یکی از روش ها و شیوه های رایج و پر کاربرد در دوره معاصر روش پرایس اکشن است. امروزه بسیاری از معامله گران و فعالان در این حوزه به استفاده از آن می پردازند. از این رو، لازم است با این شیوه معامله گری در بازارهای مالی و بورس آشنایی داشت و بر این اساس اقدام به معامله و خرید و فروش کرد.

تعریف پرایس اکشن

برای این که بتوان با شیوه و طریقه معامله با پرایس اکشن آشنا شد، لازم است که ابتدا آن را به صورت دقیق و صحیح تعریف کرد و سپس بر این اساس اقدام انجام معامله کرد. پرایس اکشن (Price Action) به بیان ساده تر و راحت تر یک تکنیک معامله گری و تحلیل بازار است. این تکنیک به معامله گر اجازه می دهد که با استفاده از آن بتواند تصمیمات خود را برای انجام معاملات با استفاده از حرکات واقعی قیمت ها در بازار بگیرد.

این شیوه معامله بر عکس سایر شیوه ها و روش ها که با استفاده از اندیکاتورهای مختلف انجام می شود و معمولا حرکت آنها عقب تر از حرکت قیمت ها می باشد، حرکات فعلی قیمت ها در بازار را نشان می دهد. البته این بدین معنی نیست که استفاده از اندیکاتورها و سایر ابزارهای برای معامله مناسب نیست. چرا که با تحلیل قیمت های قبلی می توان به پیش بینی دست دست و قیمت ها را در آینده نزدیک پیش بینی کرد. بنابراین معاملات بر اساس پرایس اکشن به این معنا می باشد که مبنای تصمیمات معامله گر بر اساس حرکات قیمت یک دارای قرار دارد.

پرایس اکشن یکی از زیر شاخه های تحلیل تکنیکال می باشد. در این روش، معامله گران با استفاده از کندل استیک ها بازار را بررسی می کنند. هدف این روش، این است که بتواند نقاطی را در بازار پیدا کند که احتمال باز گشت بازار در آن سطوح بسیار بالا می باشد.

نحوه کار و استفاده از پرایس اکشن

برای این که بتوان با استفاده از این ابزار، بازار را به خوبی و دقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار داد، لازم است مرحله به مرحله با کارکرد و نحوه استفاده از آن آشنا شد و بر این اساس اقدام به معامله و یا کار نمود.

  • یافتن روند بازار:

اولین مرحله در پرایس اکشن این است که که بتواند روند بازار را پیدا کرد. باید بتوان تشخیص داد که بازار روند دارد و یا بدون روند است که تشخیص آن برای موفقیت معاملات بسیار اثر گذار می باشد.

  • یافتن سطوح حمایت، مقاومت و یا محدوده تقاضا و عرضه:

مرحله دوم برای استفاده از پرایس اکشن این است که بتواند سطوح مقاومت و حمایت و یا محدوده تقاضا و عرضه را شناسایی نمود. محدوده ای که خریداران به دنبال ورود به بازار هستند را محدوده تقاضا می گویند. ولی محدوده ای که فروشندگان منتظر روده به بازار و پایین آوردن قیمت ها می باشند، محدوده عرضه است. بنابراین و به عبارت ساده تر و راحت تر می توان گفت که محل تجمع خریداران محدوده تقاضا و محدوده تجمع فروشندگان محدوده عرضه نام دارد.

  • سیگنال یابی:

مرحله سوم در این استفاده از پرایس اکشن سیگنال یابی می باشد. بعد از این که توانستید روند بازار را مشخص کنید و سطوح بازگشتی آن را تعیین کنید. در این صورت معامله گر می تواند در محدوده های احتمالی بازگشتی بازار اقدام به سیگنال یابی کند. در الگوهای کندل استیک قدرت استراتژی پرایس اکشن نهفته است. برای سیگنال یابی می توانید از الگوهای مختلف استفاده کنید. ولی با این وجود دو الگوی اصلی و مهم برای این کار وجود دارد که عبارتند از پین بار و الگوی کندل پوششی می باشد. به این صورت معامله گر می تواند با به وجود آمدن یکی از این دو الگو شرایط ورود به معامله را بررسی کند.

