سوال اکثر سهامداران تازه وارد بازار بورس این است که آیا ما در همه سهام های عرضه اولیه شرکت کنیم؟ و یا چه زمانی این سهام را به فروش برسانیم تا به سود بیشتری دست پیدا کنیم؟ آیا عرضه اولیه متضرر هم می شود؟ یکی از سهام های پر اطمینان بازار بورس، عرضه اولیه می باشد که همواره با استقبال چشمگیری روبه رو می شود زیرا در این عرضه سهام شرکت ها در کف قیمتی عرضه می شوند که باعث اطمینان خاطر سهامداران برای به دست آمدن سود می شود.

عرضه اولیه باعث رونق بازار بورس می شود. عرضه اولیه برای هر سهام همواره با استقبال سهامداران مواجه می شود. ولی تا چه زمانی می توان این سهام را در سبد خود نگهداری کرد؟ سرمایه گذار همواره به دنبال کسب سود است . بنابراین به تمام سرمایه گذاران  توصیه می‌کنیم که در تمامی عرضه های اولیه شرکت ها مشارکت کنند.  بهتر است درباره نمادی که می خواهد عرضه اولیه شود مطالعه داشته باشید. عموما  دیدگاه مثبتی در رابطه با عرضه اولیه سهام وجود دارد. سرمایه‌گذاران تمایل زیادی به خرید سهام دارند. در سقف قیمت معاملاتی خرید عرضه اولیه همواره تب خرید زیادی وجود دارد که این موضوع در روزهای معاملاتی بعد از عرضه اولیه نیز تکرار می‌شود. که موجب سود معاملاتی بالایی در عرضه اولیه سهام می شود. عموماً در دنیا قیمت فروش عرضه اولیه سهام را طوری معین می کنند تا شرکت کنندگان بتوانند از بازدهی ۱۰ تا ۲۰ درصدی آن استفاده کنند.

همواره سعی کنید  چند تحلیل بنیادی از سایت های معتبر را درباره عرضه اولیه که می خواهید خرید کنید مطالعه نمایید. اگر در تحلیل های که خوانده اید گران بودن قیمت سهام در عرضه اولیه را نتیجه گرفتید باز هم خرید آن عرضه را توصیه کنیم. زیرا سهامی که در چنین موقعیتی وجود دارد ارزش خرید را دارد فقط سود آن نسبت به باقی عرضه اولیه کمتر می باشد.

 اندازه شرکت

برای تعیین اندازه شرکت شما می توانید تعداد سهام شرکت را در قیمت پایانی سهام ضرب نمایید. اگر ارزش ریالی آن کمتر از هزار میلیارد ریال بشود این شرکت در سهام شرکت کوچک جای می گیرد. ولی اگر ما بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ میلیارد ریال دسته بندی قرار بگیرد شرکت متوسط است و بالاتر از آن جزء شرکت های بزرگ به شمار می رود. جالب است بدانید که معاملات سهام  شرکت های کوچک در عرضه اولیه عموماً بازدهی بالای ۵۰ درصد را شاهد هستند. ولی عرضه سهام های اولیه شرکت های بزرگ زیاد با هیجان خیلی بالا حرکت نمی کنند.

زمان عرضه اولیه بسیار مهم است وقتی که بازار بورس در دوره رشد و رونق قرار دارد. بازدهی عرضه اولیه عموماً بسیار بیشتر است از زمانی که این بازار در رکود قرار می گیرد. اما وقتی بازار پر رونق است صف های سنگینی برای خرید عرضه های اولیه وجود دارد که که این خود موجب افزایش قیمت این سهام ها می شود. نکته دیگری که برای عرضه اولیه می‌توان عنوان کرد  این است که به دلایل مختلف عرضه اولیه همواره در سقف قیمت ایجاد می شود و تقاضای بالایی دارد. در روش بوک بیلدینگ در عرضه اولیه تعداد سهامی که به هر فرد می رسد بسیار کم است در نتیجه سهامدار عمده باید از سهم حمایت کنند و از طریق عرضه سهم در معاملات روزانه باعث رشد آن شود. هنگامی که سهم های عرضه اولیه در بازار بورس مورد معامله قرار می‌گیرد دارای حجم مبنا می شود. سهامدار عمده می بایست عرضه روزانه را به گونه ای انجام دهد که حجم مبنا پر شود. در نتیجه قیمت پایانی مثبت ۵ بخورد. برخی نماد ها که از سوی سهامدار عمده مورد حمایت قرار نمی گیرد ممکن است است حجم مبنا را پر نکند که اثر منفی بر تقاضای سهم دارد و باعث پایین آمدن صف خرید آن ‌شود.گاهی اوقات در چند روز نماد دارای صف خرید بسیار سنگینی است که باعث رشد قیمتی سهام شما می شود. ولی در یک روز با عرضه بسیار زیاد از طرف سهامدار عمده صف خرید جمع می شود. و این باعث کاهش قیمت سهام عرضه اولیه خواهد شد و امکان دارد اولین منفی در عرضه اولیه سهام شما نقش ببندد.

