یکی از مهم ترین و اصلی ترین ابزارهای مورد استفاده در تحلیل تکنیکال میانگین ها می باشد. میانگین ها انواع و اقسام مختلف و متفاوتی دارند، که هر کدام از آن ها به دلیل داشتن ویژگی ها و خصوصیات خاص با همدیگر فرق می کنند و استفاده های مختلفی دارند. استفاده از انواع میانگین ها در تحلیل تکنیکال بسیار مهم و ضروری است و با استفاده از آن می توان به بهترین و مناسب ترین صورت به تجزیه و تحلیل بازار پرداخت. از این رو، در این مقاله به بررسی میانگین ها در تحلیل تکنیکال و تفاوت هایی که بین میانگین متحرک ساده و متحرک نمایی وجود دارد می پردازیم.

میانگین ها در تحلیل تکنیکال

به طور کلی پنج نوع میانگین در تحلیل تکنیکال وجود دارد. این میانگین ها عبارتند از میانگین ساده ( Simple)، میانگین نمایی ( Exponential)، میانگین مثلثی (Triangular)، میانگین متغیر (Variable) و یا به میانگین وزنی (Linear Weighted) اشاره کرد. از این میانگین ها از جمله شاخص های مورد استفاده زیاد در تحلیل تکنیکال می باشد. نمودارهای میانگین متحرک با حذف نوساسان قیمت می توانند به سرمایه گذار بهترین کمک را بکنند تا بتواند تصویر بهتری از متوسط قیمت و روند قیمتی آن داشته باشید. این نوع میانگین برای شاخص های قیمتی دنباله رو استفاده می شود. این نمودار به طور کلی متوسط قیمت سهام را در گذشته نشان می دهد.

همان طور که گفتیم پنج نوع میانگین متحرک در تحلیل تکنیکال وجود دارد، یکی از آن ها میانگین متحرک ساده است و دیگری میانگین متحرک نمایی محسوب می شود. این دو نوع میانگین دارای شباهت و تفاوت هایی می باشند، که برای استفاده از آن ها لازم است، که با شباهت ها و تفاوت های آن ها آشنا بود. ولی قبل از بررسی هر یک از این میانگین ها، بهتر است، ابتدا برخی مفاهیم و اصطلاحات رایج در این میانگین ها را مورد بررسی قرار داد و سپس به مقایسه آن پرداخت. به طور کلی معامله گران و سرمایه گذاران ار میانگین های متحرک برای مشخص کردن محدوده های مناسب برای معامله و همچنین شناسایی روندها و تحلیل های بازار استفاده می کنند. میانگین های متحرک به تحلیل گران و سرمایه گذاران در بازار کمک می کند، تا بتوانند روند و یا عدم وجود روند را در بازار شناسایی نمایند.

میانگین متحرک نمایی

عبارت و اصطلاح میانگین متحرک نمایی (Exponential Moving Average) است که امروزه در تحلیل تکنیکال به اختصار (EMA) یاد می شود. در این نوع از میانگین متحرک برای محاسبه وزن و اهمیت بیشتری به داده های جدید داده می شود.

این نوع میانگین بیشتر به انوان میانگین متحرکی که وزن نمایی دارد، شناخته می شود. این میانگین به صورت طبیعی و ویژه با تغییرات قیمت واکنش نشان می دهد. سرمایه گذاران و معامله گران معمولا از این میانگین ها در بازه های زمانی مختلف استفاده می کنند. از جمله این بازه های زمانی می توان به میانگین های متحرک ۲۰ روزه، ۳۰ روزه، ۹۰ روزه و حتی ۲۰۰ روزه اشاره کرد. ولی با این حال، معمولا میانگین های متحرک ۱۲ روزه و ۲۶ روزه از جمله رایج ترین میانگین های کوتاه مدت می باشند. با استفاده از این میانگین می توان حرکات بازار را مورد تایید قرار داد و اعتبار آن ها را اندازه گیری نمود. از این رو، این میانگین برای افراد و تاجرانی که به صورت روزانه و در بازارهای ناپایدار داد و ستد دارند، کاربرد بیشتری دارد.

