شاید کمتر کسی باشد که اسم چنگال اندروز را در تحلیل تکنیکال شنیده باشد. با وجود این که این ابزار بسیار کاربردی است و اکثریت افرادی که به صورت حرفه ای معامله می کنند، از این ابزار به صورت گسترده استفاده می کنند. از این رو، در این مطلب به بررسی چنگال اندروز و نحوه استفاده از آن در تحلیل تکنیکال می پردازیم.

چیستی چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال

در تعریف چنگال اندروز می توان گفت که چنگال اندروز یک ابزار تحلیلی است. این ابزار دارای سه خط روند موازی است که می تواند سطوح مقاومت و همچنین حمایت احتمالی و شکست های مختلف را به ما نشان دهد. آلان اندروز است که این اندیکاتور را تولید می کند و از خط روندهایی استفاده می کند که نقاط روی خط روند را تایید شده در بازار به به دست می دهد. بنابراین بر اساس آنچه که گفته شد، می توان گفت که چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال تشکیل شده از سه خط روند مختلف می باشد. این سه خط روند به این صورت می باشند. یکی از این خط ها، خط میانی است. دو خط دیگر با فاصله مساوی در بالا و پایین این خط میانی قرار دارند. بنابراین بررسی خرید و کار در بازار توجه به این خطوط بسیار مهم و ضروری است. این خطوط با تعیین و انتخاب سه نقطه به اوج ها و کف های قیمتی تعیین می شوند و همانند خطوط روند عادی، دو خط بیرونی که در بالا و پایین قرار دارند، سطوح حمایت و مقاومت را نشان می دهند. بنابراین می توان گفت که استفاده و کاربرد چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال به این صورت است که تا زمانی که نمودار قیمت درون چنگال اندروز هست و مانده، در این کانال در جای خود قرار دارد و ثابت است. از این رو، روند تغییر نکرده است و به روند خود ادامه می دهد. اما وقتی که چنگال شکسته می شود، باگشت قیمتی به وسیله خط نمودار قیمت اتفاق می افتد.

چگونگی انتخاب ۳ نقطه در خطوط روند چنگال اندروز

در درجه اول برای اینکه بتوان از چنگال اندروز استفاده کرد و سه نقطه را انتخاب نمود، کشیدن خطوط روند است. این خطوط که به عنوان پیوت شناخته می شوند همان نقاط اوج ها و کف های قیمتی واکنشی می باشند. برای درک بهتر این نقاط می توانید به تصویر زیر دقت کنید. در این تصویر اولین نقطه، شروع خط میانی چنگال اندروز است. نقاط دو و سه هم میزان عرض کانال پیچفورک را تعیین می کند.

همانطور که مشاهده می کنید، در این تصویر خط میانی به وسیله دو نقطه، که یکی از آنها نقطه یک است و دیگری وسط فاصله نقطه دو و سه قرار دارد رسم می شود. این دو نقطه می تواند شیب خط میانی را کنترل کند و خط بیرونی هم در اطراف خط میانی با فاصله یکسان رسم می گردد. در این تصویر، چنگال اندروز به رنگ قرمز رسم شده است. با دقت در آن می توان متوجه این نکته شد، که نقطه شروع خط میانی در اواخر ماه ژولای است. همانطور که در این تصویر مشاهده می کنید، شیبی که خط قرمز رنگ دارد، بیشتر از شیبی است که خط آبی دارد. از این رو، این موضوع به خوبی نشان می دهد که شیب و تندی خطوط میانی آن در چنگال اندروز کاملا به جایگاه آن نقاط بستگی دارد.

انعطاف پذیری نقطه یک

برای این که به بهترین صورت، بتوان شیب نقطه یک را به دست آورد، گاهی اوقات لازم است که تغییراتی در خط میانی ایجاد نمود. به این صورت می توان بهترین و مناسب ترین شیب را برای آن به دست آورد. چرا که چنگال هایی که شیب زیادی دارند، به راحتی شکسته می شوند و سیگنال های درستی به ما نمی دهند. از سوی دیگر باید به این نکته نیز دقت داشت، چنگال هایی که شیب کمی دارند، و صاف هستند هم روند نمودار را نمی گیرند.

