برای بسیاری از افرادی که در بازارهای مالی و بورس فعال می باشند، یکی از مهمترین و اصلی ترین سوالاتی که وجود دارد و ایجاد می شود، تحلیل زمانی است. به جرات می توان گفت که تحلیل زمانی یکی از پر کاربردترین انواع سوالاتی است که سرمایه گذاران در بازار بورس از افراد متخصص و کارشناس در این حوزه می پرسند. از این رو، در این مطلب  سعی ما بر این است که به بررسی تحلیل زمانی بپردازیم و بر این اساس بتوانیم به برخی سوالات که در این زمینه وجود دارد، پاسخ گویم. برای دریافت پاسخ برخی از سوالات خود در این زمینه همراه ما باشید.

تحلیل زمانی

یکی از مهمترین و اصلی ترین استفاده هایی که تحلیل زمانی دارد، استفاده از آن می توان زمان ریزش و یا زمان پایان اصلاح و روند صعود را تشخیص داد. به طور کلی شاید بتوان گفت که تحلیل تکنیکال به صورت کلی و در مجموع به دو نوع اصلی تقسیم می شود. نوع اول، نوع زمانی آن است و نوع دوم به نوع قیمتی آن مربوط می شود. اگر چه این دو نوع در اصل با همدیگر تفاوت آنچنانی ندارد و می توان گفت که یکی هستند.

با این حال، امروزه بسیاری از افراد و به ویژه سرمایه گذاران در بازارهای مالی در مورد تحلیل زمانی در تحلیل تکنیکال سوال دارند. برای این که بتوان به این سوالات در تحلیل تکنیکال پاسخ داد، لازم است با استفاده از تحلیل زمانی بتوانند پایان یک روند صعودی و یا شروع زمان ریزش قیمت ها را حدس بزنند.

آشنایی با ابزارهای تحلیل زمانی در تحلیل تکنیکال

برای این که بتوان از تحلیل زمانی در تحلیل تکنیکال بازار بورس به صورت دقیق و درست استفاده کرد، باید بتوان به ابزارهای آن به صورت دقیق و درست آشنا شد. با توجه به این ابزارها امکان ارائه تجزیه و تحلیل درست و دقیق از بازار تحلیل تکنیکال برای معامله گران و تحلیلگران این بازار وجود دارد. از جمله ابزارهای اصلی و کاربردهای تحلیل زمانی در تحلیل تکنیکال می توان به این موارد اشاره کرد:

ریتریسمنت زمانی داخلی

از نسبت های فیبوناچی در تحلیل قیمتی برای نشان دادن و مشخص کردن حمایت و مقاومت ها استفاده می شود. در حالی که با استفاده از تحلیل زمانی نیز می توان این کار را انجام داد. تا به این صورت بتوان زمانی که احتمال اتمام اصلاح در آنها بالاست را  شناسایی و مشخص نمود. برای این کار می توان از دو نقطه زمانی مناسب استفاده کرد که از  جمله آنها می توان به نسبت های فیبوناچی مانند ۳۸٫۲ و یا ۶۱٫۸ و همچنین ۵۰ درصد بهره اشاره نمود. البته نکته مهمی که در این زمینه باید به آن دقت و توجه داشت، این است که در تحلیل زمانی هیچگاه نمی توان با قطعیت به یک تاریخ خاص رسید. ولی با این حال، می توان محدوده ای مناسب را برای آن تعیین کرد و بر اساس آن عمل نمود.

ریتریسمنت زمانی خارجی

دومین ابزار مورد استفاده از تحلیل زمانی تحلیل تکنیکال، مربوط به ریتریسمنت زمانی خارجی است. در تحلیل زمانی EXT یک ابزار دو نقطه ای است. در این ابزار مهمترین و اصلی ترین نسبت های ۱۰۰ و ۱۶۱٫۸ درصد می باشد. وقتی که یک کف جدید و نسبت های بالای ۱۰۰ درصد در اصلاح زمانی سهم به وجود می آید، در این صورت، می توان گفت که در واقع از ابزار EXT برای تحلیل زمانی استفاده شده است. اما در صورتی که نسبت ها زیر ۱۰۰ درصد باشد، در این صورت اصلاح ریتریسمنت داخلی خواهد بود.

