صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک به منظور مدیریت بهتره و بازدهی بیشتر سود تشکیل شده اند. کارایی صندوق ها بستگی به نحوه مدیریت آنها و نیز عملکرد دارایی دارد. صندوق از واحدهای دیگری تشکیل شده است که ارزش آن ها با  NAV مشخص می شود. صندوق های ETF در بازار بورس مانند سهام  خرید و فروش می‌شوند. این صندوق ها مشابه صندوق سرمایه گذاری مشترک می باشد اما با کمی تفاوت!! برخی از سرمایه گذاران بورس روی این صندوق ها تمرکز خاصی می گذارند زیرا آن را برای بهتر سازی سبد دارایی و راهبردهای خود مهم تلقی می‌کنند.

برتری های ETF بر دیگر صندوق ها

سرمایه گذاری در این صندوق بسیار راحت می باشد. شما می توانید این صندوق را به راحتی در بازار سرمایه معامله کنید. سرمایه‌گذاری در آن آسان و خروج از آن راحت است. ارزش این صندوق در لحظه محاسبه می شود که یک ویژگی بارز برای این صندوق به شمار می‌رود. این صندوق ها نسبت به بقیه صندوق‌های مشترک سرمایه گذاری ارزان تر هستند. زیرا خریداران این صندوق از طریق کارگزاران بورس خرید و فروش انجام می دهند. در نتیجه بازاریابی خاصی برای این صندوق‌ها وجود ندارد. این صندوق ها طبق تبصره ۱ ماده  ۷ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید بابت نقل و انتقال واحدهای سرمایه گذاری انواع صندوق‌ها سرمایه گذاری هیچ مالیاتی اخذ نمی شود. دوره فعالیت این صندوق ها نامحدود است. کمترین و یا بیشترین حد سرمایه گذاری برای افراد حقیقی و حقوقی در این صندوق ها وجود ندارد. این صندوق ها در کوتاه مدت قابل بازخرید هستند. جریمه به بازخرید آنها تعلق نمیگیرد. دوره پرداخت وجه بازخرید واحدهای این صندوق ۳ روز کاری می باشد.

دارایی های ETF

در یک صندوق ETF ممکن است چندین سهام ، شمش طلا ، پول نقد سکه، ارز و یا ترکیبی از تمامی این موارد وجود داشته باشد. جالب است بدانید اگر ۱۰ درصد از این صندوق را بخرید مالک ۱۰ درصد از تمامی این دارایی ها می شوید. ولی شما به عنوان سهامدار صندوق نخواهید توانست به ترکیب دارایی‌های آن دست بزنید. یا قسمتی از آن را بفروشید شما همواره به میزان همان ۱۰ درصد از صندوق، دارایی دارید. با فروختن آن ده درصد دارایی خود را نقد خواهید کرد. مثلاً شما نمی‌توانید  فقط قسمتی از طلای این صندوق را بفروشید. شما فقط به میزان درصد خود از صندوق صاحب دارایی ها هستید. که با فروش آن به وجه نقد خواهید رسید.

شما به طور فیزیکی نمی توانید در دارایی‌ها دست ببرید ولی از سود حاصل از تغییرات قیمت این صندوق و دارایی‌های موجود در آن استفاده می‌کنید. در دنیا انواع متفاوتی از صندوق ETF وجود دارد که همه آن ها در ایران موجود نیستند. انتخاب صندوق های مختلف ETF بستگی به خود فرد دارد.

صندوق  ETF با در آمد ثابت

وقتی صندوق ها ETF درآمد ثابت دارند یعنی میزان رشد صندوق مشخص است.  وقتی شما مقدار خاصی از این صندوق را خرید کنید مقدار مشخصی در آمد کسب خواهید کرد. اگر سرمایه‌گذاری شما برای بازه یک سال باشد بازدهی سالانه آن مطلوب تر خواهد بود. این صندوق ها اصل پول و سود آن را ضمانت می کنند. ۷۰ درصد از دارایی این صندوق ها است اوراق مشارکت و سپرده بانکی یا اوراق با درآمد ثابت می باشد. برای اطلاع پیدا کردن از دارایی‌های این صندوق ها می توانید امیدنامه آن را مطالعه نمایید. در بازار سرمایه صندوق با درآمد ثابت یک سرمایه گذاری بدون ریسک می باشد.

