بازار بورس و بازار ارزهای دیجیتال از جمله بازارهای محبوب در دوره معاصر هستند. برای افرادی که امروزه در عرضه بازار دیجیتال و یا بازار بورس فعالیت می کنند، آشنایی با شباهت ها و تفاوت های این دو بازار بسیار مهم است. بسیاری از افراد که در هر دو بازار به صورت همزمان فعالیت می کنند، به خوبی می دانند که میان این دو نوع بازار تفاوت های بسیاری وجود دارد. از این رو، برای موفقیت در بازار ارزهای دیجیتال و بازار بورس باید با تفاوت های این دو نوع بیماری آشنایی داشت.

بازار بورس و بازار ارزهای دیجیتال

بازار بورس از جمله بازارهای محبوب و پر طرفدار در دوره کنونی می باشد. بازار بورس در برداشت اول به معنای بازاری است، که در آن خریداران و فروشندگان به فروش اوراق بهادار مانند سهام و غیره می پردازند و دارایی های خود را مانند سهام، اوراق مشارکت و غیره را معامله می کنند. افراد مختلف با هدف کسب سود در بازار بورس به معامله می پردازند.

در کنار بازار بورس که امروزه محبوبیت زیادی در بین مردم دارد، باید از بازار ارزهای دیجیتال نیز به عنوان بازاری جدید و نوظهور در کنار بازارهای دیگر نام برد. بازار ارزهای دیجیتال، بازاری است، که در آن افراد مختلف به خرید و فروش انواع ارزهای دیجیتالی می پردازند. از جمله این ارزها، می توان به ارزهایی مانند بیت کوین و غیره اشاره کرد. این بازار از جمله بازارهای مالی است که خرید و فروش آن به صورت مداوم و همیشه وجود دارد.

مقایسه بازار بورس و بازار ارز دیجیتال

وقتی که صحبت از بازار بورس و ارز دیجیتال می شود، آشنایی با تفاوت هایی آن ها و مقایسه این دو نوع بازار از اهمیت بسیاری برخوردار است. چرا که تنها بعد از آشنایی و تشخیص تفاوت هایی که بین این دو نوع بازار وجود دارد، می توان به موفقیت در هر کدام از این دو نوع بازار اشاره کرد. از جمله تفاوت هایی که ما بین بازارهای بورس و ارز دیجیتال وجود دارد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– تایم کاری

اولین و شاید یکی از مهم ترین تفاوت هایی که بین بازار بورس و بازارهای ارز دیجیتال وجود دارد و می توان به آن اشاره کرد، تایم کاری این دو نوع بازار است. در این ارتباط باید، گفت که بازار ارزهای دیجیتال به صورت بیست و چهار ساعته فعال می باشند و هیچ گونه تعطیلی در آن ها وجود ندارد. در روزهای تعطیل و غیر تعطیل و به صورت شبانه روزی بازار ارزهای دیجیتال در حال کار است. در حالی که بازار بورس در روزهای تعطیل بسته می باشند و کار نمی کنند. علاوه بر این، بازار بورس بیست و چهار ساعته کار نمی کند و در پایان روز تعطیل می شود. بازار بورس معمولا ساعت نه و نیم باز می شود و در پایان روز در ساعت چهار بعد از ظهر تعطیل می شود. وقتی بازار بورس تعطیل می شود، دیگر قیمت ها تغییر نمی کند. اما ارزهای دیجیتال در هر لحظه می تواند تغییر کند.

– ثبات

ثبات بازار از دیگر گزینه ها و مواردی است، که در مقایسه بازار بورس و بازار دیجیتال باید به آن اشاره کرد، ثبات بازار است. مسلما همه سرمایه داران و معامله گران به دنبال، سرمایه گذاری در بازاری هستند، که ثبات بیشتری داشته باشند. وقتی بحث سرمایه گذاری پیش می آید، معامله در بورس برای بسیاری از افراد گزینه پایدارتر و امن تری محسوب می شود. ولی با این حال، بازار بورس خطرهایی نیز به دنبال دارد. البته باید، در نظر داشت، که سرمایه گذاری همیشه به همراه برخی ریسک های بالقوه است.

