بر اساس گزارش رسانه ها و خبرگزاری های رسمی کشور، میزان سرمایه ای که از ابتدای سال ۹۹ تا کنون یعنی نیمه اردیبهشت وارد بورس شده است، برابر دو سوم سرمایه ای است که در سال ۹۸ وارد بازار بورس گردیده است. امروزه استقبال از این بازار در بین مردم به شدت افزایش پیدا کرده و بسیاری از مردم به دنبال سرمایه گذاری در آن می باشند. ولی با این وجود یکی از مهمترین سوالاتی که برای بسیاری از مردم به ویژه افرادی که فعال در این بازار هستند، مطرح می شود، میزان سرمایه و نحوه خرید و فروش سهام است. از این رو، در این مقاله به بررسی چگونگی خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری در بازار بورس می پردازیم.

بازار بورس

تاریخچه بازار بورس در ایران به دوران پهلوی باز می گردد. اگر چه در دوران جنگ بورس ایران تقریبا غیر فعال بود. ولی با این حال، بعد از پایان یافتن جنگ تحمیل بورس کار خود را دوباره شروع کرد و روز به روز رونق گرفت. چنانچه امروزه، بازار بورس، یکی از پررونق ترین و محبوب ترین بازارها برای سرمایه گذاری می باشد. به ویژه از ابتدای سال جدید یعنی از ابتدای سال ۹۹ تعداد زیادی از مردم به سرمایه گذاری در این بازار روی آورده اند. چنانچه خیلی از افراد، طلا، خونه و یا ماشین خود را فروخته و سرمایه آن را وارد بازار کرده اند.

از این رو، بازار بورس به یکی از بازارهای وسوسه انگیز برای اکثریت مردم تبدیل شده است. ولی با این وجود، توصیه ما به افرادی که دوست دارند در این بازار سرمایه گذاری کنند و به خرید و فروش سهام بپردازند، این است، که همه دارایی و سرمایه خود را وارد بازار نکنند. چرا که به دلایل مختلف به ویژه عدم آشنایی کافی با این بازار و همچنین ریسک هایی که بازار بورس دارد، هر آن احتمال ضرر و زیان در آن وجود دارد. بنابراین باید تنها میزانی از سرمایه را که جزء نیازهای اساسی نمی باشند و بیشتر جنبه پس انداز دارد را وارد بازار بورس نمود. بنابراین همیشه با احتیاط وارد این بازار شوید و از ریسک کردن های بدون برنامه ریزی شده و کنترل نشده پرهیز کنید.

میزان سرمایه برای بورس

نکته ای که در نظر باید، داشته باشید، این است که میزان سرمایه برای ورود به بازار بورس حداقل و حداکثری ندارد. هر فردی با هر میزان از دارایی و سرمایه می تواند وارد این بازار شود و در آن به خرید و فروش بپردازد. برای مثال می توان با صدهزار تومان وارد این بازار شد و در آن معامله کرد و یا میلیاردها تومان پول را وارد آن نمود. در این میان، آنچه مهم و کاربردی است، این می باشد، که در زمان سرمایه گذاری بخشی از دارایی خود را که حالت سرمایه دارد وارد این بازار کنید. بنابراین برای هر فردی این میزان می تواند متفاوت باشد. در این صورت، اگر دچار ضرر و زیان نیز شدید، به زندگی شما آسیبی وارد نمی شود و می توانید منتظر باشید تا دوباره سود کنید.

نحوه خرید و فروش سهام

مسلما تنها راه  سود کردن در بازار سهام، خرید و فروش آن است. ولی با این حال، باید دقت داشت که خرید و فروش سهام تنها در صورتی می تواند سودمند باشد، که به صورت کاملا برنامه ریزی شده و با آگاهی کامل انجام شود. برای این منظور لازم است که به برخی نکات ریز و درشت توجه و دقت داشته باشد. تنها در این صورت است که می توانید بهترین و سودمندترین معامله را انجام دهید. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • توجه به نقدشوندگی آن

اولین و مهمترین نکته ای که در زمان خرید سهام باید به آن دقت و توجه داشت، نقدشوندگی آن می باشد. سهام خوب، سهامی است که میزان نقدشوندگی بالایی دارد. منظور از نقدشوندگی سهام این است که بتوان آن سهم را به صورت راحت مورد معامله قرار داد. یعنی این که در کمترین زمان قابلیت فروش را داشته باشد.