صندوق ETF سهام

این صندوق از تعدادی سهام مختلف تشکیل می شود. ممکن است که اصل پول شما را شرکت تضمین کند. مدیریت صندوق شما را در سود آن شریک می کند اما اگر صندوق زیان کرد شما در آن شریک نیستید. البته در برخی صندوق ها شما هم در سود و هم در زیان آن شریک می شوید.  ۷۰% دارایی‌های این صندوق‌ها از سهام تشکیل می شوند. البته بدانید که این صندوق ها نیز بدون ریسک نیستند زیرا احتمال دارد شما هیچ نوع سودی به دست نیاورید. ولی در صندوق سرمایه‌گذاری ETF با درآمد ثابت شما از درآمد بهره خواهید برد.

صندوق بازار خارجی

صندوق ETF به غیر از بازار داخلی در بازار خارجی نیز فعالیت کند. شما شاید دوست داشته باشید در بازار چین سرمایه گذاری نمایید ولی از زبان چینی چیزی ندانید و یا نخواهید که مترجم استخدام کنید. در این حالت می توانید از ETF بازار خارجی استفاده نمایید.

 صندوق مختلط

صندوق مختلط صندوقی است که هم صندوق سهام و هم صندوق با درآمد ثابت را در خود جای داده است. در این صندوق حداقل ۴۰% دارایی سهام و ۴۰ درصد اوراق با درآمد ثابت تشکیل می شود. ۲۰ درصد دیگر را از بین آن ها انتخاب می کنید.

صندوق ارزی

از اسم آن مشخص است بیشتر دارایی این صندوق را  ارز تشکیل می دهد. ارزی که در بازار فارکس مرسوم است. کسانی که به نوسان‌گیری ارزی علاقه دارند عموماً به سمت این صندوق‌ها گرایش پیدا می‌کنند.

 صندوق کالایی

در این صندوق عموما از کالا به عنوان دارایی استفاده می شود . مانند صندوق نقره، طلا ، پلاتین یا مثلا صندوق نفتی . مدیریت صندوق می‌تواند دارایی شما را بیمه کند یا با ابزارهای مختلف ای سود بیشتری نسبت به تغییرات قیمت دارایی داخل صندوق در بازار به شما بدهد.

صندوق صنعتی

این نوع صندوق نوعی دیگر از صندوق های ETF است. تمامی سهام های آن از یک صنعت مشخص انتخاب می‌شود مثلا شما دوست دارید در صنعت خودرو وارد شوید ولی نمی دانید که کدام شرکت رشد بهتری خواهد داشت در نتیجه از صندوق ETF صنعت خودرو استفاده می کنید.

 توصیه هایی در رابطه با این صندوق

بهتر است هر فرد سرمایه گذار یک صندوق از صندوق های ETF را در سبد خود داشته باشد. ولی برخی افراد به دلیل اینکه وقت زیادی برای پرداختن به سهام های خود ندارند تعداد بیشتری از این صندوق ها را تهیه می کنند . زیرا مدیریت سهام های آن با افراد حقیقی و حقوقی متخصص دیگری می باشد. برتری دیگر این صندوق ها این است که به صورت سهام خرید و فروش می شود. دردسرهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری دیگر را ندارند. سرمایه گذاری در این صندوق ها برای میان مدت یا بلند مدت بسیار مناسب است. یک ویژگی بسیار خوب صندوق‌های ETF این است که شما هر زمان که بخواهید می توانید صندوق خود را بفروشید و مبلغ آن را در طی سه الی چهار روز از کارگزاری دریافت نمایید. در ایران صندوق های ETF سود تقسیمی ندارند. ولی اگر دارایی های صندوق سود نمایند ارزش دارایی ها افزایش می یابد در نتیجه صندوق شما پر ارزش تر می شود. وقتی صندوق خود را انتخاب می نمایید باید  به مدیریت و عملکرد آن بسیار توجه کنید. سعی کنید با دید میان مدت و بلندمدت به صندوق های نگاه کنید. آن را برای حداقل ۳ الی ۴ ماه نگهداری نمایید. در نتیجه شما باید بخشی از پس انداز خود را که در کوتاه مدت به آن نیاز ندارید به این صندوق ها اختصاص دهید. تا بتوانید بازدهی خوبی داشته باشید. برای خرید این صندوق ها شما می توانید از کارگزاری کد بورسی دریافت نمایید و با توجه به تحقیقات و مشاوره گرفتن از از کسانی که در بازار بورس تحلیلگران قوی می‌باشند صندوق مناسب خود را شناسایی نمایید. شما می توانید سفارش خود را در سامانه معاملات آنلاین انجام دهید و صندوق را دریافت خریداری کنید. بعد از کسب سود به میزان مناسب می توانید قسمتی یا کل صندوق را به راحتی در بازار بورس به فروش برسانید و از سود حاصل از سرمایه گذاری در این صندوق استفاده نمایید.