چند وقت قبل بود که به صورت یک دفعه شاخص های بورس روند نزولی به خود گرفتند. این درحالی بود که شاخص ها در این دوره معمولا صعودی هستند و سقوط آنها دور از انتظار می باشد. از این رو، برای بسیاری از فعالان در بازار بورس، این سوال مطرح بود، که به چه دلیل شاخص ها به یک دفعه روند نزولی پیدا کردند و برای چند روز، این روند، ادامه پیدا کرد. با کمی بررسی و تحقیق می توان به این نتیجه رسید، که چنین شرایطی در نتیجه ورود پول هوشمند به بازار به وجود می آید. ولی با این حال، برای اکثر فعالان در این بازار، این سوال به وجود می آید که منظور از پول هوشمند چیست و به چه پولی هوشمند گفته می شود. برای یافتن پاسخ این سوال، همچنین سوالات، مشابه همراه ما باشید.

پول هوشمند

به احتمال زیاد اکثر افرادی که در بازار بورس فعال می باشند، اصطلاح پول هوشمند را شنیده اند و یا در مورد آن اطلاعاتی دارند. در این باره می توان گفت که پول هوشمند، ترجمه فارسی اصطلاح انگلیسی اسمارت مانی (Smart Money) می باشد. اکثریت کارشناسان بازار بورس از این اصطلاح برای بیان و توصیف سرمایه گذاری های کلان استفاده می کنند. چرا که پول هوشمند معمولا به وسیله افراد و سرمایه گذاران بزرگ به بازار ترزیق می شود و یا از آن خارج می گردد. به همین دلیل است که جهت گیری بازار را دستوری می کند. بنابراین می توان گفت که پول هوشمند یک پول قدرتمند است که در اختیار سرمایه گذاران عمده و کلان قرار دارد. این افراد معمولا در مقایسه با سایر افراد راحت تر و آسان تر می توانند روند حرکت بازار و سرمایه ها را شناسایی کنند و یا حتی دست به پیش بینی آن بزنند. به همین دلیل است که سرمایه کلان خود را به بازار وارد می کنند و یا از  آن خارج می نمایند.

جریان پول هوشمند در بازار

بر اساس نظریه هایی موجود در بازار، پول هوشمند در چهار فاز وارد بازار می شود. این فازها عبارتند از فاز خاموش، آگاهی، شیدایی و سقوط به جمع آوری، افزایش قیمت، توزیع و سپس کاهش قیمت یک سهم یا دارایی اشاره کرد. زمانی که دارایی یک سهم در تصاحب صاحبان پول هوشمند است را فاز خاموش می گویند. در زمانی که بازار جذابیت ندارد، این فاز رخ می دهد.

به طور کلی می توان گفت که جریان پول هوشمند در چهار مرحله وارد بازار می شود و جریان می یابد. در مرحله اول، سرمایه گذاران کلان به دلیل اطلاعات و معلوماتی که از بازار بورس دارند، اقدام به خرید در حجم های سنگین نمی کنند. در نتیجه قیمت ها به صورت یکباره افزایش پیدا نمی کند. به این صورت پول هوشمند را وارد بازار می کنند. در مرحله دوم، پول هوشمند با این هدف که قیمت ها را در آینده نزدیک بالا ببرد، وارد بازار می شود. در این مرحله سرمایه گذاران با وارد کردن پول خود به بازار سعی می کنند به خرید در قیمت های حداقلی ولی با حجم بالا روی آورند. به این صورت، فلان سهام را برای نمونه نایاب نشان می دهند و به این صورت قیمت آن را افزایش می دهند. به این صورت پول هوشمند را وارد بازار می کنند و سبب تحریک سرمایه گذاران و خریداران خرد می شود. در مرحله سوم، که تقریبا می توان گفت فاز آگاهی است. اغلب سرمایه گذاران به این باور می رسند که سهم مورد نظر یک فرصت مناسب برای سرمایه گذاری است. بنابراین با وارد کردن پول هوشمند به بازار سبب افزایش قیمت ها می شوند. با افزایش قیمت ها، پول هوشمند شروع به انتقال مالکیت به سرمایه گذاران خرد می کند. در نتیجه سود خود را به دست می آورد و اما مرحله چهارم، زمانی است که بخش قابل توجهی از سهام به فروش رسیده است. در نتیجه قیمت ها قصد ریزش ندارند و عرضه در حجم بالا انجام می شود. در این وضعیت، سرمایه گذاران خرد شانس بسیار کمی برای خروج از بازار دارند. در نتیجه معمولا بازنده این بازی می شوند. چرا که آنها وحشت زده شروع به فروش می کنند و در نتیجه به کاهش بیشتر قیمت ها کمک می نمایند.

