یکی از مهم ترین و اصلی ترین ابزارهای موجود در تحلیل تکنیکال کندل استیک است. اکثریت افرادی که به نوعی با بازارهای معاملاتی و بازار بورس سر و کار دارند، با کندل استیک آشنایی دارند و یا با آن کار می کنند. ولی با این وجود، کم نیستند، افرادی که در که با وجود آشنایی با کندل استیک از آن اطلاعات دقیق و مشخصی ندارند و نحوه استفاده درست و دقیق آن را نمی دانند. از این رو، در این مقاله سعی می شود، به صورت خلاصه و در عین حال، دقیق به بررسی کندل استیک در تحلیل تکنیکال پرداخته شود.

کندل استیک

برای آشنایی با کندل استیک در درجه اول بهتر است، با مفهوم آن آشنا شویم. برای این منظور باید گفت که کندل استیک (Candlestick) در لغت به معنای شمعدان می باشد. چرا که ظاهر و شکل این نمودارها شبیه شمعدان می باشد. به همین دلیل به این اسم مشهور شده اند. این ها، نوعی از نمودارهای قیمت می باشند. با استفاده از کندل استیک می توان بالاترین، پایین ترین قیمت ها را مشاهده کرد و علاوه بر آن باز و بسته شدن یک اوراق بهادار را در یک دوره زمانی مشخص نشان داد.

پیشینه و تاریخچه استفاده از کندل استیک به کشور ژاپن بر می گردد. در این کشور، فروشندگان برنج از این نمودارها برای معامله های خود استفاده می کردند تا به این صورت بتوانند قیمت های بازار و شتاب قیمتی روزان آن را رصد کنند. این فروشندگان صدها سال قبل آن را استفاده می کردند و با استفاده از آن می توانستند در بازارهای مالی جهانی نمودارها را رصد کنند. این نمودارهای در حدود سال های ۱۷۰۰ میلادی ایجاد شد و امروزه به یکی از مهم ترین و اصلی ترین تکنیک های مناسب برای تجزیه و تحلیل دارایی ها، در بازارهایی مانند سهام، معاملات، فارکس و غیره تبدیل شده است.

امروزه معمولا معامله گران فعال در بازار بورس از سه نمودار اصلی برای تجزیه و تحلیل بازار استفاده می کنند. در بین این سه نمودار، نمودار کند استیک به دلیل مزیت های زیادی که دارد، با استقبال فراوان مواجه شده است. از جمله مزیت های استفاده از این نمودار می تواند به استفاده راحت تر و تشخیص سریع تر و آسان تر روند صعودی و یا نزولی سهم به صورت مجاز در بازار اشاره کرد.

نمودارهای کندل استیک از چند بخش تشکیل می شوند. بخش میانی این نمودارها، نشان دهنده بسته شدن قیمت ها می باشد. به این صورت که با توجه به این بخش می توان تشخیص داد که آقای قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن بوده است و یا پایین تر از آن می باشد.

وقتی که بدنه شمع به رنگ تیره و یا قرمز در می آید، به این معنی است، که قیمت بسته شدن آن دارایی و مال پایین تر از قیمت باز شدن آن می باشد. اما وقتی بدنه شمع به رنگ سبز و یا سفید باشد، در این صورت، قیمت بسته شدن دارای را بالاتر از قیمت باز شدن آن نشان می دهد. البته باید توجه کرد، که این رنگ ها مربوط به تنظیمات نرم افزاری این نمودارها می باشد و از این رو، می تواند بر اساس تغییر تنظیمات آن را تغییر داد و به رنگ های متفاوتی نشان داد.

از دیگر بخش های نمودارهای کندل استیک می توان به سایه های آن اشاره کرد. سایه های این نمودار نشان دهنده بالاترین و پایین تر قیمت روز می باشد. این نمودار می تواند بر اساس قیمت باز شدن، بسته شدن و قیمت بالا و یا پایین دارای انواع مختلف و متنوعی باشد.

