی از بهترین و اصلی ترین سهم هایی که در این بازار عرضه می شود، سهام صندوق سرمایه گذاری است.

اکثر ما با این صندوق ها به طور کلی آشنایی داریم. صندوق هایی که علاوه بر محافظت از سرمایه و پول ما می توانند سود مناسب و مطلوب را نیز به ما بدهند. چرا که پس انداز کردن پولی که هر روز ارزش خود را از دست می دهد، نه تنها کار درستی نیست بلکه می تواند سبب کاهش سرمایه ما نیز شود. بنابراین بهتر است به سرمایه گذاری اقدام کرد و به این جهت از کاهش ارزش پول به صورت جدی جلوگیری نمود.

صندوق سرمایه گذاری

در طول دهه های اخیر صندوق سرمایه گذاری در میان معامله گران و بازاریان محبوبیت زیادی به دست آورده است. امروزه بسیاری از افراد به علل و دلایل مختلف سعی می کنند در این گونه صندوق ها سرمایه گذاری نمایند. بسیاری از مردم گرفتار سبک زندگی مدرن هستند و وقت زیادی برای یافتن بهترین گزینه برای سرمایه گذاری ندارند و یا این که اطلاعات لازم را در این مورد ندارند. از این رو، انتخاب صندوق سرمایه گذاری می توانند یکی از بهترین و مناسب ترین انتخاب ها باشد.

صندوق سرمایه گذاری یکی از بهترین و مطلوب ترین فرصت هایی است که امروزه در اختیار مردم قرار دارد تا بتوانند در آن سرمایه گذاری کنند. این صندوق ها برای افراد مناسب هستند که نمی خواهند به صورت مستقیم در بورس سرمایه گذاری کنند. چرا که بسیاری از افراد همان طور که گفته شد اطلاعات و یا وقت زیادی ندارند که بخواهند در مورد بورس و روش های سرمایه گذاری و کسب سود در آن سرمایه گذاری نمایند. از این رو، به سرمایه گذاری در صندوق رو می آورند. به این صورت می توانند به سود بیشتری در مقایسه با سود بانکی دست پیدا کنند.

بنابراین در یک تعریف اولیه و کلی می توان گفت که منظور از صندوق سرمایه گذاری مجموعه ای از سهام  و یا اوراق مشارکت و سایز اوراق بهادار می باشد. به این صورت که افراد سرمایه خود را در اختیار این صندوق ها قرار می دهند و صندوق با استفاده از سرمایه آنها سهام و یا اوراق بهادار و غیره خریداری می کند و سود آنها به آنها پرداخت می کند. به این صورت، سرمایه گذاری همیشه یک نرخ سود بالاتر از بانک را دارد. اما اگر بورس ضرر و زیان داشت. در این صورت سرمایه گذار و فردی که سرمایه خود را در صندوق قرار داده است، دچار ضرر و زیان نمی شود. بنابراین برای افرادی که به دنبال ریسک کردن هم نیستند، این روش سرمایه گذاری بسیار ایده آل و مناسب می باشد.

مزیت های استفاده از صندوق سرمایه گذاری

همان طور که در بالا گفته شد، می توان به برخی از مزیت های استفاده از این صندوق ها اشاره کرد. از جمله مزیت هایی که صندوق سرمایه گذاری در بازار بورس دارد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • دارایی ها به صورت حرفه ای مدیریت می شود.

اولین و شاید نخستین نتیجه و سودی که سرمایه گذاری در صندوق دارد این است که دارای ها توسط این صندوق ها به صورت حرفه ای و دقیق مدیریت می شوند. بنابراین شما پول و سرمایه خود را به دست افراد توانمند و ماهر می دهید.

  • ریسک ها کاهش می یابد.

همان طور که در بالا نیز ذکر شد، سرمایه گذاری در صندوق برای افرادی مناسب است که به دنبال ریسک نیستند. چرا که صندوق سودی را به صورت ثابت به سرمایه گذار می دهد. از این رو، اگر صندوق دچار ضرر و زیان شد، در این صورت سرمایه گذار دچار ضرر نمی شود. بنابراین هیچ گونه ریسکی برای سرمایه گذار و افرادی که سرمایه خود را در داخل صندوق قرار داده اند وجود ندارند.

  • شفافیت و نظارت بالا

از دیگر مزیت های استفاده از صندوق می باشد. معمولا صندوق ها به وسیله سه نهاد مختلف مورد نظارت قرار می گیرند. از جمله این نهادها می تواند به سازمان بورس، اوراق بهادار و همچنین متولی و حسابرس اشاره کرد. همه این سازمان ها بر روی صندوق ها نظارت دارند و عملکرد آنها را کنترل می کنند. از این رو، عملکرد آنها بسیار دقیق و شفاف می باشد.

  • نقد شوندگی بالا

از دیگر مزیت های این صندوق ها نقدشوندگی بالای آنها می باشد. این صندوق ها به سرمایه گذار این اجازه را می دهد که هر زمان بخواهند سرمایه خود را نقد کنند. چرا که برای فروش سهم با هیچ محدودیتی مواجه نیستند. چرا که ضامن نقد شوندگی دارایی و سرمایه صندوق است.

  • نسبت به مقیاس صرفه جویی می شود.

در نهایت باید به دیگر مزیت استفاده از صندوق سرمایه گذاری اشاره کرد. این مزیت مربوط به صرفه جویی نسبت به مقیاس است. صندوق های سرمایه گذاری دارای و سرمایه خود را از سرمایه های خرد تشکیل می دهند. بنابراین برای افرادی که سرمایه اندک دارند، این امکان فراهم است که از مزایای یک مجموعه بزرگ سرمایه گذاری استفاده کنند.

انواع صندوق ها

باید گفت که امروزه صندوق ها انواع و اقسامی دارند. از این رو، برای سرمایه گذاری بهتر است با آنها آشنایی داشته باشید. از جمله این صندوق ها می توان به صندوق سرمایه گذاری با در آمد ثابت، صندوق سرمایه گذاری در سهام، صندوق سرمایه گذاری مختلط، صندوق سرمایه گذاری قابل معامله و غیره اشاره کرد. از این رو، لازم است در زمان  سرمایه گذاری در مورد انواع این صندوق ها آشنایی لازم را به دست آورد و بر اساس نیاز خود و متناسب با شرایط خود اقدام به سرمایه گذاری کرد.