امروزه برای افرادی که در بازارهای مالی به ویژه بازار بورس فعال هستند، پولبک اصطلاح بسیار آشنایی است. بسیاری از افراد شاغل در این بازارها، به احتمال زیاد این اصطلاح را در تحلیل تکنیکال ها، گفتارها و نوشته های تحلیل گران به مراتب شنیده اند و یا با آن آشنایی دارند. .ولی با این حال، اغلب افرادی که در این بازارها شاغل هستند از آن اطلاع ندارند و با آن آشنایی کامل ندارند. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم در این مطلب به معرفی و بررسی پولبک در بازار بپردازیم.

چیستی پولبک

در درجه اول بهتر است با چیستی و چرایی پولبک به صورت کامل آشنا شد.  پولبک حالتی است که در آن قیمت برای آخرین بار به محدوده ای که قبلا در آن بوده است بر می گردد. بنابراین می توان گفت که پولبک در لغت به معنی بازگشت و عقب کشیدن است. این کلمه مترادف Hook است که به معنی قلاب می باشد. به همین دلیل است که پولبک در نمودارها نیز به صورت قلاب خود را نشان می دهد. برای این کلمه معنای دیگری نیز در نظر می گرفتند که آن معنا خداحافظی است. در حالت پولبک روند سعی می کند بعد از شکست سطح حمایت یا مقاومتی یک بار دیگر به سطح شکسته شده آن باز گردد. البته با شکسته شدن این خطوط و نقض آنها، از اهمیت آنها کاشته نمی شود، بلکه تغییر وضعیت می دهد و از مقاومت به حمایت و یا برعکس تبدیل می شود. چرا که معمولا بعد از این که شکست خطوط حمایتی و مقاومتی به وجود می آید، بازار متمایل به بازگشت مجدد به سمت حمایت و مقاومت شکسته شده دارد. نسبت به میانگین ۳۰ روزه، شکست ها در ۷۰ در صد مواقع با حجم بسیار بالا رخ می دهد و تمایل به پولبک دارد.

آشنایی با انواع پولبک ها در بازار بورس

با توجه به آنچه که گفته شد، می توان گفت که امروزه در بازار بورس انواع و اقسام پولبک ها وجود دارد، از جمله این پولبک ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پولبک عادی

اولین و مهمترین نوع پولبک موجود در بازار بورس، پولبک عادی است. این نوع پولبک در اکثر مواقع قابل مشاهده است. در این نوع پولبک قیمت ها به سطح مقاومت و یا حمایت خود بر خورد می کند و سپس به مجدد به حرکتش ادامه می دهد.

  • پولبک خارجی

نوع دیگری از پولبک که در بازار بورس رخ می دهد و قابل مشاهده است، پولبک خارجی می باشد. در این نوع پولبک، قیمت سهم قبل از اینکه به سطح حمایت و یا مقاومت، مسیر اصلی خود را در پیش می گیرد و به حرکت خود ادامه می دهد. پولبک خارجی در بازار بورس، نشان دهنده بالا بودن تقاضا برای سهم در حالت های صعودی است. در صورتی که این نوع پولبک را در بازار مشاهده کنید، احتمال صعود قیمت در حالت صعود بالا خواهد بود.

  • پولبک داخلی

نوع سومی از پولبک که در بازار وجود دارد و می توان آن را مشاهده کرد، پولبک داخلی می باشد. این نوع پولبک در بسیاری از مواقع نشان دهنده سردرگمی معامله گر در جهت نمودار است. از این رو، می توان گفت که این نوع پولبک ریسک زیادی دارد. برای نمونه اگر به تصویر زیر نگاه کنید، مشاهده می کنید که در این تصویر نمودار پایین قیمت مقاومت را رد کرده است. بعد از آن به سمت پایین حرکت کرده است و مجدد رشد نموده. در صورتی که اگر تصمیم خریداران قطعانه تر بود، در این صورت به احتمال زیاد این اتفاق رخ نمی داد و قیمت سهم بعد از این که با مقاومت برخورد می کرد به رشد خود ادامه می داد.

