در شرایط فعالی بازار بورس به یکی از جذاب ترین و در عین حال سودآورترین بازارها تبدیل شده است. از این رو، بسیاری از افراد اقدام به سرمایه گذاری در آن می کنند. ولی با این حال، برای اکثریت افرادی که به تازه گی می خواهند در بازارهای مالی و بورس سرمایه گذاری کنند، نحوه و چگونگی سرمایه گذاری مهم ترین و اصلی ترین دغدغه می باشد. چرا که عدم آشنایی با بازار بورس و سرمایه گذاری بدون اطلاع نه تنها نمی تواند منجر به سود شود، بلکه احتمال از دست دادن سرمایه را نیز به دنبال دارد. بنابراین باید با چگونگی سرمایه گذاری در بورس آشنایی کامل داشت.

بورس

بورس یکی از مهم ترین و جذاب ترین بازارهای مالی در دوره معاصر می باشد. امروزه سرمایه گذاری در بورس از مزایا و اهمیت بسیاری برخوردار است. از این رو، هر کسی با هر توان مالی که داشته باشد، به دنبال سرمایه گذاری و خرید و فروش در بازار بورس است. تا به این صورت بتواند سود بیشتری را به دست آورد. ولی با این حال، برای این که بتواند در بازار بورس موفق بود و سودکافی را به دست آورد، باید با روش ها و علومی که برای این کار مورد نیاز است، آشنایی کامل و کافی داشت. یکی از مهم ترین و اصلی ترین این روش ها، استفاده از علم تحلیل تکنیکال است. به همین دلیل می توان گفت که تنها افرادی در بازار بورس موفقیت مالی به دست می آورند، که با روش های تحلیل تکنیکال آشنایی کافی داشته باشند و بتوانند از این علم به صورت دقیق و درست استفاده نمایند.

سرمایه گذاری در بورس با استفاده از روش های تحلیل تکنیکال

امروزه می توان گفت که تحلیل تکنیکال مهم ترین و اصلی ترین علمی است، که برای سرمایه گذاری در بازار بورس می توان از آن استفاده کرد. این علم دارای روش های متنوع و مختلفی است، که هر کس می تواند با استفاده از این روش ها، بهترین و مناسب ترین سرمایه گذاری را در بازار بورس داشته باشد. از این رو، به جرات می توان گفت که بیش از صد روش در تحلیل تکنیکال وجود دارد، که با استفاده از هر یک می تواند اقدام به سرمایه گذاری در بازار بورس کرد. ولی با این حال، باید دقت داشته که برای سرمایه گذاری در بازار بورس روش مناسب و درستی را انتخاب کرد و از هر روشی برای تحلیل تکنیکال در بازار بورس استفاده نکرد. از این رو، برای این که نتیجه بهتری در بازار بروس به دست آوردیم بهتر است، از روش های شناخته شده تر که آزمون خود را پس داده اند استفاده کرد. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

روش فیبوناتچی

یکی از شناخته ترین و مشهورترین روش های مورد استفاده از بازار بورس روش فیبوناتچی است. روش فیبوناتچی از جمله روش های مهم و کاربردی در روش تحلیل تکنیکال است. این روش، به نام مبدع آن یعنی فیبوناتچی نام گذاری شده است که در قرن سیزدهم میلادی در ایتالیا زندگی می کرده است. وی که یک ریاضی دان بزرگ بوده است، به دنبال ریشه اعدادی بود تا با استفاده از آن ها بتواند بسیاری از پدیده های علمی را توجیه و بررسی نماید. از این رو، فیبوناتچی بعد از تحقیقات و بررسی های بسیار توانست، چند سری از اعداد با پیدا کند، که این اعداد حاصل جمع دو عدد پیش از خود بودند. برای نمونه اعدادی مانند عدد ۱۳، حاصل جمع عدد ۵ و ۸ است. یا عدد ۳۴ حاصل جمع اعدد ۲۱ و ۱۳ است. علاوه بر این فیبوناتچی توانست بعد از تحقیقات بسیاری عدد ۶۱۸/۱ را به دست آورد و بر این عقیده بود که ریشه بسیاری از روابط در طبیعت به این عدد بر می گردد. البته باید گفت که یافته ها و ابداعات فیبوتانچی بسیار زیاد و متنوع بود. به همین دلیل امروزه بسیاری از معاملات زیاضی به نام وی ثبت است. ولی با این حال، انچه که از یافته های فیبوناتچی به بازار بورس مربوط می شود، عبارت است از خطوط حمایت و مقاومت یک سهم که قیمت این سهم در بین این خطوط در حرکت می باشد. بر اساس این خطوط در روش تحلیل تکنیکال فیبوناتچی می تواند قیمت سهام در آینده را پیش بینی کرد و بر این اساس بهترین و مناسب ترین موقعیت را برای خرید و یا فروش سهم انتخاب نمود.