  • انطباق:

مرحله چهارم در استفاده از پرایس اکشن مرحله انطباق می باشد. در این مرحله باید به این نکته توجه داشت که هر سیگنالی به این معنی که می توان به معامله وارد شدن نمی باشد. چرا که معمولا استراتژی پرایس اکشن سیگنال های قوی صادر می کند ولی این سیگنال ها به معنی این که تمام معاملات موفقیت آمیز است نمی باشد. از این رو، باید از اصل انطباق برای افزایش موفقیت مبتنی برای الگوهای پرایس اکشن و حرکات قیمتی استفاده کرد.

در اصل انطباق باید به این نکته توجه داشت که حداقل دو عامل با سیگنال های ظاهر شده انطباق داشته باشند و در یک راستا باشند. به این صورت که اگر ما در سطح حمایت هستیم و بازار در محدوده تقاضا قرار دارد، در این صورت، تنها در زمانی می توان وارد بازار معامله شد که سیگنال های صعودی صادر شود.

مزیت های استفاده از پرایس اکشن

استفاده از پرایس اکشن دارای مزیت های زیادی است که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره نمود.

  • رایگان بودن:

در درجه اول باید گفت که استفاده از آن رایگان است و نیازی نیست که هزینه ای بابت آن پرداخت شود.

  • سادگی و راحتی استفاده:

از دیگر مزیت هایی که پرایس اکشن ها دارند سادگی و راحتی استفاده از آنها می باشد. برای استفاده از آنها نیازی به استفاده از نرم افزارهای اضافی نمی باشد. بلکه پرایس اکشن ها همه اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار می دهند.

  • استفاده و کاربردهای گسترده:

از جمله مزیت هایی که این روش معامله دارد، این است که پرایس اکشن ها در هر نوع بازاری و هر موقعیتی قابل استفاده است و برای استفاده از آنها محدودیتی وجود ندارد. از این ابزار می توان در بازار سهام، بورس، فارکس، آتی، کالا و غیره … استفاده کرد.

  • امکان کار با هر نرم افزاری:

از دیگر ویژگی ها و مزیت های مهم و کاربردی پرایس اکشن این است که می توان آن را با هر نرم افزاری استفاده کرد. بنابراین می توان آن را با نرم افزارهایی مانند نینجا تریدر، ترید استیشن و یا هر نوع دیگری از نرم افزارها امکان استفاده دارد.

  • سریع بودن:

در کنار مزیت ها و ویژگی هایی که پرایس اکشن ها دارند می توان به سریع بودن آنها نیز اشاره کرد. پرایس اکشن ها هیچ گونه تاخیر قیمتی ندارند و از این رو، برای دادن اطلاعات قیمتی گذشته به شما موثر نخواهند بود. بلکه می توانند اطلاعات قیمتی فعلی را در اختیار شما قرار دهند.

  • همه کار بوده:

در نهایت باید به دیگر ویژگی و خصوصیات این پرایس اکشن ها اشاره کرد و آن همه کار بودن آنها می باشد. در پرایس اکشن ها می توان همه چیز را با هم ترکیب کرد، بدون این که در اطلاعات ترکیب شده تداخلی به وجود آید.

با وجود این همه این ویژگی ها و مزیت هایی که برای پرایس اکشن می توان بر شمرد، باید گفت که پرایس اکشن یک عیب اصلی هم دارد.
بزرگترین و اصلی ترین عیبی که برای آن می توان برشمرد این است که یادگیری آن نیاز به صرف زمان زیادی و تمرین بسیار دارد. اگر چه با استفاده از پرایس اکشن از روز اول می توان به معامله دست زد، ولی با این وجود باید گفت که هر چقدر بیشتر از آن استفاده کنید و آموزش های لازم را ببینید در این صورت موفقیت خود را می توانید افزایش دهید و با تجربه بیشتر و مهارت بالاتری از پرایس اکشن استفاده کنید.