نسبت سیکل زمانی

از دیگر ابزارهای و تکنیک های مورد استفاده از تحلیل زمانی، استفاده از نسبت سیکل زمانی است. در این تکنیک با استفاده از کف و سقف قبلی سهم، اقدام به مشخص کردن کف و یا سقف سوم می شود. نکته ای که باید به آن دقت و توجه داشت این است که سیکل های زمانی در بورس بسیار مهم هستند و به همین دلیل اغلب خود این چرخه را تکرار می  کنند.

پروجکشن زمان متناوب

در نهایت می توان به دیگر ابزار مورد استفاده از تحلیل زمانی تحلیل تکنیکال را نام برد. این ابزار پروجکشن زمان متناوب نامیده می شود. این ابزار می توان گفت که یکی از اصلی ترین پایه های تحلیل تکنیکال محسوب می شود. این عبارت که تاریخ خود را تکرار می کند، می توان  گفت که اساس و پایه  تئوری های مربوط به آن را ساخته است. بر این اساس باید گفت که نمودار سهم خود را تکرار می کند. از همین تکنیک و تئوری در پروجکشن زمان متناوب استفاده می شود. بر این اساس گفته می شود   روندی که در گذشته اتفاق افتاده است در آینده نیز به تصویر در می آید.

برای این که بتوان از این ابزار در تحلیل زمانی تحلیل تکنیکال استفاده نمود، ما نیازمند سه نقطه زمانی می باشیم. مهمترین و اصلی ترین نقاط به نسبت های فیبوناچی آن عبارتند از ۶۱٫۸، ۱۰۰ و ۱۶۱٫۸ درصد هستند.

استفاده از تحلیل زمانی در تحلیل تکنیکال

برای این که بتوان به صورت بهتر و دقیق ترین از تحلیل زمانی در تحلیل تکنیکال استفاده کرد، لازم است که به برخی نکات در این مورد دقت و توجه داشت. از جمله این نکات می توان به این موارد اشاره کرد.

استفاده از چند ابزار تحلیل زمانی: اولین و مهمترین نکته ای که برای استفاده از تحلیل زمانی بهتر است، آن را مدنظر داشته باشیم، استفاده از چند ابزار زمانی می باشد. به این صورت می تواند بهتر ناحیه و نقطه تحلیل را به دست آورد. زمانی که نسبت های فیبوناچی در یک منطقه به بالاترین حد خودش برسد، در این صورت می توان گفت که تحلیل ما در بهترین شرایط قرار دارد.

استفاده از ابزارهای تحلیل قیمتی: نکته دیگری که باید در استفاده از این ابزار به آن دقت و توجه داشت، این است که علاوه بر استفاده از چند ابزار تحلیل زمانی، بهتر است از ابزارهای تحلیل قیمتی نیز استفاده کرد.

توجه به واگرایی: نکته سوم در استفاده از تحلیل زمانی توجه و دقت به واگرایی می باشد. واگرایی زمانی رخ می دهد که تعداد کندل های روند اصلاحی بیشتر از تعداد کندل های حرکت قبلی سهم باشد.

جمع بندی

در نهایت باید گفت که تحلیل زمانی یکی از مهمترین و اصلی ترین ابزارهایی است که در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس آنچه که گفته شد، می توان گفت که در تحلیل تکنیکال، تحلیل زمانی و تحلیل قیمتی به صورت یکسان و تقریبا همزمان مورد استفاده قرار می گیرند. البته نکته مهم و کاربردی این است که در اینجا هم فیبوناچی و ابزارهای آن حرف اول را می زنند. از این رو، بهترین کاری که می توان در تحلیل تکنیکال انجام داد و به آن باید دقت و توجه داشت، این است که در تحلیل تکنیکال تحلیل زمانی و تحلیل قیمتی به صورت همزمان مورد استفاده قرار می گیرند.  تا به این صورت بتوان بیشترین سود را به دست آورد. برای نمونه ممکن است شما زمانی برای خرید به سهامی ورود پیدا کنید که از نظر قیمتی اصلاح سهم تمام شده باشد. اما سهم از نظر زمانی هنوز جا برای اصلاح داشته باشد. در نتیجه مدت ها در همان قیمت ها در جا بزند. در این شرایط شما از بقیه بازار عقب مونده و می توانید با انتخاب سهمی که هم زمانی قیمتی اصلاح خود را به پایان رسانده است، سود بیشتری را در مدت زمان کمتری به دست آورید.