تشخیص پول هوشمند در بازار

حجم معاملات یکی از مهم ترین و اصلی ترین عواملی است که با استفاده از آن می تواند وجود پول هوشمند را در بازار تشخیص داد. به این صورت که با در نظر گرفتن حجم معاملات می تواند ورود و یا خروج پول هوشمند را یک یک سهم و یا حتی یک صنعت به راحتی تشخیص داد. منظور ما از حجم معاملات در واقع میزان معاملات انجام شده در زمان مشخص مثلا در طول روز و یا هفتگی و یا ماهانه می باشد. این حجم معمولات در نمودارهای میله ای قابل مشاهده می باشد. با رصد کردن حجم معاملات به همراه قیمت می تواند از روند و جهت حرکت بازار تحلیل مناسب را به دست داد. چرا که حجم معاملات تغییر قیمت ها را به وجود می آورد.

از دیگر نشانه هایی که با توجه به آن می توان ورود و خروج پول هوشمند به بازار را شناسایی کرد، مقایسه تعداد خریداران و یا فروشندگان سهام نسبت به حجم معاملات می باشد. به این صورت که اگر تعداد خریداران یک سهم کم، ولی با این حالا حجم معامله بالا باشد، در این صورت می توان به این نتیجه رسید که سرمایه گذاران کلان در حال خرید سهم می باشند. اما اگر فروشندگان یک سهام کم باشد، ولی حجم سفارش آن بالا باشد، در این صورت می توان به این نتیجه رسید که پول هوشمند در حال خروج از بازار می باشد. بنابراین به این صورت نیز می توان ورود و خروج پول هوشمند به بازار بورس را مورد شناسایی قرار داد.

در کنار دو عامل بالا که گفته شد، می توان به عامل دیگری نیز اشاره کرد. بر اساس این عامل هم می توان ورود و خروج پول هوشمند به بازار را تشخیص داد. این نشانه مربوط به ارزش معاملات روزانه می باشد. به این صورت که اگر میانگین ارزش معاملات روزانه در بازار در محدوده ای باشد و در زمانی کوتاه دو و یا سه برابر شود. در این صورت می توان به این نتیجه رسید که نقدینگی بالای موجود به دلیل وجود پول هوشمند است.

اگر که می توان با استفاده از فاکتورها و عوامل گفته شده در بالا به تشخیص ورود و خروج پول هوشمند در بازار پرداخت، ولی با این وجود، در کنار این عوامل می توان به برخی نشانه های ورود پول هوشمند به بازار نیز اشاره کرد. توجه به این نشانه ها برای تشخیص ورود پول هوشمند به بازار می تواند مفید و موثر باشد.

– اگر حجم معاملات یک سهم در یک دوره و به صورت ناگهانی افزایش یابد، می توان به این نتیجه رسید که پول هوشمند وارد بازار شده است.

– کاهش نسبت قدرت خرید به فروش هم از دیگر نشانه ها می باشد. در این حالت، خریداران تعداد کم می باشند ولی حجم معامله زیاد است.

– در کنار دو نشانه بالا، می توان به نشانه سوم یعنی جمع آوری سهم اشاره کرد که به صورت آهسته نمی باشد و به یکباره صورت میگیرد

– در نهایت باید به آخرین نشانه برای تشخیص ورود و خروج پول هوشمند به بازار اشاره کرد. و آن این است که قیمت ها بعد از کاهش قیمت در یک محدوده ای مانند فنر فشرده می شوند.