میانگین متحرک ساده

از دیگر نوع های میانگین متحرک می توان به میانگین متحرک ساده اشاره کرد. این میانگین یک نوع میانگین حسابی است که برای محاسبه آن می توان به جمع قیمت های نهایی جدید و تقسیم آن بر تعداد دوره های زمانی اشاره کرد. بنابراین این میانگین به وسیله جمع قیمت هایی نهایی سهام برای تعدادی از بازه های زمانی محاسبه می گردد. بعد از محاسبه حاصل جمع را بر تعداد دوره ها تقسیم می نماید. این نوع میانگین به راحتی و آسانی قابل تنظیم است. به دلیل این که این نوع میانگین نوسانان را کاهش می دهد به همین دلیل امکان مشاده روند قیمتی سهام را آسان تر می نماید. اگر این میانگین به سمت بالا برود، به این معنی است که قیمت سهام روز به افزایش است و اگر به سمت پایین برود، به این معنی است، که قیمت سهام در حال کاهش است. بنابراین هر چه چارچوب زمانی میانگین متحرک طولانی تر باشد، در این صورت میانگین متحرک ساده تر و یکنواخت تر خواهد بود.

برای میانگین متحرک امروزه از دو الگوی تجاری محبوب استفاده می شود که این دو الگو عبارتند از Death cross و golden cross می باشند. الگوی تجاری Death cross زمانی رخ می دهد که میانگین ساده ۵۰ روزه و زیر میانگین متحرک ۲۰۰ روزه عبور کند. در این صورت میانگین ساده نشان از ضرر و زیان می دهد و به این معنی است که سیگنال نزولی است. اما الگوی تجاری Golden cross برای زمانی است، که میانگین متحرک کوتاه مدت از بالای میانگین متحرک بلند مدت عبور کند. در این حالت میانگین می تواند نشانه دهنده افزایش سود بیشتر باشد.

تفاوت ها و شباهت های موجود بین میانگین متحرک ساده و نمایی

  • تفاوت ها

اگر چه هر دو این نوع از متحرک ها بسیار رایج و پر کاربرد می باشند، ولی با این حال، بین آن ها تفاوت های زیادی وجود دارد، که در زمان کار کردن باید به آن توجه و دقت داشت. از جمله تفاوت هایی که بین این دو نوع میانگین وجود دارد، می توان به این موارد اشاره کرد:

  • حساسیت: یکی از مهم ترین و اصلی ترین تفاوت های موجود میان دو نوع میانگین متحرک ساده و نمایی حساسیت آن ها نسبت به هر کدام از تغییرات داده های استفاده شده در محاسبه می شد. همان طور که گفته شد، میانگین متحرک نمایی وزن بیشتری به قیمت های اخیر نشان می دهد. این در حالی است، که در نیانگین متحرک ساده به همه مقادیر وزن یکسانی داده می شود.
  • دقت: به دلیل این که میانکین متحرک نمایی بیشتر به قیمت های اخیر واکنش نشان می دهد تا به داده های قدیمی تر. به همین دلیل دقت زمانی بهتری دارد. همین مساله موجب شده است، که گرایش های زیادی در میان معامله گران نسبت به استفاده از میانگین متحرک نمایی باشد.
  • شباهت ها

  • ابزارهای مشترک: میانگین متحرک ساده و نمایی هر دو برای ایجاد سیگنال های خرید و فروش و بر اساس تقاطع ها (crossover)، واگرایی های (divergence) و میانگین های تاریخی (historical average) استفاده می شود.
  • تفسیر: از دیگر شباهت هایی که بین این دو نوع میانگین متحرک در تحلیل تکنیکال وجود دارد، تفسیر شدن آن ها به یک شکل است. به همین دلیل است، که معمولا همه معامله گران و سرمایه گذاران از این اندیکاتورها برای هموار سازی نوسانات قیمت استفاده می کنند.

معایب میانگین های متحرک

با وجود این که استفاده از میانگین های متحرک به دلیل مزیت هایی که دارند، بیشتر استفاده می شوند. ولی با این حال، این میانگین ها دارای معایبی نیز دارند. از جمله این معایب می توان به این موارد اشاره کرد:

– پیش بینی ناپذیری: یکی از اصلی ترین عیب های این میانگین ها می باشد، که به دلیل محاسبه بر اساس داده های انجام می شود.

– سیگنال های زیاد: یکی دیگر از مشکلات این میانگین ها، تولید سیگنال های زیاد در زمانی است که قیمت ها نوسان دارند.