برای بسیاری از افراد و معامله گرانی که در بازارهای مالی به ویژه بازار بورس فعالیت می کنند، فیبوناچی  نام آشنایی است. بسیاری از این افراد با فیبوناچی و ابزارهای آن آشنا می باشند. ولی با این وجود، هستند افرادی که علیرغم داشتن اطلاعاتی در این مورد، از ابزارهای پر کاربرد و پر استفاده فیبوناچی اطلاعاتی ندارند و در این زمینه نیاز به آموزش دارند. از این رو، در این مقاله به معرفی اجمالی و خلاصه ابزارهای پر کاربرد و پر استفاده فیبوناچی می پردازیم. برای آشنایی با پرکاربردترین ابزارهای فیبوناچی همراه ما باشید و این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

فیبوناچی و سطوح آن در تحلیل تکنیکال

یکی از مهمترین و اصلی ترین سطوحی که در بازارهای مالی و تحلیل تکنیکال استفاده می شود، ابزارهای فیبوناچی است. در مورد سطوح فیبوناچی قبلا مقاله ای به این عنوان کار شده است. از این رو، علاقه مندان می توانند برای آشنایی با فیبوناچی به مقاله بازار فارکس و نظریه فیبوناچی مراجعه کنند. ولی با این حال، به صورت خلاصه و برای اشاره می توان گفت که نظریه فیبوناچی از جمله رایج ترین و اصلی ترین نظریاتی است که در بازار بورس استفاده می شود. این نظریه به وسیله  لئوناردو فیبوناچی مطرح شده است. فیبوناچی ریاضیدان قرن دوازم میلادی در ایتالیا یود. می توان گفت که وی مستعدترین ریاضی دان در زمان خود بوده و یکی از برترین ریاضی دان های تاریخ شناخته می شود. ولی در کتاب خود اصولی را معرفی کرد که امروزه به سری فیبوناچی شهرت دارند. از این سری ها برای انجام معاملات به صورت موفقیت آمیز استفاده می شود. امروزه در گذر زمان نظریه فیبوناچی به وسیله دانشمندان و متفکران مختلف توسعه داده شده است و سطوح و ابزارهای مختلفی را شامل می شود. از این رو، برای افرادی که به نحوی در بازار بورس و سرمایه فعالیت می کنند، لازم است که با این ابزارها آشنایی داشته باشند و نحوه استفاده از آن ها را بدانند. تا به این صورت می توانند بهترین و سودآورترین معاملات را داشته باشند.

چرایی محبوبیت فیبوناچی در معاملات

امروزه در مورد محبوبیت فیبوناچی در معاملات کمتر کسی است که شک و تردید داشته باشد. ولی با این حال، برای بسیاری از مردم این سوال، مطرح است که چرا، فیبوناچی در معاملات محبوبیت دارد. برای پاسخ به این سوال باید گفت که از جمله دلایل محبوبیت فیبوناچی در معاملات می توان به این موارد اشاره کرد.

  1. اولین و مهمترین دلیل محبوبیت فیبوناچی در بازار معاملاتی، هندسی بودن اعداد آن می باشد. سطوح فیبوناچی از اعداد هندسی می باشند.
  2.  از دیگر دلایل محبوبیت فیبوناچی در بازارهای معاملاتی مربوط به این نکته است که سطوح فیبوناچی نقاط مرجع ملموسی را به دست می دهد. از این رو، اگر به درستی استفاده شود، مانع از به وجود آمدن سطح انتزاعی می گردد و به همین دلیل اطمینان بیشتری دارد.
  3. دلیل سوم که برای محبوبیت استفاده از سطوح فیبوناچی در بازارهای معاملاتی می توان ذکر کرد، سطوح اصلاحی و گسترش فیبوناچی است. همچنین باید به سطوح نامرئی حمایت و مقاومت نیز به عنوان دیگر دلیل محبوبیت این ابزارها در بازارهای مالی اشاره کرد.

ابزارهای پر کاربرد فیبوناچی در بازارهای مالی

امروزه سطوح فیبوناچی در تحلیل تکنیکال دارای ابزارهای مختلف و متنوعی است. ولی با این حال، برخی از ابزارهای فیبوناچی نسبت به دیگر ابزارهای آن رایج تر است و استفاده های بیشتری دارد. از جمله ابزارهای پر کاربرد فیبوناچی می توان به این موارد اشاره کرد:

  • کمان فیبوناچی

یکی از پرکاربردترین و اصلی ترین ابزارهای فیبوناچی، کمان فیبوناچی می باشد. استفاده از این ابزار همانند حالت فیبوناچی اصلاحی RET است. در واقع می توان گفت که این ابزار یک روندی است که می توان با استفاده از آن روند صعودی و یا نزولی باشد را تشخیص داد و یا اینکه نقاط حمایت و مقاومت آن را کاهش داد.

