اکثریت معامله گران و افراد فعال در بازار بورس و سایر بازارهای مالی به صورت کلی و یا به صورت دقیق با پرایس اکشن آشنایی دارند. پرایس اکشن یکی از روش های معامله می باشد، که در بازارهای مختلف مالی مورد استفاده قرار می گیرد. در این شیوه معامله از الگوهای مختلف استفاده می شود. ولی با این وجود، گاهی در پرایس اکشن الگوهای جعلی وجود دارند که لازم است در زمان خرید و فروش به آن دقت و توجه کرد. از این رو، در این مقاله به بررسی الگوهای جعلی پرایس اکشن می پردازیم.

پرایس اکشن

یکی از شیوه های معامله گری در انواع بازارهای مالی استفاده از پرایس اکشن می باشد. در این روش و شیوه معامله تنها داده های مورد نیاز و مورد توجه قیمت ها می باشد که مبنای تحلیل قرار می گیرد. به این صورت تریدر می تواند نقاط خروج و ورود را مورد شناسایی قرار دهد.

در شیوه معامله به صورت پرایس اکشن از هیچ گونه اندیکاتوری استفاده نمی شود. همگی تحلیل ها در این شیوه بر روی نمودار قیمتی ساده قرار دارد و به این صورت انجام می شود. پرایس اکشن به تحلیل گران و معامله گران این اجازه را می دهد که حرکات زنده و واقعی قیمت ها را دنبال کنند. از این رو، معامله گران دیگر حواس شان به اندیکاتورهایی که معمولا از قیمت جا می مانند نمی شود. چرا که در بسیاری از مواقع اطلاعات زیادی که در تریدرها جمع می شوند، نه تنها به درد معامله گران نمی خورد، بلکه سبب پرت شدن حواس آنها نیز می شود. به همین دلیل است که پرایس اکشن به یکی از روش ها و شیوه های مطلوب و مناسب در معامله گری تبدیل شده است.

پرایس اکشن معمولا به قیمت ها در یک بازه زمانی که بر روی نمودار رسم شده است اشاره دارد. از دیدگاه های مختلفی در پرایس اکشن می توان برای مشخص کردن روندهای قیمتی استفاده کرد. علاوه بر این در این روش معامله از الگوهای مختلفی استفاده می گردد. با استفاده از انواع این الگوها و روش ها می توان به راحتی و آسانی انواع معاملات را به صورت دقیق و درست انجام داد و به این صورت موفقیت را به دست آورد. ولی با این وجود در پرایس اکشن الگوهای جعلی نیز وجود دارد. از این رو، معامله گران و تحلیلگران بازار باید به این الگوها و نمودارهای غیر واقعی و جعلی توجه کنند و در زمان  معامله آنها را تفکیک کرده و شناسایی نمایند.

الگوهای جعلی در پرایس اکشن

با وجود این که پرایس اکشن یکی از بهترین و مناسب ترین شیوه و روش معامله گری در بازارهای مالی مختلف می باشد. ولی با این وجود می توان گفت که پرایس اکشن جعلی هم وجود دارد که الگوهای نادرست را نشان می دهد. از این رو، لازم است، در کنار آشنایی با پرایس اکشن که در مقالات قبل به آن پرداخته شد و می توانید آن را در همین سایت مورد مطالعه قرار دهید. به بررسی پرایس اکشن جعلی و چگونگی و مشخصات آن پرداخته شود.

با شنیدن الگوهای جعلی در پرایس اکشن شاید دچار تعجب شوید. ولی با این حال، باید گفت که این الگوها وجود دارند و بخشی از روند معامله هستند که باید به آنها دقت کرد. الگوهای جعلی الگوهایی می باشند که در پرایس اکشن وجود دارند و بسیار قدرتمند نیز می باشد. فریفتن حریف و همچنین برگشت در بازار مهمترین و اصلی ترین بازتاب الگوهای جعلی در پرایس اکشن می باشد. از این رو، شناخت الگوهای شمعی مانند اینساید بار و پین بار و غیره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

وقتی از الگوی جعلی در بازار صحبت می کنیم، منظور این است شکست جعلی از الگوی اینساید بار است که به وجود می آید. به این صورت که، زمانی قیمت ها در ابتدای الگوی اینساید بار شکسته می شود، اما پش از آن قیمت به سمت دیگری راهش را بر می گرداند. در این صورت منجر به شکست جعلی در ساتار اینساید بار می شود.