برای تشخیص میزان و قدرت نقدشوندگی یک سهم در بازار بهتر است به میزان معامله آن توجه کرد. هر چقدر میزان معامله یک سهام بیشتر باشد، به معنی قابلیت نقدشوندگی بالای آن می باشد.

  • داشتن سهام های مختلف در سبد سرمایه گذاری خود

از دیگر فاکتورها و پارامترهایی که باید در زمان خرید و فروش سهام به آن توجه و دقت کرد، این است که در سبد سرمایه گذاری خود سهام های مختلفی داشته باشید. هیچ وقت همه سرمایه و پول خود را صرف خرید یک سهم در بازار کنید. چرا که در این صورت، اگر آن سهام ضرر کند، شما ضرر زیادی می کنید. در حالی که می توان با خرید از سهم های مختلف میزان خسارت و ریسک خود را کاهش دهید. در این شرایط یکی از سهام ها حتی اگر در شرایط زیان ده هم باشد، مسلما سهام دیگری وجود دارد که ضرر و زیان آن را جبران کند. در خرید سهام های مختل هم لازم است به میزان نقدشوندگی آنها دقت کنید و سهام های با ارزش و معتبر را خریداری کنید.

  • برای خود استراتژی تدوین کنید

سومی نکته ای که در زمان معامله و خرید و فروش سهام بهتر است در نظر داشته باشید، این است که برای خودتان یک استراتژی مناسب و دقیق طراحی و برنامه ریزی کنید. برای نمونه وقتی یک سهامی را خریداری می کنید، برای خودتان سقفی قائل شوید. برای مثال وقتی سهام هشتاد درصد سودش را داد آن را می فروشم به این صورت مانع از ایجاد طمع می شوید می توانید در زمان مناسب و درست سهام خریداری شده خود را به فروش رسانید.

  • در فروختن تعلل نکنید و ترسی نداشته باشید

در برخی مواقع ما سهمی را بر اساس بررسی ها و راهنمایی هایی که تحلیل گران به ما می دهند، خریداری می کنیم. در خرید این سهم هدفی داریم. ولی با این وجود، ممکن است این انتظار ما برآورده نشود. به این صورت که رشد مورد نظر و مورد انتظار ما را طی نکند. در این صورت، نیاز نیست که برای نگهداری سهام اصرار کنید. می توانید آن را به فروش رسانید. در فروختن سهام خود اصلا تردید و دو دلی نداشته باشید. به محض این که سهامی انتظارات شما را بر آورده نکرد. در این صورت باید به فروش آن اقدام کرد. دقت داشته باشید که در بازار بورس سرعت عمل و همچنین توانایی اتخاذ تصمیمات دقیق و در عین حال فوری و سریع اهمیت زیادی دارد. بنابراین وقتی در سهام خریداری شده خود، متوجه آغاز سیر نزولی شدید، ابتدا بررسی کنید که آیا این روند ادامه دار است و یا نه. در صورت ادامه دار بودن در فروختن آن سهم تردید نداشته باشید.

  • خرید سهام هایی با ظرفیت معامله در بورس

از دیگر نکاتی که در زمان خرید و فروش سهام باید به آن دقت و توجه داشت، امکان خرید سهام با ظرفیت معامله در بازار بورس می باشد. برای این منظور راه های زیادی وجود دارد. یکی از این راه ها، بررسی نمودارهای سهام مربوطه است. برای مثال سهامی که برای مدتی در بازار روند نزولی داشته است اما بعد از مدتی روند آن صعودی شده است. به دلیل این که این روند، بعد از مدتی شیب سریع و تندی به خود می گیرد، در این صورت زمان خوبی برای خرید سهام می باشد. خرید در این شرایط می تواند سود معامله را تضمین کند.