برای این که صعودی بودن قیمت ها را بر اساس کندل استیک تشخیص داد، باید به بدنه سفید و یا سبز رنگ شمع ها توجه کرد. این بدنه ها نشان دهنده فشار قوی برای خرید در یک دوره زمانی است. با این حال، باید گفت که در زمان خرید و معامله صرفا نباید به این تک نشانه اکتفا کرد، بلکه باید به تجزیه و تحلیل دیگر فاکتورها نیز پردارخت.

ولی اگر بدنه شمع کندل استیک به رنگ قرمز و یا مشکلی باشد، در آن صورت می توان فشار فروش را تشخیص داد و اگر در محدوده مقاومت شکل بگیرید، در این صورت احتمال افت قیمت هاغ بیش از احتمال رشد آن ها خواهد بود.

اگر بدنه کندل استیک ها بزرگ باشد، در این صورت این بدنه نشانگر قدرت خرید و فروش زیاد است. به این صورت که هر چقدر بدنه کندل بزرگتر باشد، به این معنی است، که قدرت خردیاران و یا فروشندگان افزایش یافته است. بنابراین برای تعیین خریداران و فروشندگان می توان به رنگ بدنه کندل استیک توجه کرد. قوی بودن خر یداران را رنگ بدنه سفید رنگ نشان می دهد.

شرایط استفاده از کندل استیک

با آشنایی جزئی و اولیه که از کندل استیک به دست آوریم، حال می توانیم با شرایط و قوانین استفاده از آن آشنا شویم. وقتی که قیمت سهم دارای روند باشد، می توان از کندل استیک استفاده نمود. بنابراین و به طور کلی می توان گفت که از کندل استیک ها در روند صعودی و یا نزولی استفاده می شود.

معمولا در نقاط حمایت و مقاوم است که الگوهای کندل استیک مورد توجه و دقت قرار می گیرد. نقاط قوت الگوهای کندل استیک زمانی است که می توان قیمت های مناسب برای خرید را انتخاب نمود. از این رو، برای استفاده از آن باید به الگوهای مورد استفاده از کندل استیک توجه کرد.

الگوهای مختلف کندل استیک

از جمله الگوهایی که در کندل استیک وجود دارند و استفاده می شوند، می توان به این الگوها اشاره کرد. ولی با این حال، و قبل از معرفی این الگوها، باید گفت که بهتر است، در زمان معامله تنها به این الگوها اکتفا نشده و به دیگر الگوهای موجود در این زمینه نیز توجه کرد. ولی با این حال، می توان به الگوهای اصلی کندل استیک به این صورت اشاره کرد:

  • الگوی چکش

این الگوها شبیه چشک است که معمولا در یک روند نزولی و در انتهای آن تشکیل می شود. از جمله خصوصیاتی که این الگو دارد، می توان به این نکنه اشاره کرد که بدنه کندل استیک در قسمت بالای آن می باشد. دیگر خصوصیت بلند یودن سایه پایینی آن است و سومین خصوصیت اصلی این الگو هم نداشتن سایه بالایی می باشد، که در صورت داشتن هم بسیار کوتاه است. این الگو اگر رنگ سفید را داشته باشد، نشان دهنده قدرت بالای بازگشت می باشد. به این صورت قیمت سهم افزایش خواهد یافت.

  • الگوی دار آویز

دومین الگو در کندل استیک، الگوی دار آویز است. این الگو بر عکس الگوی چکش می باشد و روند صعودی را نشان می دهد. بنابراین این الگو نشان دهنده روند نزولی است. بدنه کندل در این الگو در بالای آن قرار دارد و اندازه سایه پایین حداقل دو برابر بدنه کندل می باشد. این الگو هم معمولا سایه بالایی ندارد و یا در صورت داشتن بسیار کوتاه است. رنگ آن معمولا به صورت مشکی می باشد و نشان دهنده قدرت بالای الگو برای برگشت می باشد.

  • الگوی چکش معکوس

این الگو بسیار شبیه الگوی اول است و همانند آن در انتهای روند نزولی شکل می گیرد. بدنه در این الگو در انتهای آن قرار دارد و اندازه آن یک دوم سایه بالایی است.  در این الگو هم رنگ بدنه به رنگ سفید و نشان دهنده قدرت بیشتر الگو برای بازگشت است.