بنابراین وقتی در الگوی جعلی نمودار را نگاه می کنیم، می توانیم به معنی پشت پرده آن پی ببریم. به این صورت که بازیگران قدر بازار مانند بانک ها، صندوق های تامینی، و یا معامله گران بزرگ و غیره به صورت عمدی حد ضرر  را بر روی معامله گر قرار می دهند. در نتیجه موقعیت آنها را مکیده و برای آنها ایجاد خلا می کند. به این صورت الگوها در جهت مخالف قرار می گیرند. علاوه بر این ها، باید به معنی دیگری که در پشت الگوهای جعلی وجود دارد و به آن باید دقت کرد، اشاره نمود. به این صورت که برخی رویدادهای بزرگ بازار سبب می شود که قیمت ها به عقب برگردد و در نتیجه جهت مخالف شکسته شود.

به هر حال و به صورت کلی باید گفت که، وضعیت جعلی از جمله سیگنال های قوی می باشد. چرا که ممکن است قیمت ها در جهت مخالف جعلی به حرکت ادامه دهند. بنابراین می توان گفت که اگر شکست جعلی از موقعت اینساید بار به سمت بالا حرکت کند. در این صورت الگوی جعلی نزولی خواهد بود. در نتیجه قیمت ها به سمت پایین تر و در جهت مخالف شکست اولیه حرکت می کند.

برای روشن تر شدن بهترین این مطلب می توانید به تصویر زیر نگاه کنید. با بررسی این تصویر به راحتی و آسانی می توان الگوهای جعلی در پرایس اکشن را مورد شناسایی قرار داد و به این صورت الگوی شکست را تشخیص داد.

معامله با سیگنال های جعلی

بعد از آشنایی با الگوهای جعلی در پرایس اکشن این سوال، مطرح می شود که چگونه و چطور می توان با سیگنال های جعلی معامله کرد؟ در پاسخ به این سوال و سوالات، مشابه باید گفت که در هر شرایطی می توان با استفاده از الگوها و سیگنال های جعلی معامله کرد. تنها موردی که نمی توان در آن شرایط و زمان با استفاده از سیگنال های جعلی به معامله پرداخت، زمانی است که بازار پر تلاطم است. اما سیگنال جعلی می تواند در بازار دارای روند، و یا در بازارهایی که دارای روند می باشند و همچنین در محدوده ای یا حتی در جهت مختلف روند به کار برده شوند. البته در صورتی که سطح حمایت در سطح کلیدی باشد.

جهت ورود به پوزیشن و یا احتمال بالا را سیگنال های جعلی برای ما فراهم می کنند. همچنین این سیگنال ها می توانند نقاط واضحی از حد ضرر را برای ما مشخص و تعیین نمایند.

ویژگی بازر شکست جعلی

از ساختار اینساید بار به راحتی و وضوح می توان شکست جعلی را مشاهده کرد. این قابلیت تشخیص راحت تر و آسان تر یکی از اصلی ترین و مهمترین ویژگی خوب این سیگنال ها می باشد. علاوه بر این، باید گفت که الگوهای جعلی که نیازمند رمز گشایی نمی باشند، از جمله بهترین و مناسب ترین الگوها هستند. نکته دیگری که باید در این مورد، به آن دقت و توجه داشته باشید، این است که اگر به راحتی و دقیق نتوانید الگوهای جعلی را تشخیص دهید، در آن صورت، رو به حدس و گمان می آورید. حدس و گمان، می تواند سبب به خطر انداختن سرمایه تان شود. از این رو، حتما در این مورد با افرادی که آشنا هستند در تماس باشید و با آموزش های لازم را در این زمینه ببینید. تا به این صورت از سرمایه و دارایی خود به نحوه احسن مراقبت و نگهداری کنید.