از این رو، سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات زیاد آن در طول روز، ریسک بیشتری نیز دارد. اگر چه در بازار بورس نمودارها و گراف ها در حال نشان دادن بالا و پایین شدن قیمت ها است، که این به معنی نوسانات بازار است، ولی با این حال، ارزهای دیجیتال نوسانات بیشتری دارند و به شدت بی ثبات هستند. بنابراین امکان پیش بینی قیمت ها در بازار ارزهای دیجیتال حتی برای سرمایه گذاری با تجربه هم دشوار و سخت است. بنابراین در یک جمع بندی کلی می توان گفت که بازار ارزهای دیجیتال کم ثبات تر از بازار بورس می باشند و نوسانات آن ها ذاتا بیشتر است. این در حالی است، که نوساسات قیمت در بازار بورس سهام به نسبت کمتر و آهسته تر است.

– فیزیکی و مجازی بودن

یکی از مهم ترین و شاید اصلی ترین تفاوتی که ما بین بازار بورس و بازار ارز دیجیتال وجود دارد، فیزیکی و مجازی بودن آنها است. بازار بورس، بازاری است، که در یک مکان خاص قرار دارد و افراد به عنوان معامله گران برای خرید و یا فروش به آن جا رجوع می کنند. اگر چه امکان خرید و فروش سهام به صورت غیر حضوری نیز وجود دارد و می توان با استفاده از اینترنت هم در این بازار فعالیت کرد. این در حالی است، که بازار ارزهای دیجیتال به صورت کلی بازاری مجازی است. این نوع از بازارها، هیچ محل و مکان ثابتی ندارند و به همین دلیل خرید و فروش در این بازار به صورت غیر حضوری و با استفاده از فضای مجازی انجام می شود.

تجزیه و تحلیل بازار

تجزیه و تحلیل بازار هم برای همه فعالان در این عرصه بسیار مهم است. با تجزیه و تحلیل بازار می توان به وضعیت بازار پی برد و بر اساس استراتژی های مشخص و با استفاده از نرم افزارهای مختلف مانند نرم افزارهای تحلیل تکنیکال به پیش بینی قیمت ها پرداخت. این در حالی است، که تجزیه و تحلیل بازار ارزهای دیجیتال به مراتب دشوارتر و سخت است. تجریه و تحلیل این بازار حتی برای افراد حرفه ای نیز آسان نیست. به همین دلیل است، که بسیاری از سرمایه گذاران در بازار ارز دیجیتال از قاعده ریسک و سود استفاده می کنند. یعنی هر چه ریسک بیشتری کنند، احتمال سود بیشتری دارند. در حالی که در بازار بورس روزانه بیشتر از ۲۰ درصد شاهد رشد قیمت ها نیستم. این قاعده یکی از مهم ترین ویژگی های بازار بورس محسوب می شود.

جمع بندی

در نهایت باید گفت که بازار بورس و بازار ارزهای دیجیتال تفاوت های بسیاری با هم دارند. تفاوت هایی که آشنایی با آنها سبب می شود، که بسیاری از سرمایه گذاران و معامله گران در این بازارها بتوانند موفقیت و سود مناسب خود را به دست آورند. اگر چه هنوز برخی از مردم در این فکر هستند، که بازار ارزهای دیجیتال همانند بازار بورس و سایر بازارهای سنتی است، ولی با این حال، باید گفت که این یک برداشت اشتباه و غلطی می باشد. تنها زمانی می توان به این اشتباه پی برد، که وارد هر دو این بازار شد. وقتی وارد این بازارها می شویم، برای موفقیت و سرمایه گذاری باید به تفاوت های آنها با هم دیگر توجه کرد. بازار ارزهای دیجیتال، بازاری است، که به رسمیت شناخته نشده و هیچ دولتی بر آن کنترل و نظارت ندارند. در حالی که بورس بازاری مشخص و تا حدودی تحت نظارت دولت ها است. بازار ارزهای دیجیتال صرافی و مکانی مشخص و خاصی ندارند، ولی بازار بورس در یک جای ثابت قرار دارد و افراد می توانند به صورت حضوری به آن مراجعه نمایند. در نهایت باید گفت که تفاوت های زیادی بین بازار بورس و بازار دیجیتال وجود دارد و افراد متخصص و با تجربه به این تفاوت ها واقف هستند و از آن ها آگاهی دارند.