مسلما یکی از مهمترین و اصلی ترین دغدغه هایی که اکثریت فعالان در بازار بورس دارند، چگونگی و نحوه تشخیص و پیش بینی قیمت ها می باشد. تنها در صورتی می توان در بازار بورس موفقیت لازم را به دست آورد و سود کرد که توانایی پیش بینی قیمت ها را داشته باشیم و بر این اساس بتوانیم زمان مناسب برای معامله سهام را تشخیص دهیم.

آشنایی با تحلیل تکنیکال

برای این که بتوان در بازار بورس قیمت سهام را شناسایی کرد، لازم است که با ابزارهای مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل بازار بورس آشنایی داشت و آنها را یاد گرفت. چرا که تحلیل تکنیکال به دنبال بررسی قیمت های موجود و قیمت های سهام در گذشته است تا به این صورت بتوان به پیش بینی قیمت ها در آینده دست زد. بنابراین تحلیل تکنیکال بررسی و مطالعه قیمت سهام است. در این تحلیل از انواع نمودارها، الگوها، حجم معاملات و مقادیر محاسبه شده از قیمت ها استفاده می گردد که این ابزارهای دارای اطلاعات قیمت و حجم معاملات می باشد.

در تحلیل تکنیکال سه بحث اصلی و اساسی وجود دارد که عبارتند از این که همه چیز در قیمت های لحاظ می شود. قیمت های بر اساس روندها حرکت می کنند و تاریخ تکرار می شود.

با توجه به این سه مبحث می توان ادعا کرد که پیش بینی قیمت ها در تحلیل تکنیکال کار دشوار و سختی نمی باشد و به راحتی و آسانی می توان اقدام به این کار کرد. البته به شرطی که دانش و اطلاعات لازم در این زمینه را داشت و بر این اساس اقدام نمود.

اگر چه برای تشخیص و پیش بینی قیمت ها در بازار بورس باید حتما از تحلیل تکنیکال استفاده کرد و اساس وظیفه تحلیل تکنیکال پیش بینی قیمت ها می باشد. ولی با این وجود می توان در کنار آن از دیگر روش ها برای این منظور استفاده نمود که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • روش تاریخی

همان طور که همه می دانیم و بارها شنیده ایم، تاریخ چراغ راه آینده است. این جمله در مورد بازار بورس هم صادق است و می توان به بررسی پیشینه و تاریخچه قیمت ها، اقدام به پیش بینی آنها در آینده زد. بنابراین می توان از دوره زمانی گذشته برای محاسبه انحراف معیار سود سهام استفاده کرد و از آن برای پیش بینی آینده به کاربرد. بنابراین باید توجه کرد که اگر روند مشخصی در نوسان قیمت ها وجود ندارد در این صورت، این روش سودمند است و می تواند بهترین و مناسب ترین پیش بینی را برای شما به همراه آورد.

  • روش سری زمانی

دومین روشی که برای پیش بینی قیمت ها می توان استفاده کرد، روش سری زمانی است. این روش ها بر اساس دوره های گذشته صورت می گیرید. یعنی برای پیش بینی از سری زمانی گذشته استفاده می گردد. برای نمونه به این مثال توجه کنید.

بر اساس ماه های اخیر انحراف معیارهای بازده های روزانه سهم تعیین می شود. با استفاده از این انحراف معیار بر اساس سری زمانی مکی تواند اقدام به تخمین انحراف معیار بازده های روزانه سهم در ماه آینده کرد.

اگر چه این روش، مشابه روش اول است، ولی با این حال، با آن تفاوت هایی دارد که مهمترین و اصلی ترین تفاوت آن به استفاده از اطلاعات یک ماه گذشته است. در حالی که در روش تارخی از اطلاعات بیش از یک ماه استفاده می گردد.