روش کندل استیک

از دیگر روش های تحلیل تکنیکال که می توان برای سرمایه گذاری در بازار بورس از آن استفاده کرد، روش کندل استیک و یا نمودار شمعی ژاپنی است. این روش برای اولین بار در قرن ۱۷ میلادی به وسیله یک معامله گران برنج در ژاپن ابداع شد. از این روش می توان برای بازار بورس و تحلیل شرایط مالی استفاده کرد. البته باید گفت که در تحلیل تکنیکال سه نمودار میله ای، کندل استیک و نمودار خطی خود را نشان می دهد، که هر کسی می توان به یکی از این ها علاقه مند باشد و از یکی استفاده نماید. ولی با این حال، کندل استیک به دلیل برخی خصوصیات و ویژگی هایی که دارد، از محبوبیت زیادی در بین معامله گران بازار بورس برخوردار است و بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است.

از جمله مزیتی که روش کندل استیک در تحلیل تکنیکال بازار بورس دارد، می توان به امکان پیش بینی روند صعودی یا نزدولی یک سهم  اشاره کرد. این نمودار از چهار بخش اصلی و مهم تشکیل شده است، که در تحلیل تکنیکال و پیش بینی قیمت ها بسیار مهم و کاربردی است. از جمله این بخش ها می توان به بخش قیمت ابتدایی و آغازین، قیمت پایانی و بالاترین و پایین ترین قیمت اشاره کرد. همه این بخش ها را می تواند در طول نمودار کندل استیک به راحتی مشاهده و مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد.

امواج الیوت

روش سوم و مهم دیگری که برای سرمایه گذاری در بازار بورس نیاز به آشنایی و دانستن آن وجود دارد، امواج الیوت است. اولین فردی که نظریه امواج الیوت را مطرح کرد، رالف نلسون الیوت بود که در سال ۱۹۳۸ در کتاب خود این نظریه را بیان نمود. نظریه الیوت بعدها توسط دانشمندان دیگر تکمیل شده و به نام امواج الیوت شهرت پیدا کرد. این نظریه در تحلیل تکنیکال بر اساس چرخه ای دایره وار و حرکات تکرار شونده کار می کند. در این نظریه مفهوم موج اشاره به این نکته دارد، که هر جا جنب و جوش در یک شهم بیشتر و زیادتر شود، قیمت یک سهم بر اساس قاعده خاص شکل می گیرد که به آن موج می گویند. در این نظریه مهم ترین موج، موج پنجم است، که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و پایه و اساس سایر الگوها بر روی آن قرار دارد. لازم به ذکر است، که امواج الیوت دارای سه موج موافق و همچنین دو موج مخالف جهت روند تشکیل می شده است. این پنج موج به همراه هم روش امواج الیوت را در تحلیل تکنیکال به وجود آورده اند. در نهایت باید گفت که امواج الیوت امروزه به دو دسته اصلی و اساسی تقسیم می شود، که این دو دسته عبارتند از موج های جنشی و موج های اصلاحی هستند.

در پایان می توان گفت که روش های تحلیل تکنیکال که می توان از آن ها برای سرمایه گذاری در بازار بورس استفاده کرد، تنها محدود به این موارد نمی باشد. ولی با این حال، مهم ترین و اصلی ترین روش ها این ها هستند.