حال این تصمیم با شماست که می خواهید با این سهم بمانید یا از آن خارج شوید. بسیاری از افراد با اولین منفی خوردن سهام عرضه اولیه از آن سهم خارج می‌شوند. این ایده بسیار خوبی برای کسانی که دنبال بازده کوتاه مدت هستند می باشد. ولی برای کسانی که به دنبال سود های میان مدت و یا بلند مدت هستند نگهداری سهم سود های قابل توجه بیشتری به آنها خواهد داد. در عرضه اولیه همواره قیمت سهام در کف قیمت می باشد در نتیجه در بلندمدت شما حتما به بازدهی ۱۰۰% خواهید رسید. برخی افراد بعد از بازدهی ۱۰۰% اقدام به فروش عرضه اولیه خود می کنند. افراد مختلف سیاست های فروش مختلفی برای عرضه اولیه دارند. شما با توجه  به شرایط خود و همچنین شرایط بازار می توانید تصمیم به فروش عرضه اولیه در زمان مناسب بگیرید. عرضه اولیه عموماً برای سرمایه گذاری بلند مدت سهم بسیار ارزشمندی می‌باشد حتی اگر این سهم مربوط به شرکت های کوچک باشد.

ولی برای بازدهی کوتاه مدت بهتر است با دیدن اولین منفی در پرتفوی خود اقدام به فروش سهام عرضه اولیه نمایید. برخی افراد با دیدن اولین منفی و فروش سهام به خود تصمیم به خرید عرضه اولیه دیگری می گیرند که فکر خوبی است. ولی برخی دیگر به سود های بیشتر در بلندمدت اعتقاد دارند. در نتیجه با سهام خود ماه ها می مانند. با توجه به مطالبی که بیان شد روش خاصی برای فروش عرضه اولیه سهام وجود ندارد این کاملاً بستگی به سیاست های مالی فرد حقیقی یا حقوقی دارد.

حال سوال این است که چه زمانی سهام متعادل می شود و اولین منفی را می خورد؟

برای سهام های مختلف این زمان متفاوت است. برخی سهام ها تا مدت کوتاه ۴ الی ۵ روزه کاری به تعادل می رسند و صف خرید آنها جمع می شود. ولی برخی سهام ها نیز بوده اند که تا یک ماه صف خرید داشتند. شما باید هر روز کاری سهام های تان را چک کنید و با ریختن صف خرید سهام خود را بفروشید. اگر سهامدار میان مدت هستید بهتر است به میزان دو الی سه ماه سهامداری کنید. تا سهام شما رشد ثانویه را تجربه کند. و اگر به آینده بازار بورس خوش بین هستید می‌توانید عرضه اولیه خود را تا یک سال و حتی بیشتر نگه دارید.  بازار بورس سال ۹۸ نشان داد که سهامدارانی که عرضه اولیه را نگه داشتند تا چندین برابر سود کسب کردند . برخی افراد که  به سهام خود مطمئن هستند  روزهای پس از عرضه اولیه نیز شروع به خریداری سهم می‌کنند زیرا محدودیت خرید فقط برای روز عرضه اولیه وجود دارد و پس از آن این محدودیت برداشته می شود. عموماً نماد‌هایی که به تازگی در عرضه اولیه داشته اند تا مدتی مورد توجه سهامداران هستند. در جو مثبت بازار افراد کمتری به فروش سهام فکر می‌کنند . شرایط بازار برای فروش هر نوع سهمی مانند سهم های عرضه اولیه بسیار مهم است. انتشار اطلاعات و یا اکاذیب و شایعات نیز تاثیر مستقیم بر بازار بورس می گذارد. شما باید همواره گوش به زنگ بازار بورس باشید تا بتوانید در در بهترین شرایط از سهم خارج شویم و سود مطلوبی به دست آورید.