حتما تاکنون از دوستان و نزدیکان خود در مورد بورس و خرید و فروش سهام مطالبی شنیده اید. ورود به بازار بورس و خرید و فروش آن امروزه به یکی از پر درآمدترین و در عین حال، جالب ترین شغل ها تبدیل شده است. چرا که در بورس می توان با سرمایه اندک سهام خرید و به سود قابل توجهی دست یافت. ولی با این حال، نحوه خرید سهام و تشخیص زمان مناسب برای خرید سهام بسیار مهم و ضروری است. در غیر این صورت می تواند موجب ضرر و زیان تان شود. از این رو، در این مطلب به بررسی نحوه خرید سهام از روی نمودار می پردازیم.

خرید و فروش در بورس

با وجود این که در بازار مالی و بورس هیچ چیزی صد در صد نیست. ولی با این حال، می توان با بررسی و آموزش تحلیل تکنیال تا حدودی در خرید و فروش بازار بورس موفقیت مالی به دست آورد و سود به دست آورد. البته لازم است، در کنار آشنایی با تحلیل تکنیال تمرین و مهارت های لازم را نیز به دست آورد تا بتوان با توجه به این فاکتورها، بهترین خریدها را در بازار بورس داشت و سود خوبی به دست آورد. بر اساس روش تحلیل تکنیال می توان واکنش ها و قدم های بعدی سهام داران بعد از افزایش و یا کاهش قیمت سهام تشخیص داد و بر اساس آن تصمیم گیری نمود. چرا که بر اساس روش تحلیل تکنیال می توان گفت که، رفتار سهام داران به صورت الگوی ثابتی است. چرا که انسان معمولا در شرایط مشابه واکنش ها و رفتارهای یکسانی را از خود بروز می دهد. بنابراین وقتی قیمت ها، کاهش و یا افزایش پیدا می کند، می توان قدم بعدی سهامداران را پیش بینی کرد و بر این اساس به خرید و یا فروش سهام پرداخت. نکته مهم و کاربردی که در خرید و فروش سهام در بازار بورس باید مدنظر قرار داد، این است، که همه چیز در این بازار به میزان عرضه و تقاضا بستگی دارد. اگر تقاضا برای خرید سهام شرکتی بیشتر باشد، در این صورت می توان گفت که خرید سهام این شرکت سودآور خواهد بود. ولی اگر تقاضایی برای خرید سهام شرکتی با وجود معتبر بودن و مطرح بودن وجود نداشته باشد، در این شرایط نمی توان سهام آن شرکت را سود آور دانست و باید از خرید سهام چنین شرکت های خودداری نمود. چرا که در نبود تقاضا برای خرید سهام شرکتی، امکان افزایش قیمت سهام آن شرکت وجود ندارد. از سوی دیگر باید گفت که اگر عرضه سهام شرکتی بیشتر از تقاضای موجود باشد، در این صورت هم به دلیل عرضه بیشتر و ماذا و نبود تقاضا برای سهام، قیمت سهام سقوط خواهد کرد. بنابراین باید پیش از اقدام به خرید سهام شرکتی در مورد سهام آن، میزان عرضه و تقاضا برای سهام آن و غیره مطالعاتی داشت و آموزش های لازم را به دست آورد. بنابراین تنها با آموزش تحلیل تکنیال است، که می توان به راحتی و آسانی اشتهای بازار را تشخیص داد و تصمیمات به موقع و دقیق گرفت.