تفاوت پولبک و اصلاح قیمت

تا اینجای کار ممکن است برای بسیاری از خوانندگان عزیز این سوال پیش بیاید که پولبک همان اصلاح قیمت است. چرا که بر اساس تعریف هایی که از این اصطلاح شد، طبیعی است که این برداشت در بسیاری از افراد ایجاد شود. در حالی که باید به این نکته توجه داشت که بین پولبک و همچنین اصلاح قیمت تفاوت های زیادی وجود دارد و نباید این دو با هم  دیگر قاطی کرد.

برای این که بتوان پولبک و اصلاح قیمت را با هم تفکیک کرد، بهتر است، ابتدا تعریفی از اصلاح قیمت انجام داد. در صورتی که بتوان  این مفهوم را به درستی تعریف کرد، می توان تفاوت آن را با پولبک به درستی متوجه شد. در تعریف اصلاح قیمت می توان گفت که اصلاح قیمت به این معنی است که سهمی که در حال صعود و یا نزول است، اما این سهم همیشه نزول و یا صعود نمی کند بلکه وسط کار یک اصلاح انجام می دهد. برای نمونه اگر سهمی قیمت اش ۲۰۰ تومن است و در حال نزول است و به ۱۵۰ تومان می رسد، در این صورت، یک اصلاح قیمت رخ می دهد و سهم به ۱۷۰ تومان می رسد. در حال صعودی هم به این صورت است که سهم اصلاح قیمت پیدا می کند و قیمت آن متعادل می شود. از این رو، می توان گفت که پولبک و اصلاح قیمت هر دو به معنای تغییر روند یک سهم می باشند. ولی تفاوتی که بین آنها وجود دارد، این است که پولبک موقت و کوتاه مدت است. اما اصلاح قیمت ها برای بلندمدت انجام می شود. از سوی دیگر باید گفت که پولبک به معنی تغییر روند و تبدیل مقاومت های شکسته شده به حمایت و حمایت های شکسته شده به مقاومت است. در حالی که اصلاح قیمت نشانه ای ادامه روند صعودی و یا نزولی در جهت ایجاد الگوهای پلکانی قیمت می باشد.

رخ ندادن پولبک و کاری که باید انجام شود

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افراد شاغل در این بازار به وجود می آید، این است که وقتی پولبک رخ نمی دهد، چکار باید  انجام دهند. وقتی که پولبک رخ نمی دهد، در این صورت باید اقدامی در روند گریخته انجام شود. چرا که بسیاری از معاملات در زمان پولبک رخ می دهند. در  این مواقع قانون طلایی حاکم است. چرا که بازار بورس به پیشرفت صعودی خود ادامه می دهد و بیشتر ار آنچه که سرمایه داران فکر می کنند، حرکات ادامه می یابد.

از این رو، سهامداران باید توجه و دقت داشته باشند، که پولبک همیشه وجود ندارد. ممکن است سهم مسیر خود را با شتاب بیشتری به سمت بالا و یا پایین طی کند. بنابراین در هر روندی نباید منتظر پولبک بودن و به آن چشم دوخت.

جمع بندی

در نهایت باید گفت که پولبک زمانی رخ می دهد که یک سطح شکسته می شود و معمولا بعد از آن شاهد یک حرکت برگشتی به آن سطح هستیم. به این حرکت  پولبک می گویند. از این رو، پولبک زمانی دارای اعتبار بیشتری است که از محدوده حمایت و مقاومت شکسته شده با یک حجم بالا شکسته شود. از این رو، پولبک باید دو الی سه برابر میانگین یک هفته گذشته باشد. در لغت پولبک را به عقب نشینی ترجمه می کنند. ولی با این وجود این اصطلاح در بین تحلیل گران بازار بورس به بوسه خداحافظی نیز شهرت دارد. بنابراین منظور از پولبک در تحلیل تکنیکال بازار بورس آخرین بازگشت به یک روند قیمتی است که سهم قبلا در آن حضور داشته است و بعد از آن روند رو به بالا و یا به پایین تغییر می کند. سرمایه داران و افرادی فعال در این بازارها لازم است که به پولبک دقت داشته باشند و متناسب با آن عمل نمایند.