برای درک بهتر این موضوع می توانید به تصویر زیر نگاه کنید. این تصویر، تصویر سهام شرکت بازی سازی معروف یعنی الکترونیک آرتز را نشان می دهد. همان طور که در تصویر مشاهده می کنید، نمودارها از اول ژانویه آغاز شده است. از این رو، نقطه اول در ژانویه انتخاب می شود و دو نقطه دیگر هم در اولین اوج و اولین قیمت ثبت شده به وسیله سهام می باشد.

ولی با این وجود، نکته ای که باید در این تصویر به آن توجه و دقت داشت، این است که در این تصویر قسمتی که با فلش های سبز رنگ نشانه داده می شوند، خط میانی است که دقیقا روی نمودار افتاده است و می توان نقطه آغاز و ابتدا را از آنجا در نظر گرفت. با این کار می توان پرایس اکشن ماه های زیادی را در چنگال قرار داد.

برعکس شدن قیمت ها و حمایت و مقاومت

برای نشان دادن سطوح حمایت و مقاومت، خطوط پینگال اندروز می تواند بهترین و مناسب ترین ابزار باشد. این خطوط در یک روند رو به بالا، خط پایین و سطح حمایت و خط بالا سطح مقاومت را به ما نشان می دهد. با توجه به این نکته سوالی که برای بسیاری از کاربران به وجود می آید، این است که نقش خط میانی چیست؟

در پاسخ به این سوال کاربران باید گفت که خط میانی اهمیت بسیار زیادی در چنگال اندروز دارد. چرا که حضور تمام اجزای این اندیکاتور بستگی به این خط دارد. زیرا خط میانی قدرت روند مورد نظر ما را هم مشخص می کند.

خطوط ماشه ای

در نهایت از دیگر خطوطی که در چنگال اندروز وجود دارد، و لازم است به آن اشاره کرد، خطوط ماشه ای است. این خطوط می توان گفت که از دیگر خطوطی می باشند که در چنگال اندروز قابل رسم هستند. برای پیدا کردن آنها می توان از همان نقطه ها استفاده کرد. از این خطوط ماشه ای در تحلیل تکنیکال استفاده می شود.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، خطوط ماشه ای که رو به پایین می باشند، از نقطه یک شروع شده و در ادامه نقطه سه و خط ماشه ای رو به بالا از یک آغاز و از نقطه دو رد شده است.

بنابراین می توان گفت که خطوط ماشه ای مانند خطوط روند بین دو اوج قیمتی و یا دو کف قیمت رسم می شوند. با این وجود، بین آنها یک فرق عمده وجود دارد.فرق آنها با خط  روند این است که سیگنال های ساخته شده، به وسیله خطوط ماشه ای بسیار سریع تر از خط روند به ما می رسند.

جمع بندی

با توجه به آنچه که گفته شد، می توان گفت که تا حدودی آشنایی اجمالی و خلاصه از چنگال اندروز به دست آمد. ولی با این وجود، آموزش های اساسی این نرم افزار به همه افرادی که به نوعی در بازارهای مالی به ویژه بازار بورس فعال هستند، توصیه می شود. فعالان این حوزه می توانند با آموزش دقیق آن موفقیت خود را در کسب و کارها تضمین کنند. شبی چنگال اندروز به سه نقطه انتخابی و به ویژه به نقطه یک بستگی دارد. با این حال، خط یک نیز در این نرم افزار بر اساس نقطه یک تعیین می شود. پس می توان گفت که نقطه یک مهمترین و اصلی ترین نقطه ای است که باید در انتخاب آن بسیار دقت و توجه نمود.

با این وجود باید گفت که متاسفانه هیچ راه حل و قانونی برای تعیین نقاط چنگال اندروز در تحلیل تکنیکال وجود ندارد. از این رو، استفاده از این ابزار بستگی به دانش و مهارت افراد دارد.