خرید سهام از روی نمودار

نمودارها می توان گفت که یکی از بهترین و موثرترین ابزارها برای تجزیه و تحلیل است. هر چیزی که نیاز به تجزیه و تحلیل در کمترین زمان را به صورت واضح و دقیق داشته باشد، می توان از نمودار استفاده کرد. با استفاده از نمودارها می توان در کمترین زمان بهترین و موثرترین اطلاعات را به دست آورد. علاوه بر این بر اساس سیر صعودی و یا نزولی بودن روند نمودار می توان به این نتیجه رسید، که آیا باید خرید انجام شود و یا نه. اگر نمودار نشان از پیشرفت و سیر صعودی داشته باشد، در این صورت می توان اقدام به خرید سهام نمود. ولی اگر نمودار به سمت سقوط و کاهش باشد، در این شرایط بهتر است، اقدام به خرید نکرد و تا زمانی که شرایط بهتر شود، صبر کرد. بهترین روش برای بررسی وضعیت یک شرکت برای خرید سهام و یا فروش سهام استفاده از روش تحلیل تکنیال است. به عبارت دیگر باید گفت تحلیل تکنیال یک روش برای بررسی سهام شرکت ها، موسسات و غیره است که بر روی نمودار به صورت واضح و خلاصه نمایش داده می شود. به این صورت می توان گذشته، حال و آینده شرکت را به صورت خلاصه و در کمترین زمان به دست آورد.

خرید سهام از روی نمودار با استفاده از تحلیل تکنیال

برای خرید و فروش سهام با استفاده از نمودار در روش تحلیل تکنیال باید با استفاده از نرم افزارهای مخصوصی که برای این منظور تولید شده اند، نمودار هر سهام را بررسی کرد. برای مثال اگر می خواهید سهامی مربوط به یک شرکت و یا کارخانه خاص را خریداری کنید، در این صورت باید ابتدا با استفاده از نمودار تاریخچه افزایش و کاهش قیمت سهام را بررسی کرد. با توجه به جهت نمود و شرایط اقتصادی تاثیر گذار بر کاهش و یا افزایش نمودار می توان به راحتی و آسانی تشخیص داد، که آینده سهام شرکت به چه سمتی پیش خواهد رفت و خرید سهام به سود است و یا ضرر خواهد شد. با استفاده از این روش می توان حتی میزان نزول سهام را به دست آورد و در صورتی که شما سهامی را دارید، و خریداری کرده اید، برای جلوگیری از ضرر بیشتر می توانید آن را به موقع به فروش برسانید و ضرر نکنید. همچنین اگر سهامی دارید، و می خواهید میزان سود آن را تشخیص دهید، از این روش می توانید استفاده کنید. برای بسیاری از ما این اتفاق افتاده است، که به محض افزایش کمی از قیمت ها، سهام خود را فروخته ایم. در حالی که اگر کمی صبر می کردیم، می توانستیم، سود بیشتری به دست آوریم و یا حتی گاهی به دلیل عدم توانایی در میزان رشد قیمت ها و یا کاهش آن نتوانسته ایم اوج رشد قیمت را پیش بینی کنیم و با وجود این که می توانستیم در موقعیت و شرایط گران تر سهام خود را بفروشیم به قصد و امید افزایش بیشتر، ضرر کرده ایم. از این رو، با استفاده از نمودار که در روش تحلیل تکنیال آموزش داده می شود، می توان سیر رشد قیمت ها را تشخیص داد و به راحتی فهمید که سهام فلان شرکت تا چه میزانی صعود خواهد کرد و بعد از چه تایمی احتمال دارد، کاهش پیدا کند. بنابراین در این موقع که هنوز برای سهام تقاضا وجود دارد و قیمت ها هم بالا است، می توان سهام را به فروش رساند. نکته مهم و مزیت اصلی که خرید سهام از روی نمودار دارد، این است، که افراد می توانند در کمترین زمان و بدون این که زمان زیادی را صرف آشنایی با تاریخچه شرکت و وضعیت گذشته و کنونی شرکت داشته باشند، بتوانند فقط با مشاهده نمودار به روند و تاریخچه شرکت پی برد. به این صورت می توان گذشته قیمت سهم و حجم معاملات شرکت را در بازار بروس به راحتی به دست آورد.

در نهایت باید توجه داشته باشید که تحلیل تکنیال و استفاده از نمودار تنها مختص به استفاده از بازار بورس و خرید و فروش سهام نیست. چرا که با استفاده از این روش می توان در هر بازاری به صورت هدفمند و قانون مند شرایط را بررسی و تحلیل کرد و سپس اقدام به خرید و فروش نمود. بنابراین استفاده از روش تحلیل تکنیال برای هر کسی در هر صنف و شغلی مفید و موثر است و می تواند راهگشا باشد.