  • انحراف معیار ضمنی

سومین روشی که برای پیش بین قیمت ها در بازار بورس می توان از آن استفاده کرد، روش انحراف معیار ضمنی است. این معیار بر اساس مدل قیمت گذاری اختیار خرید یک سهم است. البته اختیار خرید یک سهم به نوبه خود به عوامل مختلفی مانند رابطه بین قیمت سهم و قیمت مورد توافق خرید، شمار روزهای تا قبل از خرید و با تاریخ انقضای خرید و همچنین نوسان پیش بینی شده تغییرات قیمت یک سهم بستگی دارد. ولی با این وجود، نکته مثبت این روش، این است که فرمولی برای برآورد صرف اختیار خرید بر اساس پارامترهای مختلف وجود دارد.

  • توجه به عرضه و تقاضا

علاوه بر روش هایی که در بالا گفته شد، باید به این نکته نیز توجه کرد که بر اساس توجه به عرضه و تقاضا نیز می توان به پیش بینی قیمت ها دست زد. شاید بتوان گفت که ساده ترین و آسان ترین روش برای پیش بینی قیمت ها توجه به همین عرضه و تقاضا است که هر فردی حتی با سواد و اطلاعات اندک هم می توان از آن استفاده کند و قیمت ها را تا حدودی پیش بینی نماید.

با درک عرضه و تقاضا می توان تغییرات قیمتی ناشی از آن را به آسانی درک کرد. ولی با این وجود، درک چیزی که سبب ایجاد تغییرات در عرضه و تقاضا در بازار سهام می شود، می تواند تا حدودی دشوار باشد. چرا که بر اساس فاکتورهای مختلفی است که برخی خواهان و خریدار یک سهم می باشند و برخی دیگر فروشندگان آن هستند.

  • توجه به نظرات غالب بازار

از دیگر روش هایی که می توان برای تشخیص و پیش بینی توجه به نظرات غالب و اصلی تحلیل گران و کارشناسان این حوزه است. البته می توانی یا استفاده از سایت های مختلف و دیدگاه های که کاربران در مورد انواع سهام ها و قیمت ها نیز دارند استفاده نمود. به این صورت می تواند تا حدودی تشخیص داد که استقبال از یک سهم چگونه است و مردم به آن چه واکنشی دارند.

  • تابلو خوانی

در کنار روش های باید، باید به مهارت تابلو خوانی نیز اشاره کرد که برای پیش بینی قیمت ها بسیار مناسب و مفید است. در تابلو خوانی می توانید تغییرات حجم معاملات، تعداد خریدار و فروشنده حقیقی و حقوقی، حجم مربوط به خرید و فروش و غیره را مشاهده کنید. در این رو می توانید با تلفیق تحلیل تکنیکال و تابلو خوانی اقدام به رصد بازار کنید و قیمت ها را تا حدودی به دست آورید.

  • مهارت های فردی

از دیگر موارد و نکات مهمی که می توان با استفاده از آن اقدام به پیش بینی قیمت ها کرد، مهارت های فردی می باشد. در این بازار مهارت های فردی و کنترلی که افراد در معاملات دارند، اهمیت بسیار زیادی دارد. به جرات می توان گفت که اکثریت معامله گران در این بازار وقت زیادی را صرف می کنند، تا بتوانند شخصی اصلی معامله گر را بشناسند و بر این اساس اقدام به معامله و یا خرید و فروش نمایند. بنابراین موفق ترین معامله گر در این بازار افرادی می باشند که ضمن استفاده از روش های مختلف و متنوع، از مهارت و تجربه کافی در این زمینه برخوردار باشند و بتوانند با استفاده از آن ها وضعیت بازار را تجزیه و تحلیل کرد و قیمت ها را به صورت موثر و مناسب پیش بینی کنند و بتوانند بهترین و مناسب ترین زمان را برای خرید و فروش و معامله تشخیص دهند.

در نهایت باید گفت که اگر می خواهید در بازار بورس موفق شوید و به سرمایه گذاری در آن بپردازید. در این صورت باید استراتژی مناسب برای این بازار داشته باشید و بتوانید با استفاده از روش های مختلف و در عین حال، معتبر قیمت ها را پیش بینی کرده و به این صورت بهترین و مناسب ترین زمان را برای معامله تشخیص دهید. با تشخیص زمان مناسب معامله می توان موفقیت و سود خود را در این بازار تضمین نمود.