  • بادبزن فیبوناچی

از دیگر ابزارهای کاربردی و مهم فیبوناچی می توان به بادبزن فیبوناچی اشاره کرد. این ابزار، شباهت زیادی به کمان فیبوناچی دارد. از آن برای تعیین محدوده حمایت و یا مقاومت استفاده می شود. تنها تفاوتی که این ابزار، با ابزار قبلی فیبوناچی دارد، مربوط به نحوه نمایش آن است. ابزار اول، همان طور که از نامش پیداست، به صورت کمانی نمایش داده می شود. در حالی که این ابزار به صورت خطی نشان داده می شود. بنابراین در باقی موارد این ابزارها بسیار به هم شبیه هستند و از این رو، استفاده های زیادی دارند.

  • ابزار فیبوناچی زمانی

سومین ابزار کاربرد، فیبوناچی، مربوط به فیبوناچی زمانی می باشد. از این ابزار، برای تشخیص و به دست آوردن نقاطی استفاده می شود که از نظر زمانی جز نقاط عطف و یا کلیدی به شمار می روند. بنابراین یکی از ویژگی ها و مشخصه هایی که این ابزار دارد، می توان به امکان و قابلیت پیش آن اشاره کرد که زمان را می توان بر اساس آن پیش بینی کرد. برای این که این ابزار را بتوان رسم کرد، کافیست از نقطه حداکثر به نقطه حداقل یک کندل را به هم متصل کرد. در این میان یک سقف و یک کف به وجود می آید که می تواند بهترین و مناسب ترین راهنما برای ما باشد. به این صورت می توان فاصله زمانی بین ستون ها که مبین اعداد سری فیبوناچی هستند را تشخیص داد.

استفاده از فیبوناچی در بازار بورس

امروزه که بازار بورس به یکی از بازارهای پرطرفدار در جامعه تبدیل شده است، بسیاری از مردم به سرمایه گذاری در آن پرداخته اند و می پردازند. ولی با این حال، یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد به وجود می آید، نحوه استفاده از ابزارهای فیبوناچی و همچنین کمکی که استفاده از ابزارهای فیبوناچی در بازار بورس به معامله گران می کند، چیست.

برای این منظور می توان گفت که منظور از فیبوناچی در بازارهای مالی و بورس، همان خطوط حمایت و مقاومت می باشد. در بین سطوح حمایتی و مقاومتی است که قیمت سهم حرکت می کند. این خطوط بر اساس ریشه طلایی اعداد فیبوناچی به وجود می آیند و با استفاده از آن می توان روند قیمت یک سهم را در آینده پیش بینی نمود. از این رو، معامله گران در بازارهای مالی به ویژه بازار بورس می توانند از ابزارهای فیبوناچی برای معامله استفاده کنند. چرا که سطوح فیبوناچی یکی از مهمترین و اصلی ترین ابزارهای بسیار قدرتمند در تحلیل تکنیکال است. از این رو، بسیاری از معامله گرانم از سطوح فیبوناچی برای خرید و فروش خود استفاده می کنند. برای این که بتوان از ابزارهای فیبوناچی به صورت دقیق و درست استفاده کرد، باید حداقل برای چند هفته به صورت منظم حداکثر و یا حداقل قیمت سهم را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد.

علاوه بر ابزارهایی که برای فیبوناچی در این مقاله مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفتن، می توان به سایر ابزارهای فیبوناچی اشاره کرد که مورد استفاده تحلیل گران و معامله گران بازارهای مالی و بورس می باشد. از جمله این ابزارها می توان به ابزار فیبوناچی اصلاحی، ابزار فیبوناچی اکستنشن و یا گسترش، ابزار فیبوناچی پروجکشن و یا بازتاب دهنده اشاره کرد. این ابزارها هم از جمله مهمترین و اصلی ترین ابزارهای فیبوناچی می باشند که استفاده های زیادی دارند. برای آشنایی با این ابزارها همراه ما باشید و مقاله آشنایی با ابزارهای فیبوناچی را مطالعه کنید. در این مقاله به صورت خلاصه و در عین حال، تخصصی به بررسی این ابزارها می پردازیم.